همه چیز درباره آجر

By   آگوست 18, 2014

همه چیز درباره آجر

آجر یکی از مصالح مصنوعی است که برای تهیه آن نخست خاک رس را با آب خمیر نموده و به شکل دخواه و معینی قالب زده و سپس آن را با اشعه آفتاب و یا با پختن آن در کوره و یا بوسیله دیگر خشک نمایید موقعی که خاک رس قالب زده را در آفتاب خشک کنیم خشت و اگر آن را در کوره بپزیم آجر پخته یا آجر نامیده می شود. گل قالب زده را قبل از پختن خام پخته می نامند.بلوک زن دستگاه بلوک زنی بلوک زن قیمت بلوک زن بلوک زنی  

مراحل جز به جز تهیه و پخت آجر

برای تهیه آجر خاک رس را با دست یا با ماشین با آب مخلوط می نمایند که بدین ترتیب خمیری تشکیل می گردد و آن را گل ورزیده می نامند سپس آن را در قالب زده و برای خشک کردن در هوای آزاد یا گرمخانه قرار می دهند.

مرحله بعدی تهیه آجر عبارتند از پخت خشت: برای این کار خشت ها را در کوره طوری رویهم قرار می دهند که بین آنها فضایی برای عبور گازهای گرم و شعله باقی بماند، سپس در اجاق کوره حرارت نسبتاً کمی تولید می کنند تا رطوبت موجود در خشت از بین برود و این عمل را آنقدر ادامه می دهند تا دود سیاهی که از کوره بیرون می آید تمام شود. سپس به آتش کوره می افزایند تا اینکه آجرها سفیدرنگ شوند. سپس برای جلوگیری از سخت شدن زودرس آجر مجدداً چند درجه کوره را خنک می کنند و با چندین دفعه کم و زیاد کردن آتش کوره آجر آماده می شود.

آماده بودن آجر از روی آزمایش آجر مشخص می شود، ولی معمولاً استادکاران با یک نگاه به آجر می توانند آمادگی آجر را تشخیص دهند. پس از آماده شدن آجر، کوره را بتدریج سرد می نمایند و آجر آن را تخلیه و استفاده می کنند. اگر کوره به سرعت سرد شود از مقاومت آجر در مقابل عوامل جوی کاسته می شود. زمان پخت آجر در کوره متفاوت است ولی حد متوسط پنج روز طول می کشد.

تقسیم بندی آجر

آجرها را به سه گروه تقسیم می نمایند.

1. آجر رسی: جهت نماسازی در کوره های دستی به اندازه های متغیر ساخته می شود.

2. آجر ماشینی (سوفال) نما و سقف و حایل

3. آجر فشاری معمولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *