8 مورد از الزامات اصلی و اولیه در اجرای اسکلت بتنی

By   آگوست 7, 2021

8 مورد از الزامات اصلی و اولیه در اجرای اسکلت بتنی

همه ما می دانیم که استحکام یک سازه تا چه اندازه‌ای به اجرای اسکلت بتنی و توجه به الزامات و قوانین آن وابسته است. این برآورد به عنوان یک شخص عادی صورت می‌گیرد، در حالی که انتظار ما از یک مهندس سازه بسیار بیشتر از یک انسان عادی است و آنها نیاز دارند که این بحث را به صورت تخصصی و دقیق مورد بررسی قرار دهند. در انتخاب مواد برای اجرای اسکلت بتنی لازم است که سه اصل کلی کیفیت، ایمنی و اقتصاد در اولویت باشد. بلوک زن

طبیعتاً وقتی که به این سه فاکتور نگاه می‌کنیم، کیفیت مواد می‌تواند ایمنی را تأمین کند و به طور قابل توجهی در بحث اقتصادی تاثیرگذار باشد. اما زمانی مسئله تبدیل به یک فاجعه می‌شود که شکست یک پروژه باعث از دست دادن آن و همچنین ضرر مالی فاجعه‌ بار می‌شود. فاکتورهای زیر را به عنوان اصول اصلی در نظر بگیریم:

استحکام به سازه به چه صورت است؟
آیا سختی و عدم جابجایی در بخش‌های مختلف آن رعایت شده است؟
آیا سازه مورد نظر در برابر ضربه مقاوم است؟
طول عمر و ماندگاری پروژه به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
به کمک چه قسمت‌هایی می‌توانیم وزن سازه رو تنظیم کنیم؟
آیا روند انجام کار به شکل صحیح اجرا می‌شود؟
آیا بحث سازگاری با فاکتورهای مختلف لحاظ شده است؟
آیا در اجرای اسکلت بتنی به بحث عایق گرما و صوت پرداخته شده است؟

دستگاه بلوک زن اتوماتیک
توجه به استحکام در اجرای اسکلت بتنی

به عنوان اولین بحث در اجرای اسکلت بتنی لازم است که قدرت و استحکام مواد برای مقاومت در برابر نیروهای پیش بینی شده در نظر گرفته شود. این موضوع نه تنها به بحث طراحی و اجرای ساختمان برمی‌گردد، بلکه از جنبه ایمنی نیز ضروری است و در نهایت از لحاظ اقتصادی نیز روند اجرای پروژه را بهبود می‌بخشد.

سختی و عدم جابجایی

حرکت سازه تحت بار باید بسیار کم و قابل پیش‌بینی باشد. در حقیقت انتظار ما از یک پروژه این است که جابجایی آن به اندازه‌ی یک انبساط و انقباض معمولی یا حرکت بسیار سطحی باشد که تأثیر منفی بر استحکام سازه نداشته باشد. هرگونه تغییرات و انحراف می‌تواند بخش قابل توجهی از سه مبحث ایمنی، اقتصاد و کیفیت را تحت تأثیر قرار دهند. هنگامی که به دنبال اجرای اسکلت بتنی هستید، باید این مورد را در نظر داشته باشید که میزان حرکت و جابه جایی سازه تا چه اندازه‌ای قابل قبول است و تا چه اندازه‌ای می‌توانیم با تغییر شکل ساختاری آن کنار بیایید. لازم است که برای اطمینان از کیفیت پروژه، میزان جابجایی‌ها و انحرافات از سطح تحمل سازه فراتر نرود و باید با استحکام مواد و دقت نهایی کار سازگار باشد.

مقاومت ضربه‌ای

اجرای اسکلت بتنی باید به صورتی باشد که صاحب پروژه مطمئن شود که شکل آسیب دیده آن، اگرچه قابلیت استفاده مجدد را نداشته باشند، باعث ایجاد آوارهای سنگین و سقوط سازه نشود. اگر در بررسی خود ابتدا به مبحث ایمنی توجه کنیم، یک سازه بتنی ممکن است در معرض ضربه‌های مختلف، از جمله زلزله، قرار گیرد. پس در مراحل ابتدایی اجرای سازه باید این موضوع تعیین شود که به هنگام حوادث مختلف، امکان تخریب کامل ساختمان وجود نداشته باشد. برای پیروی از این جنبه‌های ایمنی مهم، لازم است که مهندس سازه به بحث نارسائی و کوتاهی در اجرای پروژه تسلط کامل داشته باشد و شرایطی را فراهم کند که امکان شکستگی و سقوط سازه به صفر برسد.

طول عمر و ماندگاری

در راستای منافع اقتصادی و همچنین دستیابی به محصولات بتنی با کیفیت در هر مرحله استفاده از قالب‌های ساختمانی، لازم است که مواد اولیه استفاده شده طول عمر و دوام بالایی داشته باشد. در اجرای اسکلت بتنی ، این حق انتخاب برای شما وجود دارد که از محصولات مختلف، از برندها و شرکت‌های مختلف استفاده کنید، اما این بدین معنی نیست که شما از هر محصولی با هر کیفیتی استفاده کنید و به نتیجه نهایی کار توجه نداشته باشد.

پس انتظار می‌رود:

مواد اولیه و مصالح استفاده شده در برابر محیط زیست و شرایط آب و هوایی مقاوم باشند؛
در گذر زمان کیفیت خود را از دست ندهند؛
باعث تأثیر منفی بر روی سایر قسمت‌های سازه بتنی نشود؛
بار زیادی برای ستونهای سازه ایجاد نکند؛
از لحاظ پایداری و کیفیت در بهترین سطح ممکن باشند؛
در روند اجرای اسکلت بتنی منجر به یک ساختار ایمن و مطمئن شوند

وزن

بحث وزن و بار تحمیلی بر یک سازه در روند اجرای اسکلت بتنی باید از دو جنبه مورد بررسی قرار گیرد. در وهله اول، باید بپذیریم که اکثر مصالح ساختمانی به صورت دستی منتقل می‌شوند و خطا در اجرای بخش‌های بسیار سنگین نیز تنها ابزاری مانند جرثقیل به کار گرفته می‌شود. پس نباید این موضوع در نظر گرفته شود که وزن مصالح و قسمت‌های مختلف ساختمان با نیروی انسانی همخوانی داشته باشد. اما زمانی که مصالح به سازه بتنی منتقل می‌شوند، طبیعتاً باعث ایجاد بار بر روی سایر قسمت‌ها مانند فونداسیون و ستون‌ها می‌شود. دستگاه بلوک زن

پس باید در بررسی وزن سازه:

وزن مصالح و مواد اولیه استفاده شده، محاسبه شود؛
نحوه قرار گیری مصالح مورد بررسی قرار گیرد؛
نحوه توزیع بار بر روی بخش‌های مختلف مشخص شود؛
به هنگام اجرای اسکلت بتنی از تمرکز بار بر روی یک قسمت جلوگیری شود؛
حتی الامکان از مصالح و مواد اولیه سبک وزن استفاده شود؛
بیشترین سازگاری بین وزن مصالح، توان نیروی انسانی و تحمل بار سازه بتنی ایجاد شود.

صحت انجام کار

از لحاظ اقتصادی، در اجرای اسکلت بتنی باید کمترین اتصال و برش مواد صورت گیرد. انطباق بین اندازه مواد و مصالح، استفاده از ورقه‌های آماده در بخش‌های مختلف ساختمان، و هماهنگی بین اندازه‌های مختلف به هنگام طراحی و اجرای سازه، مواردی هستند که به سرعت انجام کار و بالا رفتن دقت کمک می‌کند. حتی این نکته را نیز در نظر داشته باشید که قالب‌های فلزی و قالب‌های چوبی برای بتن ریزی، متناسب با اندازه فونداسیون، اندازه ستون‌ها و اندازه سقف انتخاب شود.

سازگاری

مبحث بعدی که در قالب گذاری و اجرای اسکلت بتنی باید به آن توجه داشته باشید، بحث سازگاری بین مصالح و قالب‌ها و همچنین بهتن آماده یا بتن سیال است. طبیعتاً برای اجرای بخش‌های مختلف سازه بتنی، ممکن است به سراغ قالبهای چوبی، فلزی یا حتی دیواری بروید.

پس بخاطر داشته باشید:

بین قالب‌ها و بتن سازگاری وجود داشته باشد؛
کمترین خروج آب سیمان از بتن انجام شود؛
بهترین حالت ممکن برای انجام واکنش هیدراتاسیون فراهم شود؛
از تأثیر فاکتورهای خارجی بر بتن و کیفیت سیمان جلوگیری شود؛
در نهایت، از تأثیر عوامل محیطی مانند سرما و گرما بر روی بتن ممانعت شود.

عایق

شاید بسیاری از شما اعتقاد داشته باشید که بحث عایق کاری ساختمان، ارتباطی با اجرای اسکلت بتنی ندارد. اما اگر چنین عقیده‌ای دارید، سخت در اشتباهید! عایق کاری ساختمان فقط به چسباندن یک لایه عایق و قرار دادن سطوح مختلف بر روی آن ختم نمی‌شود.

عایق کاری ساختمان می‌تواند شامل استفاده از مواد پرکننده باشد؛
عایق کاری ساختمان می‌تواند شامل استفاده از آب بند کننده‌ها باشد؛
عایق کاری ساختمان می‌تواند شامل استفاده از فوم یونولیت در سقف باشد؛
عایق کاری ساختمان می‌تواند شامل استفاده از لایه چسب در فونداسیون باشد؛
عایق کاری ساختمان می‌تواند شامل استفاده از قیر در کف حمام و سرویس بهداشتی باشد؛
عایق کاری ساختمان می‌تواند شامل یک پوشش برای لایه سقف باشد.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *