معرفی انواع قالب بتن و مزایای از آنها

By   می 9, 2021

معرفی انواع قالب بتن و مزایای استفاده از هر کدام از آنها

قالب بتن یکی از اصلی‌ترین لوازم اجرای سازه بتنی است که در کنار جک سقفی و همچنین اسپیسر نقش مهمی در بتن ریزی ساختمان دارند. قالب‌ها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و نحوه استفاده از آنها در پروژه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. برخی از آنها انعطاف پذیری بیشتری داشته و کاربرد آنها بیشتر است. در طرف مقابل برخی نیز مانند قالب پرنده از قبل طراحی شده و به محل بتن ریزی انتقال داده می‌شوند. بلوک زن
قالب بتن چیست؟

قالب بتن یک سازه فولادی یا چوبی یا حتی پلاستیکی است که به منظور قرار گیری در اطراف آرماتور میلگرد طراحی شده است و وظیفه آن شکل دهی بتن و جلوگیری از جدا شدن آن از سازه میلگرد است. قالب‌ها در جاهای مختلف مانند فونداسیون، ستون، سقف و دیوار به کار گرفته می‌شوند و به همین دلیل هر کدام از این قسمت‌ها دارای طراحی خاصی هستند. از طرف دیگر امکان تغییر مواد اولیه در مورد آنها وجود دارد و به همین دلیل امروزه با اصطلاحاتی مانند قالب فلزی یا قالب چوبی سر و کار داریم.
قالب فلزی بتن

قالب بتن فلزی از جنس فلز است و از ورق فلزی برای ساخت آنها استفاده می‌شود. این قالب‌ها تنوع و انعطاف پذیری بالایی دارند و در اندازه‌های مختلفی طراحی می‌شوند. نکته جالبی که در مورد قالب فلزی وجود دارد این است که شما می‌توانید با کمک پیچ و مهره آنها را به هم وصل کنید و در اندازه‌های بزرگتر از آنها استفاده کنید. این قالب‌ها در همه بخش‌های ساختمان کاربرد دارند و برای اجرای ستون‌های استوانه‌ای هم قابل استفاده هستند. به همین دلیل به عنوان محبوب‌ترین و اصلی‌ترین گزینه در حوزه ساخت و ساز استفاده می‌شوند.

بلوک زن
مزایای قالب بتن فلزی

اگر بخواهیم به مزایا و ویژگی‌های برجسته قالب فلزی اشاره کنیم چند نکته جالب توجه در آنها وجود دارد:

تنوع بسیار زیاد در طراحی و نحوه اجرا
مقاومت بالا در برابر فشار بتن و امکان استفاده از آنها در بتن ریزی سنگین
سطح صاف و صیقلی به منظور ایجاد بتن ریزی با کیفیت و همچنین جلوگیری از خروج آب سیمان
امکان استفاده در بتن ریزی فونداسیون، بتن ریزی سقف، بتن ریزی دیوار و بتن ریزی ستون
امکان استفاده از آنها به عنوان قالب ثابت و قالب بالا رونده.

قالب پلاستیکی بتن

قالب بتن پلاستیکی یکی از قالب‌های پرکاربرد با تنوع بالا در طراحی است که بیشتر آن‌ها به صورت اختصاصی طراحی می‌شوند. وزن پایین قالبهای پلاستیکی این امکان را به سازندگان پروژه‌ها می‌دهد تا هر قالب در پروژه‌های مرتفع و بلند استفاده کنند و نگرانی در مورد سقوط قالب نداشته باشند. به همین دلیل استفاده از جک فلزی در این قالب‌ها کمتر صورت می‌گیرند و معمولاً برای پروژه‌هایی به کار گرفته می‌شود که بتن ریزی آنها سخت است. این قالب‌ها طول عمر بالایی مانند قالب‌های فلزی ندارند، اما از لحاظ تنوع در طراحی در سطح بسیار خوبی قرار دارند.
مزایای قالب بتن پلاستیکی

استفاده از مواد پلاستیکی مانند پلی استایرن و پلی اتیلن در ساخت قالبهای پلاستیکی امکان استفاده از آنها را در شرایط مختلف به وجود آورده و ویژگی‌های جالبی در آنها دیده می‌شود:

تنوع بالا در طراحی و امکان استفاده در شرایط مختلف
سطح صاف قوی و همچنین درزبندی قوی به منظور جلوگیری از خروج سیمان
امکان استفاده از قالب در بتن ریزی محل‌هایی که دسترسی به آنها سخت است
وزن سبک و امکان استفاده از قالب در ارتفاع زیاد
فراهم آوردن امکان اتصال قالب‌ها با یکدیگر به منظور بتن ریزی در حجم زیاد

قالب چوبی بتن

بعد از قالب‌های فلزی، قالب بتن چوبی را می‌توان پرمصرف‌ترین قالب در این زمینه معرفی کرد. در این قالب‌ها از چوب با کیفیت و با طول عمر بالا استفاده می‌شود که تکرار پذیری آنها در حدود ۱۰ بار بوده و بعد از ۱۰ بار قابل استفاده نیستند. قالب‌های چوبی نسبت به قالب‌های فلزی ارزان‌تر هستند و دسترسی به آنها ساده‌تر است. اما در هر صورت کیفیت کار نهایی با قالب‌های چوبی به مانند قالب‌های فلزی یا قالب‌های پلاستیکی نیست و به همین دلیل به عنوان گزینه دوم یا سوم برای بتن ریزی از آنها استفاده می‌شود:

دستگاه بلوک زن اتوماتیک
مزایای قالب بتن چوبی

استفاده از چوب و همچنین امکان متصل کردن قالب‌های چوبی به یکدیگر باعث شده که چند ویژگی جالب توجه در این دسته از قالب‌های بتن به وجود بیاید که موارد زیر در مورد آن‌ها جالب توجه هستند:

نصب آسان و بدون نیاز به استفاده از تجهیزات پیچیده
وزن سبک و امکان استفاده از قالب در شرایط مختلف و به طور ویژه در ارتفاع زیاد
تنوع مناسب در طراحی، البته این قالب‌ها در مورد ستون‌های استوانه‌ای کاربرد چندانی ندارند
سرعت بالا در اجرای پروژه از لحاظ نصب و جدا کردن قالب بتن
قیمت ارزان برای پروژه‌های بزرگ به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های خود هستند.

قالب بتن آجری

قالب آجری یکی از گزینه‌هایی است که شاید طرفدار زیادی ندارد و در اغلب موارد به دلیل اجبار از آن استفاده می‌شود. این قالب‌ها به عنوان یک سازه آجری قبل از بتن ریزی در اطراف فونداسیون ساخته می‌شوند و کاربرد آنها به طور ویژه در بتن ریزی فونداسیون است. از قالب بتن آجری با قالب ثابت و حتی قالب پنهان هم یاد می‌شود که دلیل آن باقی ماندن قالب در زیر خاک و پوشانده شدن آن است. این قالب‌ها مانع از خروج آب سیمان از بتن شده و از طرف دیگر از ورود مواد خورنده به بتن جلوگیری می‌کند.

مزایای قالب آجری بتن

نحوه اجرا و همچنین میزان پوشانندگی قالب‌های آجری باعث می‌شود که برخی از پیمانکاران به دلیل اجبار از آنها استفاده کنند. در مورد مزایای قالب‌های آجری می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

ایجاد یک پوشش محکم به منظور جلوگیری از خروج آب سیمان از بتن
ایجاد یک لایه حفاظتی محکم به منظور جلوگیری از ورود سولفات و کلراید به داخل بتن
ایجاد یک لایه محکم به منظور حفظ بتن در موقعیت مناسب و جلوگیری از جدا شدن بتن و میلگرد
ایجاد یک پوشش محکم و مناسب در مناطق ساحلی و در شوره زارها.
ایجاد یک سد حفاظتی و عایق برای فونداسیون به منظور بالا بردن طول عمر آن.


قالب بتن آماده یا قالب پرنده

گروه دیگر از قالبهای بتن، تحت عنوان قالب بتن آماده یا قالب پرنده شناخته می‌شوند. این قالب‌ها ابتدا با توجه به محل مورد نیاز آنها طراحی شده و سپس به محل بتن ریزی انتقال داده می‌شود. این روش قالب بندی به این صورت است که مهندس بعد از بازدید محل مورد نظر، بخصوص در ارتفاع و همچنین در مناطق صعب العبور، ابتدا طرح کلی قالب را بر روی زمین پیاده سازی می‌کند و سپس آن را به کمک جرثقیل به محل مورد نظر انتقال می‌دهند. استفاده از این روش بسیار جالب و منحصر به فرد است و تنها در مورد برخی پروژه‌ها کاربرد دارد.

مزایای قالب پرنده

اگر بخواهیم در مورد مزایای این شیوه قالب بندی صحبت کنیم موارد زیر هستند:

سرعت بالا در بتن ریزی و اجرای پروژه
کاهش زمان قالب بندی سازه
اجرای آسان بر روی زمین و سپس انتقال به محل بتنی
نظارت کامل بر روند اجرای قالب بندی.

راهنمای انتخاب قالب بتن

با توجه به مواردی که گفته شد، گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار دارد تا بتوانید قالب بندی سازه بتنی خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. اهمیت قالب بندی به این دلیل است که شما مایل به خروج آب سیمان از بتن نیستید و از طرف دیگر دوست دارید که سطح بتن ریزی کاملاً مناسب و استاندارد باشد. حالا اگر به فکر استفاده از قالب بتنی در سازه خود هستید مراحل زیر را در نظر بگیرید:

قبل از هر چیزی با مهندس پروژه خود مشورت کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید
محل بتن ریزی را مشخص کنید و ببینید که کدام گزینه برای آن مناسب است
اندازه حجم بتن ریزی و همچنین اندازه قالب را با توجه به آن در نظر بگیرید
قیمت قالب بتنی را بپرسید و در صورت بالا بودن قیمت به سراغ قالب اجاره‌ای بروید
برای اجرای قالب بندی سازه حتماً از افراد ماهر و آموزش دیده کمک بگیرید

قیمت فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *