فولاد دوبلکس چیست؟

By   آگوست 21, 2022

فولاد دوبلکس چیست؟

اصطلاح “دوبلکس” (به معنای “دوبل”) به گریدهای فولاد ضدزنگ اطلاق می‌شود که دارای ریزساختار دو فازی متشکل از فریت و آستنیت هستند. فازهای آستنیت و فریت ساختارهای اتمی متفاوتی دارند و خواص فیزیکی متفاوتی از خود نشان می‌دهند و ازآنجایی‌که فولاد دوبلکس تقریباً 50 درصد از هر فاز را شامل می‌شود، می‌تواند ویژگی‌های مفیدی را از هر دو نوع ماده نشان دهد. دستگاه بلوک زنی اتوماتیک

ویژگی‌های فولاد دوبلکس

فولادهای ضدزنگ دوبلکس دارای شکل‌پذیری بالاتر از حد متوسط ​​هستند. این بدان معنی است که آن‌ها را می‌توان مسطح کرد و شکل‌دهی آن‌ها نسبت به سایر فلزات بهتر است.

دستگاه بلوک زنی اتوماتیک

وقتی صحبت از چقرمگی می‌شود، فولادهای ضد زنگ دوبلکس، سختی و چقرمگی بالایی دارند. در حالی که آن‌ها به اندازه فولادهای زنگ نزن آستنیتی سخت نیستند، اما به طور قابل توجهی از فولادهای زنگ نزن فریتی سخت‌تر هستند.

فولاد دوبلکس

این بدان معنی است که آن‌ها می‌توانند کاملاً ضرب و شتم را تحمل کنند و در برابر اثرات ضربه‌های فیزیکی بدون تسلیم شدن در برابر ترک‌ها و شکستگی‌ها مقاومت کنند. در اصل، فولادهای ضد زنگ دوبلکس به اندازه کافی سخت هستند که بتوانند اکثر عملکردها را انجام دهند. دستگاه جدول زنی اتوماتیک

از نظر جوش پذیری، فولاد ضد زنگ دوبلکس کمی ساختار ضعیف‌تری دارد؛ به دلیل قوام ساختاری منحصربه‌فرد آن، زمانی که در معرض دماهای بسیار بالا قرار می‌گیرد، تمایل به ذوب شدن دارد. با این حال، این بدان معنا نیست که فولاد ضد زنگ دوبلکس هرگز نمی‌تواند جوش داده شود.

جوشکاری با تنظیم دما می‌تواند منجر به همجوشی موفقیت‌آمیز فولاد ضد زنگ دوبلکس شود. با این حال، باید توجه داشته باشید که این کار آسانی نیست. هنگام تلاش برای جوشکاری فولاد ضد زنگ دوبلکس، دقت زیادی لازم است. یکی از دلایل اصلی محبوبیت فولاد ضد زنگ دوبلکس، هزینه پایین آن است. این فولاد ضد زنگ می‌تواند بسیاری از مزایای مشابه فولاد زنگ نزن آستنیتی را ارائه دهد، اما با کسری از قیمت. دستگاه بلوک زنی دست دوم

از خواص این فولاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استحکام نسبتاً بالا در مقایسه با سایر محصولات فولادی ضدزنگ
انعطاف‌پذیری و چقرمگی بهبودیافته در مقایسه با محصولات فولادی فریتی

تاریخچه فولاد دوبلکس

مفهوم آلیاژهای ضد زنگ دوبلکس در اوایل دهه ۱۹۲۰ مورد بحث قرار گرفت. با این حال، تولید اولین آلیاژهای دوبلکس تا دهه ۱۹۳۰ آغاز نشد. این آلیاژهای دوبلکس اولیه عمدتاً به تولید ریخته‌گری و کاربردهای خاص محدود می‌شدند؛ زیرا حاوی مقدار نسبتاً بالایی کربن بودند.

با این حال، در پایان دهه ۱۹۶۰، به کارخانه‌های ریخته‌گری فلز اجازه داد تا فولادهای کم کربن با محتوای کروم و نیکل بالا ایجاد کنند و در عین حال ساختار فریت و آستنیت را متعادل کنند.

فولاد دوبلکس چگونه ساخته می‌شود؟

مانند همه انواع فولاد ضدزنگ، فولاد دوبلکس با ترکیب مواد خام حاوی نیکل، سنگ‌آهن، کروم، مولیبدن و سایر عناصر آلیاژی در یک کوره ذوب می‌شود و باهم مخلوط شوند.

در مقایسه با سایر فولادهای زنگ نزن، فولاد دوبلکس حاوی مقدار کروم حدود 25 درصد، میزان نیکل کمتر از 9 درصد و مقدار کمی نیتروژن است. محتوای آلیاژی فولاد دوبلکس در محدوده‌ها تعریف می‌شود و معمولاً با محتوای کروم آن‌ها مشخص می‌شود.

فولاد دوبلکس برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی بالا و محتوای آلیاژ نسبتاً کم (به‌ویژه نیکل) معمولاً فولاد دوبلکس را به گزینه‌ای کم‌هزینه برای کاربردهای با استحکام بالا و خطر خوردگی بالا تبدیل می‌کند. این نوع فولاد، به‌طور گسترده در صنعت نفت و گاز دریایی برای سیستم‌های لوله‌کشی، رایزرها و غیره و در صنعت پتروشیمی به‌صورت خطوط لوله و مخازن تحت‌فشار استفاده می‌شوند.

کاربردهای فولاد دوبلکس

از کاربردهای مختلف فولاد ضد زنگ دوبلکس می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

فرآیندهای شیمیایی
صنعت پتروشیمی
صنعت نفت و گاز
صنایع دارویی
قابل استفاده برای LNG (گاز طبیعی مایع)
قابل استفاده در معدن
نیروی خورشیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *