نحوه چیدن دیوارهای بلوک بتنی

By   مارس 11, 2019

نحوه چیدن دیوار های بلوک بتنی

طراحی در ساختمان های بلوک بتنی باید به گونه ای باشد که اصول فنی ساختمان را رعایت کند. توصیه می شود که ابعاد بلوک بتنی در ابتدای طراحی تعیین شده، و به عنوان مدول ثابت برای ترسیم نقشه ها در نظر گرفته شود.
مطابقت تمامی اندازه ها مانند ابعاد دیوار ها، بازشو ها و فواصل بین آنها، قرارگیری دیوار ها و ابعاد کلی نقشه ها با مدول پایه علاوه بر صرفه جویی در مصرف مصالح، در سرعت و سهولت کار و همچنین بازده آن نیز به نحو مطلوبی موثر خواهد بود.

دستگاه بلوک زن اتوماتیک

عملیات بنایی بلوک بتنی
در مواقعی که درجه حرارت محل کار یا هر یک از مواد مصرفی از ۵ درجه سانتی گراد کمتر است، هیچ گونه بنایی با بلوک بتنی مجاز نیست. در صورت وقفه در عملیات بنایی یا تعطیلی روزانه، لازم است از پوشش های حفاظتی در مقابل عوامل زیر به تناسب استفاده شود:

تابش مستقیم خورشید و حرارت زیاد محیط برای جلوگیری از تبخیر سریع آب ملات
هوای بسیار سرد برای جلوگیری از یخ زدگی
وزش شدید باد برای جلوگیری از تبخیر آب و حفاظت نمای دیوار از آلودگی

همچنین دیوار چیده شده باید از جهات مختلف به شرح زیر شاقولی و تراز باشد:

در هر ردیف از بلوک چینی، هر ردیف باید از دو طرف با ریسمان کشی در امتداد یک خط مستقیم باشد
در هر ردیف از بلوک چینی، رویه افقی کار از دو جهت عمود بر هم تراز باشد
بلوک های چیده شده در هر ردیف، از دو طرف کاملا شاقولی و در امتداد یک صفحه قائم باشند
بند های افقی در تمام سطح دیوار تراز و د ر امتداد یکدیگر باشند و ضخامت ثابت بند ها (حدود یک سانتی متر) در تمامی قسمت ها رعایت شود

نحوه چیدن بلوک بتنی
به علت اهیمت زیادی که ردیف اول بلوک چینی دارد، توصیه می شود که برای کنترل ابعاد، گوشه ها، تقاطع ها و اطمینان از خرد نشدن بلوک، این ردیف به صورت آزمایشی بدون ملات چیده شود، و فواصل بند های قائم به طور یکسان تنظیم شود. سپس این ردیف مطابق الگوی به دست آمده، با دقت تمام، تراز و شاقولی چیده شود، زیرا که این ردیف مبنای اصلی ردیف های بعدی خواهد بود.
انتها و گوشه دیوار را باید قبل از قسمت های میانی چیده شود، به طوری که پیوسته ۴ یا حداکثر ۵ رج بالاتر از رج های میانی باشد. با اضافه کردن هر ردیف به گوشه دیوار ها، لازم است تراز و شاقولی بودن آن کنترل شود.
برای چیدن بلوک های وسط دیوار، لازم است قبلا از دو انتهای دیوار برای هر سمت خارج ریسمان کشیده شود و بلوک ها با تبعیت از امتداد این ریسمان با دقت زیادی کار گذاشته شوند.
چیدن بلوک ها باید به طور یکنواخت انجام شود. به طوری که در هر زمان هیچ قسمت از یک دیوار بیش از ۵ ردیف بلوک از قسمت های دیگر آن بالاتر نباشد.

کاربرد خاص دیوار بلوک بتنی

دیوار های حائل
دیوار های حائل غیر مسلح
دیوار های حائل مسلح
دیوار های حصار

نازک کاری و نماسازی در بلوک بتنی
توصیه می شود در ابتدای کار یک دیوار نمونه (حدود چهار ردیف بلوک چینی در طول 2/1 متر) با جزییات کامل، شامل نحوه بلوک چینی، نوع بلوک، بندکشی، اندود کاری و رنگ آمیزی اجرا شده و در کارگاه به صورت الگو نگهداری شود. این دیوار نمونه در طول عملیات ساختمانی بهتر از هر نوشته یا تصویری مشخصات فنی مورد نظر را نشان می دهد.

تقویت بند ها و بندکشی
هوابندی و زیبایی دیوار های بلوک بتنی با اجرای دقیق بند ها تا حدود زیادی تامین می شود. به همین دلیل لازم است پس از اجرای بخشی از دیوار، تا حدی که ملات در بند ها کمی سفت شده باشد، ملات را به صورت مرحله ای با ابزار مخصوص این کار کاملا در بند ها به سمت داخل دیوار راند و در صورت نیاز، به خصوص در بندهای قائم، ملات بیشتری به آن اضافه نمود تا تراکم لازم کاملا به دست آید.

تقویت بند ها به این نحو سبب خواهد شد که اولا ملات به علت انقباض ناشی از خشک شدن از بلوک جدا نشود. ثانیا میزان هوابندی و صدابندی دیوار به نحو موثری بالا رود. همچنین نمای بلوک چینی باید دارای بند های منظم و مرتبی باشد.

نقاشی دیوار های بلوک بتنی
در صورتی که بلوک چینی بسیار دقیق و مناسب اجرا شده باشد، رنگ آمیزی روی نمای دیوار ضمن ایجاد تنوع و زیبایی در نماسازی، از نظر هوابندی و صدابندی نیز بی تاثیر نخواهد بود. توصیه می شود که برای رنگ آمیزی دیوار های بلوک بتنی نکات زیر مورد توجه قرار گیرد:

نوع رنگ بهتر است از نوع رنگ هایی انتخاب شود که مبنای سیمان پرتلند دارند تا با هماهنگی با مصالح ریز کار، بتواند پایایی بیشتری را تامین کند.
برای رنگ آمیزی بهتر است از قلم مو استفاده شود، تا با نفوذ بیشتر، ضمن تامین پایایی، از نظر هوابندی و صدابندی نیز کارایی بیشتری داشته باشد.
سطحی که قرار است رنگ آمیزی شود، باید قبلا با برس سیمی کاملا تمیز شود، به نحوی که هر گونه آلودگی مانند شوره، تکه های اضافی ملات و قسمت های خرد شده که داخل ترک ها ریخته شده است پاک شود. برای نظافت نباید از آب استفاده شود، زیرا ممکن است پس از خشک شدن، دوباره نمای کار شوره بزند.
پس از اتمام رنگ آمیزی لازم است سطوح رنگ شده تا 48 ساعت با پیستوله آبی مرطوب نگاه داشته شود.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *