همه چیز درباره گچ پلیمری

By   ژوئن 14, 2020

همه چیز درباره گچ پلیمری

گچ پلیمری

گچ پلیمری گونه‌ای ازگچ های ساختمانی است که در آن افزودنی‌های پلیمری و آهک هیدراته و همچنین ماده معدنی پرلیت موجود است در ترکیبات آن دارای مزایای قابل توجهی مانند قابلیت استفاده در ماشین‌های گچ پاش، زمان گیرش بیشتر، وزن سبکتر و خصوصیات عایق بهتر نسبت به گچ‌های معمولی می‌باشد.

از جمله مزایای مهم گچ پلیمری پاششی بالا بردن سرعت اجرای گچ کاری به حدود ۲۵۰ الی ۴۰۰ متر مربع در روز می‌باشد.

جایگاه گچ پلیمری در صنعت ساختمان ایران
کشور ایران جایگاه سوم را بعد از کشور چین و آمریکا در زمینه تولید گچ در دنیا به خود اختصاص داده و این در حالی است که کشور ایران سهم بسیار اندکی از تولید گچ پلیمری در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد.

به موازات ورود و استفاده از تکنولوژی‌های جدید در صنعت ساخت و ساز در ایران، تولید و استفاده از گچ پلیمری نیز از نیمه دهه ۱۳۸۰ در ایران شروع شده‌است .

گچ پلیمری تولید ایران از مرغوبترین گچ‌های تولیدی منطقه می‌باشد.

با وجود تلاش‌های فراوان در این زمینه هنوز هم به علت نگاه سنتی و عدم ریسک پذیری گچ‌های پلیمری جایگاه خود را در ایران تثبیت نکرده‌است از این رو شاهد هستیم که میزان تولید کارخانجات داخل کشور محدود می‌باشد یا به امر صادرات به کشورهای همسایه می‌پردازند. البته وجود تحریم‌ها سبب شده تا تأمین مواد اولیه جهت تولید گچ‌های پلیمری در ایران به امری سخت تبدیل شود و به همین خاطر بازار رقابتی در زمینه گچ‌های پلیمری داغ نمی‌باشد.

 قیمت فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک
ویژگی ها

گچ‌های پلیمری طی عملیات‌های میکرو یونیزه شدن پخت و سرند کردن و اضافه کردن مواد افزودنی همچون پرلیت مواد سلولزی آهک هیدراته، مواد پلیمری، اسید سیتریک ،اسید تارتاریک ، هوستاپور و … معایب گچ سنتی را از بین برده و ویژگی‌های جدیدی به گچ افزوده است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

چسبندگی بسیار زیاد
دیر گیر بودن و ایجاد پرت حداقل
مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار
مقاومت بسیار بالا در برابر رطوبت و قابل شست‌وشو بودن
چگالی کمتر و حجم بیشتر
مقاومت در برابر حرارت و حریق
قابلیت اجرا به صورت پاششی
عدم ترک خوردگی
اجرای تک مرحله‌ای بدون نیاز به گچ و خاک

این ویژگی‌ها سبب شده تا در برخی موارد گچ‌های پلیمری جای سیمان سفید را بگیرند و مقرون به صرفه باشند. بهای گچ‌های پلیمری در مقایسه با گچ‌های سنتی به‌طور تقریبی در حدود ۳ برابر بیشتر است
لیکن با توجه به نسبت مصرف حدود نصف در قیاس با گچ معمولی در سطوح مورد استفاده و مزایای سبک وزن و عایق بودن، بخش زیادی از این قیمت بالا توجیه اقتصادی پیدا می‌کند.
اجرای گچ‌های پلیمری چه به صورت دستی و چه به صورت پاششی به علت دیر گیر بودن سرعت گچ کاری را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد که این میزان در حالت پاششی به ۵ برابر سریعتر از گچ کاری سنتی می‌رسد.
یکی از پر کاربرد ترین مصالحی که در صنایع مختلف بیشترین مصرف را دارد گچ می باشد. این ماده از نوعی سنگ رسوبی تولید می شود که در طبیعت موجود است. سنگی که از آن برای تولید گچ استفاده می شود نوعی کانی کلسیم دار است که بیشتر به صورت مخلوط با آهک و خاک کلسیم سولفات ابدار یا ترکیب با کربن یا اکسید های آهن می باشد که با استفاده از روش های مختلف از معادن روی زمین استخراج می گردد و به سنگ های کوچکتر خرد و در کارخانه با ابعاد میلی متری تبدیل و سپس به کوره های گچ پزی منتقل می گردد و خرده سنگ ها در کوره حرارت دیده و بعد از طی مراحلی به صورت پودر در می آیند.
از پودر گچ برای مصارفی چون گچ کاری، اندودکاری، سفیدکاری و همچنین تولید قطعات سنگ کاری، کاشی و سرامیک های پیش ساخته استفاده می شود.
گچ های پلیمری با اضافه کردن پلیمرهای خاص به گچ تولید می شوند  و با استفاده  از دستگاه گچ پاش مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای استفاده از گچ پلیمری پاششی
در صنعت ساختمان سازی از مصالح مختلف نظیر سنگ، گچ، آهن،سیمان، آجر، بتن و … استفاده می شود که هر کدام قابلیت های خاص خود را داشته و در کنار یکدیگر منجر به ساخت یک بنای مقاوم می گردند.
برخی از مصالح به منظور سفت کاری ساختمان و برخی دیگر برای امور نازک کاری انتخاب می شوند.

گچ از جمله متریال هایی است که برای پوشش سطوحی مانند سقف و دیوار کاربرد دارد و یکی از مصالح پر کاربرد در صنایع مختلف است که بیشترین مصرف آن مربوط به نازک کاری در ساختمان می باشد.

رنگ سفید گچ ، فراوانی معادن و در دسترس بودن آن در تمام نقاط کره زمین ، روشهای به نسبت آسان پخت و عمل آوری ، عایق صوت بودن ، دانه بندی ریز و … سبب شده تا این ماده از اعصار قدیم تاکنون جایگاه خود را در ساختمان حفظ کند در کنار تمامی حسن هایی که گچ دارد معایبی نیز به همراه دارد که سبب شده در حال حاضر در دنیا گچ به شکل خام و سنتی گذشته استفاده نشود معایبی همچون مقاومت بسیار پایین در برابر رطوبت که باعث می شود گچ زرد شده ، شوره بزند و ترک بخورد . از این رو محققین بر آن شدند تا با تغییراتی در پودر گچ کاری معایب آن را حذف کنند و حتی محاسنی به این ماده اضافه کنند .

در حدود سال ۱۹۶۵ در کشور کانادا که سهم ۱۰ درصدی از منابع گچ را به خود اختصاص داده تغییراتی در گچ به وجود آمد و در پی آن کشورهای آلمان و ترکیه به تکمیل این تغییرات پرداختند که این امور تا جایی ادامه پیدا کرد که امروزه گچ هایی تولید می شوند که با ۱۲ ماده افزودنی تولید طی فرایندهای متعدد تولید شده نه تنها معایب گچ سنتی را برطرف کرده بلکه ویژگی های شگفت انگیزی به گچ افزوده است

این ماده از نوعی سنگ رسوبی به نام سنگ گچ تولید می ­­­­­­­شود که در طبیعت موجود است سنگ گچ به روش های گوناگون از معادن روی زمین استخراج می شود و در محل استخراج یا در کارخانه های مربوطه به سنگ های کوچکتر خرد شده و بعد از انتقال به سنگ شکن به ابعاد چند میلی متری تبدیل شده و به کوره های گچ پزی منتقل می گردد.

این خرده سنگ ها در کوره حرارت دیده و بعد از طی مراحل پخت توسط آسیاب های مخصوص به پودر تبدیل میشود.

گچ پلیمری پاششی
تفاوت گچ پاششی با گچ سنتی

گچ پاششی ضایعات گچ سنتی را نداشته و برای پوشش دهی دیوارهای داخلی و سقف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. ضمن اینکه سرعت انجام گچ پاششی بسیار بیشتر از عملیات گچ کاری سنتی می باشد.

ویژگی های گچ پلیمری پاششی

این نوع گچ قابل استفاده بر روی ستون های بتنی، سیمانی، بلوکی و آجری می باشد و زمان گیرش اولیه و ثانویه آنها بالا بوده و به صورت یکدست و همزمان بر روی سطوح پاشیده می شود و تمامی منافذ سطح کار را پر کرده و پوشش می دهد.
گچ های پاششی دارای ضریب انتقال صوت پایینی هستند و به عنوان یک عایق صوتی عمل می کنند.
برای گچ کاری با گچ پاششی نیاز به آماده سازی ملات به صورت جداگانه نبوده چرا که ملات مورد نیاز برای گچ کاری به صورت اتوماتیک در مخزن ملات ساز دستگاه گچ پاش تولید می شود.
گچ پاششی به گونه ای است که هرگز سطوح پوشش داده شده با آن دچار ترک خوردگی نمی شوند و با انواع اقلیم های آب و هوایی سازگاری دارد و در مناطق مرطوب می توان از آن استفاده نمود.
انعطاف پذیری گچ پاششی بسیار بالا بوده و در برابر خش مقاومت بالایی دارند . ضمن اینکه با استفاده از این گچ مرحله گچ و خاک از ساختمان حذف می شود.
گچ های پلیمری جای سیمان سفید را گرفته و بسیار مقرون به صرفه می باشند و به صورت دستی و یا پاششی اجرا می شوند و به علت دیر گیر بودن سرعت گچ کاری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

زمان گیرش گچ پاششی برای کارهای برزگ و سطوح بیشتر در نظر گرفته شده و با افزودنی نگهدارنده آب (کلویید هیدروفیل) از خارج شدن سریع آب محتوی در گچ جلوگیری بعمل آمده تا خمیر گچ خاصیت قابل کار بودن را دارا باشد.
فروش دستگاه بلوک زن
گچ پلیمری
انواع گچ پاششی

گچ پاششی معمولی
گچ پاششی عایقکاری
گچ پاششی لایه نازک
گچ پاششی عایقکاری روی پشم سنگ

نحوه عملکرد دستگاه گچ پاش

گچ پلیمری با استفاده از دستگاه گچ پاش بر روی سطوح پاشیده می شود. در این دستگاه ابتدا گچ با آب مخلوط می شود و سپس با استفاده از پمپ سمت سر نازل می رود و از سر نازل توسط  لوله مخصوص دیگری که به پمپ هوای فشرده متصل است هدایت می شود و مخلوط هوای فشرده و خمیر گچ به دیوار می پاشد  در نهایت لایه گچ با استفاده از شمشه های دستی یکدست و هم تراز می شود.

از ویژگی های گچ پلیمری پاششی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

قابل اجرا بر روی انواع ستون بتنی, سیمانی, بلوکی, آجری, بتن متخلخل و سطوح فوم پلی استایرن می باشد.
زمان گیرش اولیه و ثانویه آن بالا میباشد.
به صورت یکدست و همزمان بر روی سطوح پاشیده میشود و تمام منافذ سطح کار را پر کرده و پوشش میدهد.
نسبت به گچ معمولی ضریب انتقال صوتی پایین تری دارد و مانند یک عایق صوتی عمل میکند.
ملات مورد نیاز برای گچ کاری با گچ پاششی به صورت اتوماتیک در مخزن ملات ساز دستگاه گچ پاش تولید شده و نیازی به آماده سازی ملات به صورت جداگانه نیست.
سطوحی که با گچ پلیمری پاششی پوشانده میشوند دچار ترک خوردگی نمی شوند.
این نوع گچ با انواع اقلیم های آب و هوایی سازگار است و در مناطق مرطوب نیز میتوان از آن استفاده نمود.
سرعت اجرای آن نسبت به گچ معمولی بسیار بالاتر میباشد.
انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و در برابر خش مقاوم است.
با استفاده از این گچ مرحله گچ و خاک از ساختمان حذف میشود.

مزایا و مشخصات اجرای گچ پلیمری ترکیبی :
ضد رطوبت
ضد آب
ضد ترک
ضد خش
ضد حریق سرعت بالا در اجرا – در حدود ۲۵۰الی ۴۰۰متر مربع در روز
وزن کمتر به دلیل وجود پرلیت استحکام بالاتر مقاوم در مقابل خش
در گیر بودن
قابلیت انعطاف پذیری بالا نسبت به گچ معمولی
این گچ پس از پاشش همانند بتن سخت و مقاوم می شود بستری بدون موج و دارای سطحی صاف می باشد
با استفاده از این گچ پاشی مرحله گچ و خاک در ساختمان حذف می شود
گچ پلیمری پاششی ستون های فلزی و بتنی را مستقیما پوشش می دهد

قیمت فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *