6 ویژگی فیزیکی بتن که باید بشناسید

By   می 26, 2021

ویژگی فیزیکی بتن که باید بشناسید

اگرچه راهکارهای مختلفی برای بررسی آزمایشگاهی بتن وجود دارد، اما برای بسیاری از پیمانکارها ویژگی فیزیکی بتن در اولویت قرار دارد و از آن برای سنجش کیفیت بتن استفاده می‌کنند. این ویژگی‌ها موارد مختلفی از جمله استحکام فشاری و استحکام کششی را دربر می‌گیرند و در کنار آن فاکتورهای دیگر را هم در قالب آن تعریف می‌کنند. به همین دلیل می‌بینیم که مهندسین سازه از ویژگیهای فیزیکی بتن به عنوان معیارهایی برای سنجش کار تولید کنندگان بتن استفاده می‌کنند.

بلوک زن
استحکام به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین ویژگی فیزیکی بتن

استحکام به معنی مقاومت بتن در برابر تغییرات اعمال شده به بتن است. استحکام در قالب مقاومت فشاری و مقاومت کششی تعریف می‌شود که نوع اول تراکم پذیری و مقاومت بتن در برابر فشار زیاد را معرفی می‌کند. این در حالی است که مقاومت کششی عکس العمل بتن در برابر تنش و خم شدن را نشان می‌دهد. به همان اندازه‌ای که مقاومت فشاری بتن بالا است، مقاومت کششی آن بسیار پایین است و تحت تنش دچار شکستگی می‌شود.

مقاومت فشاری در درجه اول با مقدار سیمان استفاده شده در تولید بتن سنجیده می‌شود، اما نسبت آب به سیمان، روش مخلوط کردن، روش بتن ریزی، فرایند هیدراتاسیون و فرایند خشک شدن بتن هم در آن تأثیر گذار هستند. جالب است بدانید که مقاومت کششی در حدود ۷ تا ۸ درصد مقاومت فشاری است و در مخلوط‌های با مقاومت بالا، این مقدار تا ۱۱ تا ۱۲ درصد افزایش می‌یابد.

اگر استحکام بتن به عنوان یک ویژگی فیزیکی بدن برای شما اهمیت دارد، استفاده از میلگرد فولادی و فیبر در ساختار بتن باعث تقویت مقاومت کششی و مقاومت خمشی می‌شود. اگر هم به فکر آنالیز و تحلیل این مقاومت‌ها هستید، معمولاً در پروژه‌های مسکونی نیاز به کارهای آزمایشگاهی نیست و بیشتر در پروژه‌های تجاری و پروژه‌های بزرگ از این گزینه استفاده می‌شود.

دوام و ماندگاری بتن

دوام و ماندگاری بتن به عنوان توانایی آن برای حفظ عملکرد رضایت بخش در طول عمر طولانی خود تعریف می‌شود. بدون شک عملکرد مناسب با این فاکتور در ارتباط است. معمولاً بتنی که در معرض پیاده روی افراد یا رانندگی خودروها قرار می‌گیرد، دچار ساییدگی می‌شوند و سطح آن از بین می‌رود. از طرف دیگر بتن‌های خارج از محدوده ساختمان، ممکن است تحت تأثیر انجماد یا حتی شرایط خورنده قرار گیرد و کیفیت سطحی آن از بین برود.

جالب است بدانید که دوام و ماندگاری بتن در حالتی که تحت تأثیر رطوبت قرار می‌گیرد، ممکن است به طور چشمگیری افزایش یابد. سازه‌های بتنی که در پیاده سازی آن‌ها از فولاد و الیاف استفاده شده باشد و از ورود رطوبت به بخش‌های فلزی آن جلوگیری شود، طول عمر بالایی دارد. در نهایت هوازدگی هم باعث تغییراتی در ظاهر بتن می‌شود و می‌تواند دوام و ماندگاری را به عنوان ویژگی فیزیکی بتن کاهش دهد.

به عنوان توصیه نهایی، افزایش طول عمر و دوام بتن با استفاده از مواد بتنی مناسب، نسبت‌های ترکیبی ایده آل، جلوگیری از تأثیر محیط خارجی بر روی آن و هم چنین شرایط خشک شدن مناسب برای بتن قابل انجام است.

پایداری حجم بتن

بدون شک پایداری حجم به عنوان یک ویژگی فیزیکی بتن می‌تواند طول عمر آن را تحت تأثیر قرار دهد. هرگونه انبساط در مواد اولیه موجود در بتن یا انقباض اولیه به هنگام خشک شدن و هیدراتاسیون بتن، کیفیت نهایی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. انبساط باعث تبخیر آب اضافی در بتن شده و فضای داخلی آن را متحول می‌کند. انقباض اولیه هم در جریان خشک شدن بتن دائمی است و اثر خود را بر روی استحکام آن می‌گذارد.

انقباض بیش از حد بتن امکان ایجاد ترک و نفوذ رطوبت را فراهم می‌کند و خوردگی فولادهای داخل بتن را افزایش می‌دهد. ترک خوردگی انقباضی و ترک‌خوردگی انبساطی تا حد زیادی به کمک تقویت با فولاد یا فیبر محدود می‌شود. همچنین این افزودنی‌ها در افزایش مقاومت موضعی نقش دارند و می‌توان از این تکنیک برای ساخت پنل های بتنی استفاده کرد. اینجاست که پایداری حجم بطن خود را به عنوان یک ویژگی فیزیکی بتن مهم جلوه می‌دهد.

استفاده از سیمان به مقدار مناسب، رعایت نسبت مناسب بین آب و سیمان، استفاده از میلگرد فولادی و فیبر، فراهم آوردن شرایط مناسب برای خشک شدن بتن و جلوگیری از تأثیر محیطی مهمترین راهکارها برای حفظ حجم بتن است.

کارپذیری

کارپذیری تحت عنوان سهولت نسبی در استفاده از یک ترکیب بتنی تازه است که امکان بتن ریزی، متراکم سازی و اجرای یک سازه را بدون جداسازی مواد تشکیل دهنده فراهم می‌کند. کارپذیری یک ویژگی فیزیکی بتن است که هم از لحاظ اقتصادی برای پیمانکار مناسب است و هم کیفیت بالای بتن را نشان می‌دهد. چنانچه یک بتن تازه کار پذیری خوبی داشته باشد، به راحتی شکل می‌گیرند، به راحتی متراکم می‌شود و پیاده سازی آن به شکل نهایی و بافت مورد نظر آسان است.

بتن با قابلیت کار پذیری ضعیف امکان بتن ریزی به صورت مسطح را به ما نمی‌دهد، قطعات مورد نظر ما را پوشش نمی‌دهد و اتصال بخش‌های مختلف یک سازه را دشوار می‌کند. این ویژگی به اندازه مواد اولیه به کار رفته در تولید بتن و همچنین شرایط اختلاف آنها بستگی دارد می‌تواند سیالیت و استحکام بتن را تضمین کند.

به عنوان پیشنهاد برای بالا بردن کار پذیری بتن، استفاده از محتوای سیمان مناسب، اندازه سنگدانه استاندارد، رعایت میزان آب و افزودنی‌ها و همچنین شرایط مناسب برای اختلاط بتن می‌تواند به شما کمک کند.

بلوک زن اتوماتیک
یکپارچگی

یکپارچگی جنبه دیگری از کارپذیری بتن تازه است که با ویژگیهای جریان بتن تازه در ارتباط است. این ویژگی فیزیکی بتن نشانه‌ای از سیالیت و میزان رطوبت موجود در مخلوط است که با روش‌های مختلفی مانند تست اسلامپ اندازه گیری می‌شود. هنگامی که به اندازه یک مخروط از بتن در تست اسلامپ برداشته می‌شود، اگر رطوبت بدن بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم باشد، ساختار مخروط حفظ نمی‌شود و از لحاظ استاندارد مشکل دارد.

مخلوط بتن تازه با محتویات آب زیاد منجر به جدا شدن ماسه سنگ و آب سیمانی می­شود، احتمال انقباض آن افزایش می‌یابد، بتن ترک بر می‌دارد و سطح آن ورقه ورقه می‌شود. محدوده مشخصی برای یکپارچگی بتن تازه وجود دارد که برای هر پروژه متفاوت است. کارپذیری در بالاترین سطح یکپارچگی بتن با اسلامپ بین ۳ تا ۶ اینچ متغیر است. این در حالی است که افزایش اسلامپ و یا کاهش اسلامپ کارپذیری بتن را کاهش می‌دهد.

با این تفاسیر رعایت نسبت مناسب آب به سیمان در تولید بتن در کارخانه بتن آماده برای یکپارچگی آن بسیار مهم است. «مطلب مزایا و معایب اضافه کردن آب بتن را بخوانید».

چسبندگی و پلاستیسیته

چسبندگی بخش مهم دیگری از فرآیند کارپذیری است که به ترکیب مواد اولیه وابسته است و نشان دهنده چسبندگی و خصوصیات پلاستیکی بتن است. هرچه چسبندگی و پلاستیسیته بتن در سطح مطلوب باشد، یعنی می‌توان بر روی قالب بندی آن حساب ویژه‌ای کرد و شکل‌های مختلفی را به کمک بتن به وجود آورد. مخلوط‌های سخت و خشک فاقد ظرافت هستند و ممکن است مواد تشکیل دهنده آن‌ها از یکدیگر جدا شوند.

افزایش رطوبت در سیمان می‌تواند ناشی از اضافه کردن حجم آب به بتن باشد که هم نسبت سیمان به آب را کم می‌کند و هم باعث فعالیت بیش از حد بتن می‌شود. به همین دلیل چسبندگی به عنوان یک ویژگی فیزیکی بتن توسط مهندسین سازه اهمیت بالایی دارد و سعی می‌کند که ترکیب مواد اولیه را در هر شرایطی به صورت استاندارد انتخاب کنند. مخلوط با چسبندگی زیاد ایجاد یک سطح یکپارچه می‌کند و مواد تشکیل دهنده آن به راحتی جدا سازی نمی‌شوند.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *