موفقیت در کسب و کار با داشتن خلاقیت

By   دسامبر 31, 2016

موفقیت در کسب و کار با داشتن خلاقیت

بارها اتفاق افتاده که اطرافیان شما در مقابل پیشنهاد یا نظری که ارائه داده اید، شما را تشویق کرده و با هیجان از ایده فوق العاده شما استقبال کرده و شما را فردی خلاق توصیف کرده اند. با این حال در مدت کوتاهی آن ایده و نظر را به فراموشی سپرده و به ادامه زندگی روزمره خود پرداخته اید. در حالی که خوب است بدانید، رشد و ارتقای تمدن بشر همواره محصول ایده های خلاقانه ای بوده که در گام اول توسط خود فرد جدی گرفته شده اند.

همیشه هر تحولی و هر موفقیتی با یک ایده آغاز می شود؛ ایده ای که از درون شما زاده می شود و ذهن و عمل شما را با خود همراه می سازد و تا جایی پیش می رود که ممکن است نه تنها سرنوشت شما، بلکه سرنوشت اطرافیان تان، جامعه و حتی بشریت را تغییر دهد. در دنیا کم نبوده اند ایده هایی که تاریخ تحول و تمدن بشری را وارد مرحله نوینی کرده اند؛ ایده هایی کوچک که از یک ذهن خلاق متولد شده اند، جدی گرفته شده و آنگاه راه خود را باز کرده اند.

موفقیت و به عرصه عمل در آمدن یک ایده در گام اول محصول جدیت صاحب ایده است که ناخودآگاه یا عامدانه برای به سرانجام رساندن و پیشبرد آن حداقل چهار اصل را در نظر داشته اند که می تواند برای شما هم مفید باشد:

اول باید اهل تلاش و پشتکار باشید. افرادی که این ویژگی را نداشته باشند غالبا نمی توانند چیزی بیش از وظایف روزمره زندگی را انجام دهند.

دومین اصلی که می تواند به شما برای رسیدن به موفقیت ایده تان کمک کند زمانبندی و برنامه ریزی است. هیچ گاه تصور نکنید زمان نامحدودی برای انجام امور در اختیار دارید، بلکه همواره فعالیت های مورد نیاز را آنالیز کرده و مشخص کنید برای هر کدام چه بازه زمانی مورد نیاز است و به برنامه خود پایبند باشید. استفاده از روش هایی مانند جعبه زمان (Time Boxing) می تواند به شما در انجام برنامه های مشخص در زمان محدود کمک کند.

نکته سوم بررسی و مطالعه دانش روز است. ببینید در خصوص ایده شما دانش و تجربیات بشری در چه سطحی قرار دارد، این موضوع مانع از دوباره کاری یا به بیراهه رفتن شما می شود.

در نهایت باید بدانید که یک ایده خوب محصول یک ذهن خلاق است. ذهن خلاق همواره مانند کبوتری در حال پرواز از نقطه ای به نقطه دیگر است. ضمن آن که نباید مانع پرواز کبوتر ذهن بشوید، نباید اجازه دهید که تمرکز را از شما بگیرد و باعث انحراف در برنامه زمانبندی و کاری شما بشود اما از کجا کار خود را آغاز می کنیم؟

محیط اطراف شما سرشار از فرصت ها و محدودیت هاست. فرصت ها را پیدا و بر محدودیت ها با استفاده از فرصت ها و امکانات تان غلبه کنید، بنابراین بهتر است در ابتدا برای خود یک تحلیل SOWT کوچک انجام دهید.

شما با دو دسته امکانات و دو دسته از چالش ها مواجهید؛ یک دسته امکاناتی است که خود شما در اختیار دارید و دسته دیگر امکاناتی است که محیط اطراف یا محیط مرتبط با ایده شما، در اختیارتان قرار می دهد. به همین نسبت شما با دو دسته چالش مواجهید؛ یک دسته چالش هایی مرتبط با مشکلات و ناتوانایی های شخصی شماست و دسته دیگر چالش هایی است که جنبه بیرونی دارد و از خارج بر ایده شما تاثیر منفی می گذارد.

بهترین راهبرد عملیاتی برای شما آنجایی است که نقاط قوت شخصی شما با امکانات بیرونی همراه می شود و طبیعتا چالش برانگیزترین مشکل زمانی است که نقاط ضعف شما با تهدیدها و چالش های بیرونی هم راستا هستند. در چنین حالتی بهتر است تلاش کنید نقاط ضعف تان را برطرف کنید. اما شما دو راهبرد دیگر را هم باید در نظر داشته باشید؛ راهبرد اول، استفاده از نقاط قوت فردی برای غلبه بر تهدیدهای بیرونی است و دیگری استفاده از فرصت ها و امکانات بیرونی برای چیره شدن بر نقاط ضعف تان است. این روش آنالیز برای رسیدن به تحلیلی اولیه در رابطه با موفقیت ایده تان بسیار مناسب و کاربردی است.

در نهایت باید بدانیم ذهن همه ما کم و بیش مخزن بسیاری از ایده های خلاقانه است اما آنچه مانع عملیاتی شدن این ایده هاست، در واقع جدی گرفته نشدن و همچنین نبود مهارت ها و دانش عملیاتی است؛ مهارت و دانشی که به خدمت ایده های خلاق در می آیند و می توانند زندگی ما را بهبود، کسب و کار ما را رونق و جایگاه اجتماعی ما را ارتقا دهند.

کادبری یک برند معتبر جهانی در زمینه تولید مواد قنادی بوده و بعد از ریگلیز دومین برند معتبر جهان و در سال 1834 در بیرمنگام انگلیس تاسیس شده است. تقریبا همه، کادبری و آن چه عرضه می کند را می شناسند. مستر برندِ کادبری (Cadbury) در واقع شامل گستره متنوعی از محصولاتی چون فلیک (Flake)، دیری میلک (Dairy Milk)، کرانچی (Crunchie) و روزِز (Roses) است. هر کدام از این محصولات خود را در ذهن ما ثبت کرده اند؛ چرا که با آنها بزرگ شده ایم و آنها تداعی کننده مراسم های خاص زندگی شخصی مان هستند.

از دهه 1990 به بعد، کادبری توسعه یافت و برنامه بازاریابی حضور را به عنوان راهی موثر برای ارتقای مستربرندِ کادبری در بریتانیا، به اجرا در آورد. استراتژی آنها انتخاب مکان های مهم در شهربازی ها، مراکز خرید و فرودگاه ها برای انتقال ارزش های کادبری و افزایش میزان دسترسی به محصولات بود.

این مطالعه موردی، به بررسی یک برند جدید و جذاب – کافه کادبری – می پردازد که نشان می دهد چگونه ایده های کوچک به کار گرفته شده توسط این برند، موفق از آب درآمده و بر شهرت و اعتبار کادبری افزوده است. این موفقیت با حضوری پر سروصدا و متقاعد کردن مشتری به انتخاب دوباره کادبری، به دست آمده است.

طرح پایلوت و آزمایشی کافه کادبری در هشتم دسامبر 2000 و در ساختمان سه طبقه متعلق به دوره جورجین در قرن 18 و در مرکز بت (Bath) که یک مقصد توریستی شلوغ و میراث فرهنگی جهانی می باشد، افتتاح شد. این مکان با دقت انتخاب شده بود تا برند جدید را به عنوان یک تجربه به یادماندنی برای مشتری های تیزبین و حساس جا بیندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *