گریتینگ چیست؟

By   ژانویه 7, 2021

گریتینگ چیست؟

گریتینگ، صفحات مشبک فلزی هستند که معمولا از جنس های مختلفی از جمله فولاد، فایبرگلاس، کامپوزیت ساخته می شوند. این قطعات که به صورت مشبک طراحی می شود، در پروژه های شهری به خصوص معابر و خیابان ها و سازه های مختلفی کاربرد های مختلفی دارد. در ادامه مقاله می خواهیم بیشتر به معرفی این صفحات مشبک بپردازیم و اجزای آن ها را معرفی کرده و در مورد قیمت و خرید آن صحبت کنیم.

گریتینگ چیست؟

گریتینگ یک المان ساختاری سبک با ظرفیت تحمل بار گذاری سنگین می باشد (بارگزاری متمرکز در مقطع 20x20cm و بارگزاری گسترده در مقطع 1 sqm  – استاندارد Din24531).
نوع ساختار مشبک و فضای خالی چشمه ها گریتینگ را به سازه ای ایده ال جهت جریان پیوسته نور و سیالات (از بالا به پایین مانند ریزش روغن و پایین به بالا مانند تصاعد گاز و عبور هوا )مبدل نموده است.

انواع گریتینگ

گریتینگ گالوانیزه فولادی – به روش جوش co2 (تسمه تسمه / تسمه نیم تسمه / تسمه میلگرد / تسمه چهارپهلو تابیده)
گریتینگ گالوانیزه فولادی – به روش الکتروفورج (تسمه چهارپهلو تابیده / تسمه میلگرد)
گریتینگ کامپوزیت فایبرگلاس (تسمه تسمه به روش مولدینگ – تسمه گرد به روش پالتروژن)
گریتینگ پلی اتیلن و پلی پروپیلن (به روش ماشین کاری)
گریتینگ استنلس استیل با گریدهای 304 .304L .316.316L.316Ti (تسمه تسمه ، تسمه میلگرد و تسمه نیم تسمه)
گریتینگ آلومینیوم (تسمه تسمه / تسمه نیم تسمه)

کاربرد گریتینگ

دامنه ی کاربرد گریتینگ  در صنایع بسیار گسترده و متنوع می باشد. به طور کلی در هر سازه ای که نیاز به تردد ( نفر، ابزار و ماشین آلات ) وجود داشته باشد ، گریتینگ  به عنوان کفپوش سبک ، مستحکم و ایمن یکی از بهترین گزینه ها  می باشد.
در پالایشگاه و پروژه های نفت و گاز، ایستگاههای انتقال قدرت، صنایع فولاد، صنایع نظامی و وزارت دفاع، استخراج و معدن، اسکله ها و پلتفرم های نفتی، صنایع آب و فاضلاب و بطور کلی بر روی کلیه آبروها، کانال ها و مسیرهای تردد، گریتینگ مناسبترین گزینه بعنوان کفپوش جهت عبور و مرور نفرات و عدم تجمع گاز در قسمت زیرین می باشد.
بلوک زن
اجزای گریتینگ

همانطور که گفتیم، گریتینگ صفحات مشبکی هستند که در انواع گریتینگ های آلومینیومی، تسمه در تسمه، استیل، کامپوزیتی، تسمه در نیم تسمه و … به کار می روند. از جمله اجزای این صفحات مشبک می توان به قسمت های مختلفی اشاره نمود که عبارتند از:

باربر: مهم ترین قطعه گریتینگ است که بار وارد شده به سطح این قطعه را تحمل کرده و از تسمه های ماشین کاری در آن استفاده شده است. این نوع باربر ها در انواع نفر رو و ماشین رو ساخته می شوند که با توجه به نیاز مشتری تعیین شده و ساختار های متفاوتی دارند.
رابط: دومین قطعه از این صفحه مشبکی است که به عنوان نگهدارنده تسمه های باربر شناخته می شود. نکته ای که می توان در رابطه با این قسمت از صفحه گفت، این که در کم و زیاد کردن فاصله رابط ها تاثیر بسزایی دارد.
فریم: این قسمت همان قاب صفحه است که معمولا ضخامت آن از دو قسمت قبلی بیشتر بوده و دور تا دور صفحه را در بر می گیرد.
مش بندی: مش بندی در واقع فاصله بین باربرها و رابط صفحه است که به عنوان یک قسمت از این قطعه برای افزایش مقاومت بسیار کاربردی و مهم است.
از جمله برخی کاربرد های این قطعه می توان به کف پوش های سازه ای فلزی، راه پله های ساختمانی و صنعتی، دریچه های لولا و بازشو، حفاظ ها، زیرپایی، زیباسازی معابر، ساخت آب نماها و … اشاره نمود.

انواع گریتینگ تولیدی مشبک پردازان

گریتینگ ها نوعی سازه هستند که برای پوشش قسمتی از مکان های خاص استفاده می شود. نوع ساخت و متریال بدنه هر کدام بر کیفیت این محصول تاثیر می گذارد. در این مقاله انواع گریتینگ را از نظر متریال بدنه مورد بررسی قرار می دهیم. در صورت تمایل با ما همراه باشید.

گریتینگ چدنی چیست؟

این نوع گریتینگ از انواع گریتینگ های با کیفیت و مقاوم است. متریال در این نوع از چدن داکتیل می باشد. کیفیت و دوام این نوع باعث می شود تا از آن در مکان هایی که محل عبور خودرو یا پست های مسابقه اسب سواری استفاده می شود.

هزینه تولید این نوع گریتینگ از انواع گریتینگ های دیگر بیشتر بوده و برای همین به تعداد محدود تولید می شود. اندازه در این نوع معمولا 50 در 13 تا 20 سانتی متر بیشتر نمی باشد. وزن این محصول نیز به علت استفاده از چدن کمی بیشتر از انواع دیگر می باشد.

موارد مصرف گریتینگ چدنی اغلب در رمپ های پارکینگ مجتمع ها، داخل محوطه کارخانه ها و یا درپوش کانال آب در کناره خیابان می باشد.

گریتینگ مضرس

از انواع گریتینگ می توان به نوع مضرس آن اشاره نمود. بر اساس شکل ظاهری می توان این نوع گریتینگ را به نام گریتینگ آجدار یا دندانه دار نیز نام گذاری نمود به علت دارا بودن همین ویژگی نیز لغزندگی بر وی این نوع کمتر اتفاق می افتد و از نظر ایمنی نیز در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

موارد مصرف این نوع گریتینگ بیشتر در مکان هایی است که به دلیل رطوبت و یا هر نوع مواد لغزنده سطوح لغزنده شود مانند کارخانه ها و یا محل هایی که در زمستان به علت بارش برف و یا بارن سطوح لغزنده شده باشند. گریتینگ مضرس از محکم ترین و باداوم ترین نوع گریتینگ است.
فروش دستگاه بلوک زن
گالوانیزه گرم گریتینگ

همانطور که می دانید، گریتینگ در انواع فلزی، کف پله، نیمه اتوماتیک، اتوماتیک، دست ساز، تولید و عرضه می شود. پس از مرحله طراحی و ساخت، برای افزایش سطح مقاومت این قطعات در برابر عوامل مختلفی از جمله رطوبت، تاثیرات جوی، ایجاد زیبایی، جلوگیری از خوردگی و … این قطعه را به کمک گالوانیزه گرم پوشش دهی می کنند.

در واقع این نوع قطعات با این مشخصه، گریتینگ گالوانیزه نام دارند که از روش غوطه وری در وان مذاب روی ایجاد شده و به نسبت دیگر قطعات، عمر و زیبایی بیشتری دارند. این پوشش معمولا 75 میکرون در نظر گرفته می شود. همچنین باید گفت گالوانیزه کردن این قطعه با توجه به استاندارد ASTM A123 انجام می شود.

کاربرد گریتینگ گالوانیزه فولادی

گریتینگ های گالوانیزه گرم فولادی بدلیل قیمت مناسب، مقاومت شیمیایی متوسط در برابر خوردگی، مقاومت مکانیکی بالا در بارگزاری های استاتیک و داینامیک و ضربه پذیری عالی، پرمصرف ترین نوع گریتینگ در صنایع مختلف می باشد.

کاربرد گریتینگ کامپوزیت فایبرگلاس

گریتینگ کامپوزیت FRP.  GRP بدلیل برخورداری از ساختار ماتریس پایه پلیمری و مسلح شدن توسط الیاف فایبرگلاس، از مقاومت مکانیکال بالا و مقاومت شیمیایی ذاتی بسیار قوی در مقابل خوردگی برخوردار می باشند. این نوع گریتینگ بسیار سبک  و زیبا بوده و قابلیت برشکاری ( بدون ایجاد تغییر در ساختار شبکه و حفظ مقاومت باربری ) دارد. از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی با گریتینگ استنلس استیل رقابت داشته اما از لحاظ قیمت از سایر انواع گریل فلزی معادل، ارزانتر است. تنها نقطه ی ضعف گریتینگ فایبرگلاس در قیاس با گریتینگ های آهنی و استیل ، عدم امکان استفاده در بارگزاری های سنگین ( عبور تریلر و بار ترافیکی ) و عدم برخورداری از قابلیت چکش خواری در مقابل ضربه می باشد.

گریتینگ کامپوزیت – پلیمری فایبرگلاس FRP GRP

گریتینگ کامپوزیت FRP GRP Mould Grating از دیگر انواع گریتینگ تولیدی شرکت مشبک پردازان می باشد که بر پایه ی ماتریس پلیمری ( رزین های پلی استر و وینیل استر ) و مسلح شده توسط الیاف فایبرگلاس Direct Roving بصورت شبکه های یکپارچه مطابق با استاندارد ASTM-D635 تولید می گردد.
گریتینگ های کامپوزیت در برابر اسیدها، نمک ها، قلیاها و محدوده وسیعی از مواد شیمیایی خورنده مقاوم هستند و از این لحاظ با گریتینگ آلومینیوم و گریتینگ استیل قابل رقابت بوده و دارای کاربرد گسترده گریتینگ کامپوزیت در صنایع شیمیایی بهداشتی ، مواد غذایی و صنایع الکتریکی می باشند.
دستگاه بلوک زن اتوماتیک

مزایای گریتینگ کامپوزیت

وزن کمتر در قیاس با سایر انواع گریتینگ
مقاومت شیمیایی بسیار بالا در برابر خوردگی و رطوبت
عایق جریان الکتریسیته و قابلیت استفاده در صنایع برق و الکترونیک
استحکام بالا
مقاومت مکانیکی بسیار بالا
قابلیت برشکاری در محل پروژه
امکان تولید در رنگ بندی متنوع
قیمت بسیار مناسب

کاربرد گریتینگ استنلس استیل

گریتینگ های استنلس استیل  بدلیل مقاومت شیمیایی بالا در برابر خوردگی، مقاومت مکانیکی بالا در بارگزاری های استاتیک و داینامیک و ضربه پذیری عالی،از پرمصرف ترین نوع گریتینگ در صنایع غذایی، بهداشتی ، آرایشی،  نظامی ، دارویی، شیمیایی و دریایی می باشد . با توجه به گریدرهای مختلف این نوع از جالی ها میتوان از مقاومت در برابر خوردگی رطوبت و آب تا مقاومت در برابر محیط های اسیدی و بازی را مورد استفاده قرار داد .این نوع از گریل ها بدلیل قیمت بالاتر متریال، روش ساخت و نوع جوشکاری دارای رنج قیمت بالاتری نسبت به نوع گالوانیزه بوده ولی چنانچه برای مصارف خاص و در محیطهای با خوردگی بالا استفاده گردد در زمان کوتاهی شاهد راندمان بالایی از آنها خواهیم بود.

کاربرد گریتینگ پلی اتیلن و پلی پروپیلن

این نوع از شبکه گریل با کاربری خاص و در دیتایل مشخص مطابق با ضخامت و ابعاد درخواستی ، از بلوک پلی اتیلن و پلی پروپیلن ماشین کاری می گردد و بدلیل سفارشی بودن درخواست بلحاظ قیمتی ، رنج بالاتری را به خود اختصاص میدهد ولی محدودیتی به لحاظ چشمه ، و نوع ساخت دارا نبوده و انواع آن قابل تولید و عرضه می باشد.

کاربرد گریتینگ آلومینیوم

گریتینگ آلومینیوم از نظر ساختاری مشابه جالی فولادی بوده اما از نظر وزنی بسیار سبکتر می باشد. بدلیل خواص رفتاری فلز آلومینیوم عموما از این نوع گریتینگ در صنایع نظامی و هوافضا استفاده می گردد. متریال پایه درخواستی می تواند شامل تمامی گرید های آلومینیوم آلیاژی باشد اگرچه متداول ترین نوع آن بر پایه آلومینیوم 6061 است.

گریتینگ پله

این نوع از گریتینگ بعنوان پله استاندارد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگردد . بدلیل ساختار و شکل آن بدون نیاز به عملیات جوشکاری ، تنها با پیچ و مهره به شمشیری سازه متصل شده و به سرعت جهت تردد مورد استفاده واقع میگردد .جهت جلوگیری از لغزش و ایمن تر شدن سازه از نبشی در لبه پله نیز استفاده می گردد.

بست گریتینگ

این ابزار جهت بستن و ثابت نمودن انواع گریتینگها به سازه فلزی استفاده میگردد . بست گریتینگ شامل بست رو ، بست زیر، و پیچ و مهره مربوطه که عموما آلنی میباشد تشکیل گردیده و سهولت در باز و بستن گریلها از مزایای آنها میباشد همچنین در صورت عدم استفاده از بست حتما بایستی جالیها را به سازه مربوطه جوشکاری نمود که با اینکار پوشش گالوانیزه از بین رفته و خوردگی از همان نقطه گسترش خواهد یافت لذا استفاده از بست گریتینگ مطمئن ترین روش جهت اتصال گریل ها می باشند.

انواع گریتینگ بر اساس نوع ساخت

گریتینگ ها بر اساس نوع ساخت نیز به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. از انواع گریتینگ می توان به این موارد اشاره نمود.

– گریتینگ فولاد جوش: این نوع که از ورق های فولاد تولید می شوند قسمت های مختلف در اثر حرارت و فشار به هم اتصال یافته و بسیار مقاوم هستند.

– گریتینگ تسمه فولادی: این نوع نیز بسیار مقاوم بوده و به خاطر متریال تسمه عمر و دوام زیادی دارد. اما توجه شود که از آن تنها در مکان هایی که تردد کم است استفاده شود.

– گریتینگ قفل شده قالبی: این نوع همان گریتینگ آلومینیومی می باشد. قسمت های مختلف در این نوع تحت فشار و حرارت به صورت قالبی ریخته می شود برای همین تسمه در جای خود محکم و قفل می شود.

– گریتینگ قفل شده با فشار: این نوع نیز ویژگی هایی مانند گریتینگ های فولاد جوشی را دارا می باشد.

– گریتینگ تسمه پرچی: تحمل بار در این نوع بسیار زیاد بوده و تسمه ها در این نوع پرچ شده و تحمل انواع متریال گریتینگ را بیشتر می نماید.

عوامل موثر بر قیمت

عوامل مختلفی بر قیمت های این قطعات مشبک تاثیر گذار هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– جنس قطعه
– تسمه های باربر
– وزن
– ابعاد
– نوع صفحه که در قسمت اول به آن ها اشاره شد
– میزان پرت
– هزینه ماده اولیه

– نوسانات بازار

و قیمت هابنابراین با توجه به این فاکتور ها، واضح است که قیمت ها انواع مختلف این قطعه با هم تفاوت دارند.

قیمت فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *