قالب بتن فلزی بهتر است یا قالب بتن پلاستیکی

By   می 5, 2021

قالب بتن فلزی بهتر است یا قالب بتن پلاستیکی

یکی از بخش‌های مهم ساختمان که احتمالاً در گام‌های اول ساخت و ساز توجه چندانی به آن ندارید انتخاب قالب بتن فلزی یا قالب بتن پلاستیکی است. وقتی که شما هزینه اجاره قالب را در نظر می‌گیرید یا حتی به فکر خرید قالب بتنی می‌افتید محاسبات اولیه نشان می‌دهد که هزینه زیادی به شما تحمیل نمی‌شود. اما وقتی که به طور مستقیم وارد جریان کار می‌شوید متوجه می‌شوید که این انتخاب بسیاری از فرایندهای ساخت و ساز و شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم یک مقایسه کامل از قالب بتن فلزی با قالب بتن پلاستیکی داشته باشیم و شما به کمک آن بتوانید بین آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مزایای قالب بتن فلزی

در مطالب قبل در مورد انواع قالب بتن صحبت کردیم و نشان دادیم که قالب بتن فلزی می‌تواند محبوب‌ترین و اصلی‌ترین گزینه شما برای قالب بندی بخشهای مختلف سازه باشد. این قالب‌ها تنوع بالایی دارند و از طرف دیگر استحکام بالای آن‌ها اجازه پیاده سازی الگوهای مختلف را به ما می‌دهد. پایداری و ماندگاری بالا از دیگر ویژگی‌هایی است که ما را به سمت انتخاب قالب‌های فلزی می‌برد. اما به طور کلی در مورد مزایای قالب بتن فلزی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

استحکام بالا

یکی از اصلی‌ترین ویژگی که قالب بتن فلزی را نسبت به سایر قالب‌های موجود در بازار برتر می‌کند این است که استحکام آن بسیار بالاست و تحمل وزن بالایی دارد. اگر دیده باشید در اغلب پروژه‌های بزرگ و حتی در پروژه‌های زیرگذر و روگذر شهری از قالبهای فلزی استفاده می‌شود که حجم بتن بالایی می‌برند. با وجود اینکه قالب‌های پلاستیکی یا قالب‌های چوبی استحکام بالا و استاندارد دارند اما از این لحاظ نمی‌توانند رقیب گردن کلفتی برای قالب فلزی باشند.

بلوک زن
قابل استفاده در پروژه‌های بسیار بزرگ

معمولاً پروژه‌های بزرگ نیاز به حجم بتن ریزی بالایی دارند. پروژه‌ها برای بالا بردن سرعت ساخت و ساز خود به سراغ مصرف بتن آماده می‌روند که مصرف آن بسیار راحت‌تر است و از لحاظ سرعت اجرای پروژه بهترین گزینه ممکن است. به همین دلیل در پروژه‌هایی مانند سد سازی و پل سازی ما نیاز به قالب‌هایی داریم که حجم وسیعی از بتن را در یک لحظه کوتاه تحمل کنند و امکان شکستن آنها به حداقل برسد. بنابراین قالب بتن فلزی در پروژه‌های بسیار بزرگ انتخاب بهتر و مناسب‌تری نسبت به قالب بتن پلاستیکی است.

امکان اتصال برای ایجاد قالب بزرگ

یک ویژگی جالب دیگر در مورد قالب‌های فلزی این است که شما می‌توانید با کمک پیچ و مهره تعداد زیادی از آنها را به هم متصل کنید و آنها را برای پروژه‌های بزرگ به کار ببرید. به عنوان مثال در اجرای دیوار پل‌های زیرگذر و روگذر یا حتی در اجرای پروژه‌های سدسازی باید این قطعات در کنار یکدیگر قرار گیرند تا یک صفحه بتنی بزرگ ایجاد کنند. با وجود اینکه قالب بتن پلاستیکی هم امکان اتصال را دارند اما باید بپذیریم که قالب‌های فلزی به دلیل استحکام بالا انتخاب بهتری هستند.

ماندگاری بالا برای پروژه‌های عظیم

وقتی که شما برای اجرای یک پروژه عظیم برنامه ریزی می‌کنید باید خود را برای بتن ریزی فونداسیون و همچنین بتن ریزی سقف و ستون ساختمان آماده کنید. حالا اگر این پروژه بسیار بزرگ و در چندین طبقه باشد طبیعی است که اجاره کردن قالب‌های فلزی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و شما متحمل هزینه زیادی می‌شوید. ضمن اینکه قالبهای پلاستیکی استحکام کافی برای اجرای یک پروژه بلند مدت را ندارند و معمولاً بعد از هر ۱۰ بار استفاده باید تعویض شوند. بنابراین شما خیلی راحت می‌توانید در پروژه خود از قالب فلزی بتن استفاده کنید و در نهایت آنها را برای پروژه‌های بعدی خود به کار ببرید.

مزایای قالب بتن پلاستیکی

در طرف مقابل، قالب‌های پلاستیکی را داریم که از لحاظ تنوع نسبت به قالب‌های فلزی به مراتب بهتر هستند و برای فضاهایی که دسترسی به آنها محدود است بهترین انتخاب ممکن به شمار می‌روند. قالب‌های پلاستیکی به هم چسبیدگی بالایی دارند و امکان خروج آب سیمان از بتن به حداقل می‌رسد. ضمن اینکه خرید قالب بتن پلاستیکی هزینه چندانی برای پیمانکار و صاحب پروژه ندارد و به همین دلیل می‌توانند در همان ابتدای ساخت و ساز به فکر خرید آنها باشند. اما به صورت مستند در مورد برتری‌های قالب‌های پلاستیکی نسبت به قالب بتن فلزی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

قیمت ارزان

یکی از برترین مزیت قالب بتن پلاستیکی نسبت به قالبهای فلزی این است که قیمت آن‌ها بسیار پایین‌تر است و شما می‌توانید به جای پرداخت هزینه اجاره و کرایه قالب، تعداد زیادی از آنها را بخرید. بنابراین شما بدون اینکه نیازی به جابجایی قالب‌ها در پروژه‌های مختلف داشته باشید یا حتی به فکر پس دادن قالب‌های فلزی باشید به راحتی می‌توانید تعداد زیادی از آنها را بخرید و در پروژه‌های مختلف از آنها استفاده کنید. دوام و ماندگاری این قالب‌ها همانند قالب‌های فلزی نیست اما از لحاظ اقتصادی هم خرید آنها هزینه‌ای چندانی به پروژه ما وارد نمی‌کند.

دستگاه بلوک زن
وزن سبک

به جرئت می‌توان این مورد را ایده‌آل‌ترین مزیت قالب بتن پلاستیکی در نظر گرفت. شما حتی می‌توانید بزرگترین قطعه پلاستیکی را خیلی راحت چندین طبقه جابجا کنید و به بخش‌های مختلف ببرید. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که قالب‌های پلاستیکی وزنی در حدود ۵ تا ۱۰ کیلوگرم دارند و این استفاده از آنها در پروژه‌های بزرگ و مرتفع را ساده می‌کند. اگرچه استحکام این قالب‌ها نسبت به قالب‌های فلزی بسیار پایین‌تر است، برای اجرای برخی از پروژه‌ها گزینه بهتر و مطلوب‌تری محسوب می‌شود.

سرعت بالا در اجرا

نکته جالبی که در قالب‌های پلاستیکی وجود دارد این است که در اندازه‌های متفاوتی هستند و طرح‌های جالبی دارد. بنابراین ما اگر به فکر بتن ریزی هر قسمتی از پروژه خود باشیم به راحتی می‌توانیم قالب‌های پلاستیکی را در کنار یکدیگر قرار دهیم و به محل بتن ریزی انتقال دهیم. وزن قالب‌های پلاستیکی پایین است و با کمترین زحمت ممکن می‌توان تعداد زیادی از آنها را. به همین دلیل برای پروژه‌هایی که باید سریع اجرا شوند قالب بتن پلاستیکی گزینه بهتری نسبت به قالب بتن فلزی است.

نفوذ ناپذیر در برابر خروج آب سیمان

از دیگر ویژگی‌های جالب قالب بتن پلاستیکی این است که اگر شما قسمتهای مختلف آنها را به همدیگر بچسبانید و سعی کنید که گوشه‌های آنها کامل به همدیگر متصل شوند، این اطمینان را دارید که خروج آب سیمان به حداقل می‌رسد. استفاده از ویبراتور در ساخت و ساز و در بتن ریزی برای خروج حباب هوا و ایجاد پیوستگی در بتن است. بنابراین زمانی که شما از وایبر استفاده می‌کنید نگرانی خاصی در مورد خارج شدن آب سیمان ندارید و سازه شما کاملاً محکم و استاندارد است.

عدم انتقال حرارت

همیشه از ماده پلاستیک به عنوان یک عایق یاد می‌شود که امکان عبور حرارت و صوت در آنها بسیار پایین است. در مطالب قبل در مورد کیفیت بتن آماده گفتیم که روند خشک شدن آن باید بدون تأثیر حرارت محیطی انجام شود. بنابراین زمانی که شما از قالب بتن پلاستیکی در پروژه ساخت و ساز خود استفاده می‌کنید، می دانید که فرایند خشک شدن سیمان و هیدراتاسیون عامل بدون تأثیر عوامل خارجی انجام می‌شود و این کیفیت آن را حفظ می‌کند. این در حالی است که قالب بتن فلزی انتقال حرارت بالایی دارد و برای بتن ریزی در هوای سرد توصیه نمی‌شود.
مقایسه قالب‌های بتنی

حالا بد نیست که در انتهای مطلب به یک مقایسه کلی و مختصر بین قالب بتن فلزی و قالب بتن پلاستیکی بپردازیم تا جمع بندی مناسبی از این بحث داشته باشیم:

قالب‌های پلاستیکی ارزان هستند و برای پروژه‌های کوچک مناسبند
قالب‌های فلزی قیمت بالاتری دارند و در پروژه‌های بزرگ و عظیم انتخاب بهتری هستند
قالب‌های پلاستیکی تنوع بالاتری دارند اما برای حجم بتن‌ریزی محدود هستند
قالب‌های فلزی تحمل بالایی در برابر وزن بتن دارند و در پروژه‌های با حجم بتن ریزی بالا انتخاب می‌شوند
کسانی که به عنوان پیمانکار هستند بهتر است از قالب بتن فلزی استفاده کنند و قالب بتن پلاستیکی برای افرادی که بر روی پروژه خود کار می‌کنند مناسب‌تر است
اگر در شرایط آب و هوایی متعادل هستید از قالبهای فلزی استفاده کنید اما برای آب و هوای گرم و سرد قالبهای پلاستیکی انتخاب بهتری هستند

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *