کاربرد بتن سبک

By   دسامبر 12, 2021

کاربرد بتن سبک

کاربردبتن سبک | بزرگترین بنای بتن سبكدانه، ساختمان اداری ۵۲طبقه با ارتفاع ۲۱۵متر در هوستون تگزاس می باشد. در سال های ۱۹۷۰ساخت بتن سبكدانه پر مقاومت آغاز شد و در دهه ۸۰به دلیل نیاز برخی شركت های نفتی در امریكا و نروژ برای ساخت سازه ها و مخازن ساحلی و فرا ساحلی مانند سكوهای نفتی یك رشته تحقیقات وسیع برای ساخت بتن سبكدانه پر مقاومت در این دو كشور با هدایت واحد آغاز شد كه نتایج آن در اواخر دهه ۸۰و اوایل دهه ۹۰منتشر گشت. دستگاه بلوک زن اتوماتیک

ساخت بتن های سبك گازی اتوكلاوشده توسط یك آرشیتكت سوئدی در سال ۱۹۲۴میلادی بوده است. پس از آن این نوع بتن در اكثر كشورهای اروپایی و به ویژه در آلمان تحت نام های ایتونگ و هبلكس گسترش یافت بتن های سبك كفی غیر اتوكلاوی نیز در نیمه دوم قرن بیستم میلادی ابداع شده است. این بتن همانند بتن های گازی گسترش زیادی نداشته است. كشور روسیه ازجمله كشورهایی است كه در این خصوص پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و به تولید این نوع بتن سبك در انواع غیر سازه ای و سازه ای به منظورهای عایق حرارتی و نیز سبك سازی ساختمان پرداخته است. بتن های بدون ریزدانه سبك نیز در اواسط قرن بیستم میلادی در انگلستان ابداع گردید.

این بتن همانند سایر بتن های سبك گسترش نیافت و به علت وزن زیاد آن در محدوده بتن های سبك در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار نگرفت. تاریخچه تولید و مصرف بتن های سبك در كشور ایران به چند دهه قبل برمی گردد. از پوكه سنگ های طبیعی نظیر پرلیت و برخی توف ها در ساخت بتن های سبك استفاده شده است. ساخت و كاربرد بلوك های سیمانی با سنگدانه های مصنوعی از نوع رس منبسط شده به سال ۱۳۶۰برمی گردد. دستگاه بلوک زنی

ساخت بلوك های با شیوه بتن سبك گازی اتوكلاوی نیز با تأسیس كارخانه سیپوركس در كشور آغاز شده است به. طور كلی ساخت و كاربرد این بتن های در كشور با توجه به ساخت و ساز فراوان و رو به گسترش، بسیارمحدود بوده است. با توجه به خواص خوب عایق حرارتی، سبكی و حتی كاربرد سازهای این بتن ها و زلزله خیز بودن كشور، نیاز به این نوع بتن بیشتر احساس می شود. خوشبختانه در سال های اخیر ساخت انواع بتن های سبك توسعه قابل ملاحظه ای یافته و میتواند در آینده ای نه چندان دور در نقاط مختلف كشور فراگیر گردد.

بتن سبک سازه ای:

بتن های سبك سازه ای با كاربرد سنگدانه های ریز و درشت سبك ساخته می شوند ولیكن برای مقاومت های بیشتر معمول است كه قسمتی یا همه سنگدانه های ریز سبك با ماسه با وزن معمول جایگزین گردد. چنین جابجایی وزن واحد حجم بتن را به میزان تا ۳۲۰kg/m3 افزایش می دهد. اگرچه سنگدانه های سبك مصنوعی معمولاً گرانتر از سنگدانه های با وزن متداول هستند ولیكن افزایش نسبت مقاومت به وزن آنها سبب صرفه جویی كلی در مصالح می گردد كه این امر با كاهش وزن مرده جبران كننده قیمت بالاتر سنگدانه در متر مكعب بتن محقق می شود. پایین تر بودن وزن كل به معنای كاهش ابعاد تكیه گاه، پی و مصرف كمتر آرماتور می باشد.

دستگاه بلوک زنی اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *