مصالح مناسب برای کف آشپزخانه

By   آوریل 29, 2019

مصالح مناسب برای کف آشپزخانه

مصالح مورد استفاده در کف سازی آشپزخانه، صرفاً یک عضو کوچک که در ساز و کار محیط آشپزخانه شرکت دارد نیست، بلکه تأثیر آن روی محیط بسیار چشمگیر است و سبک طراحی داخلی شما را نشان می دهد. بنابراین باید علاوه بر کارایی درست، با مصالح و عناصر سرتاسر خانه تان همخوانی داشته باشد.

در یکی از مطالب قبلی سایت مصالح مناسب برای صفحه ی کابینت آشپزخانه را به شما معرفی کرده ایم و این بار به سراغ مصالح مناسب کف رفته ایم، پیدا کردن مصالح مناسب برای کف سازی به نحوی که پاسخگوی نیاز های شما باشد و ظاهر آشپزخانه ی منزلتان را ارتقا دهد، فرآیندی بسیار چالش برانگیز است. بنابراین مطالعه ی برخی از تیپ ها و ایده های کف سازی آشپزخانه می تواند به شما در این زمینه کمک کند.
چند نکته که باید در انتخاب مصالح درست به آن توجه کنید:
1-در نظر داشته باشید که چقدر می خواهید هزینه کنید؟

در انتخاب مصالح کف برای آشپزخانه گزینه های بسیار متنوعی وجود دارد. می توان از “کاشی آشپزخانه” و “وینیل” ، به عنوان متداول ترین و ارزان ترین نمونه ها و “کاشی های سرامیکی سفارشی” به عنوان نمونه های پر هزینه تر نام برد.

شما قبل از خرید قطعا باید بدانید که آشپزخانه ی منزلتان به چه مقدار از این مصالح نیاز دارد. برای این کار بهتر است از فروشندگان این مصالح و یا افراد متخصص کمک بگیرید.
2- آشپزخانه ی منزلتان چقدر مورد استفاده قرار می گیرد؟

در حال حاضر ، آشپزخانه محل پر رفت و آمدی است که علاوه بر آشپزی، بعضی از کار های خانه، تجمعات و بحث ها در آن رخ می دهد؛ اگر آشپزخانه ی منزلتان مکرراً و بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد باید به مصالح با دوام برای استفاده در مدت طولانی فکر کنید. هر چند در این جا توجه به شیوه ی نگهداری و یا زمان تعویض آن هم بسیار مهم است.

گزینه هایی مثل” سرامیک” و یا “کاشی چینی” می توانند استقامت مورد نیاز برای این سطح را داشته باشند.

3- نظافت آسان
یک پدیده ی معمول در آشپزخانه، به وجود آمدن آلودگی و لکه روی کف است که مانعی جدی برای تمیز جلوه کردن فضا به حساب می آیند؛ به خصوص در خانه هایی که کودکان و یا حیوانات خانگی در آن زندگی می کنند.

بنابراین سعی کنید برای کف سازی مصالحی را انتخاب کنید که فرآیند رنج آور تمیز کردن روزانه را آسان تر و سریع ترکند.

برای مثال، “کفپوش های وینیلی” تنها با جارو زدن تمیز می شوند، کافی است هر روز آن را جارو بزنید و هر هفته سطح آن را تی بکشید. استفاده از این مصالح شما را از مشکل تمیز کردن خط دوغاب(ملات بین کاشی ها) هم خلاص می کند.
4- سبک کلی طراحی داخلی

آشپزخانه، مانند همه ی فضاهای دیگر خانه، دارای یک پس زمینه ی معین است. کف سازی یکی از عناصر مهم در ایجاد این پس زمینه است. برای مثال اگر می خواهید فضایتان دارای حس صمیمی باشد، کفپوش چوبی، گزینه ی مناسبی به نظر می رسد. همانطور که استفاده از کاشی های سرامیکی با رنگ روشن معمولاً به عنوان راهی برای مدرن نشان دادن خانه ها شناخته می شوند.

در ادامه، برای این که دید بهتری برای انتخاب کف سازی مناسب منزل خود داشته باشید، نقاط مثبت(+) و منفی(-) برخی از محبوب ترین نمونه های موجود در بازار را با هم بررسی می کنیم:
کاشی های سرامیکی
+ در تنوع بسیار وسیعی از شکل، رنگ و اندازه برای تمام سلیقه ها در بازار وجود دارد. ضد لکه است و نظاقت آن بسیار آسان است.کاشی های سرامیکی علاوه بر جذابیت بسیار مقرون به صرفه هستند .

– از آنجایی که سطح سرامیک سخت و سرد است برای ایستادن و کار کردن به مدت طولانی مناسب نیست، بنابراین بهتر است(مخصوصا درمکان هایی مثل جلوی سینک ظرفشویی و یا گاز) از قالیچه و یا تشک های بادی یا حصیری استفاده کنید.

علاوه بر این سطح سرامیک در صورت اصابت ضربه زود ترک بر میدارد و اگر در محیط آشپزخانه ظرفی از دستتان بیفتد، این سطح نمی تواند جلوی شکستن آن را بگیرد.

سطح سرامیک در صورت مرطوب شدن بسیار لغزنده است( می توانید از انواع بافت دار آن برای حل این مشکل استفاده کنید)؛ همچنین خط دوغاب آن دائماً نیاز به نظافت دارد.
فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک
سنگ طبیعی
+ ظاهری کلاسیک دارد و حسی دلپذیر ایجاد می کند، مخصوصا زمانی که رنگ آن گرم باشد. نگهداری از آن آسان و بسیار مقاوم است. سطح آن همیشه خنک است بنابراین برای استفاده در مناطق گرمسیر بسیار مناسب است.

یک نکته ی جالب درمورد سنگ ها این است که به دلیل خصوصیات طبیعی شان هیچ دو سنگی به لحاظ رنگ، بافت و طرح دقیقا شبیه به هم نیستند. این تفاوت می تواند پس زمینه ی زیبایی را برای آشپزخانه به وجود بیاورد.

– گران است و حتما باید به وسیله ی افراد حرفه ای نصب شود. برای محافظت از ورقه ی سنگ و سنگ های متخلخل بهتر است ازلایه ی محافظ(مثل لایه های نانو) استفاده کنید به این دلیل که سطح آن ها به مرور زمان پوسته می شود و آلودگی وارد شکاف آن ها می شود. حتی با وجود استفاده از محافظ این سطوح در فواصل منظم به آب بندی احتیاج دارند.

سنگ هایی که سطوح صاف تری دارند مثل سنگ های تراورتن، آسیب پذیرتر هستند و ممکن است به مرور زمان روی آن ها خراش ایجاد شود.

کاشی های چینی
+ یکی از انواع کاشی های سرامیکی هستند. بسیار با دوام اند و اثر هر صدمه ای که به این کاشی ها وارد شود، به آسانی دیده نمی شود. ظاهری شبیه به سنگ ایجاد می کنند در صورتی که از سنگ ارزان ترند. نگهداری از آن ها آسان است. ضد لک هستند و رطوبت به آن ها نفوذ نمی کند.

– این کاشی نیز مصالحی سخت است که ایستادن بر روی آن آسان نیست و دارای خط دوغابی است که باید دائما آن را تمیز کنید.

چوب
+همیشه به روز است. در مقابل استفاده ی زیاد و طولانی مدت بسیار با دوام است. دارای حسی طبیعی و صمیمی است و می تواند کیفیت فضای داخلی منزلتان را ارتقا دهد، به خصوص اگر طرح آشپزخانه ی منزلتان به صورت باز( اوپن) باشد. ( در این حالت می توانید از همین چوب در کف سازی نشیمن و یا غذاخوری هم استفاده کنید و از این طریق فضایی یکپارچه و صمیمی ایجاد کنید.) نگهداری از آن آسان است و به ندرت احتیاج به تعمیر پیدا می کند. اگر به خوبی از آن نگهداری شود ماندگاری بسیار زیادی دارد.

– سطح آن به سختی کاشی و بتن نیست، اما به نرمی چوب پنبه و وینیل هم نیست. زود لک می شود و کثیف می شود. چوب مقاومت کمی در برابر رطوبت دارد، بنابراین بهتر است از نوع پوشش داده شده و لایه ی محافظ برای ان استفاده کنید. در صورتی که مایعات روی آن بریزد، اگر سریع پاک نشود می تواند کف پوشتان را خراب کند. چوب به راحتی دندانه دندانه می شود و خراش بر می دارد، پس باید به طور متناوب روغن کاری و سمباده کاری شود.
لمینیت
+ نصب آن آسان است. لمینیت نسبتا ارزان است و به نسبت کاشی های دیگر، مقاوم تر است. نگهداری از آن آسان است و برای نظافت فقط به جارو زدن و تی کشیدن احتیاج دارد. این کف پوش نسبت به چوب مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد.

– در صورتی که آب روی آن بریزد، ناهموار می شود و تاب بر می دارد. در صورت خراب شدن قابل تعمیر نیست و در مقایسه با چوب و یا کاشی طول عمر کمتری دارد.

کفپوش های وینیلی
+ این کفپوش ها در رنگ ها و طرح های بسیار متنوعی تولید می شوند، به آسانی می توانید خودتان آن را شکل دهید یا نصب کنید. مستحکم و مقاوم هستند در عین حال جزء کفپوش های نرم به حساب می آید بنابر این اگر مدت طولانی را در آشپزخانه می گذرانید این پوشش می تواند انتخاب خوبی برای راحتی جلوگیری از خستگی پاهایتان باشد. نگهداری از آن ها و نظافتشان آسان است. به همین دلیل می توان گفت علاوه بر ظاهری شیک و زیبا، کارایی بالایی دارند.

کفپوش های وینیلی در بازار به صورت کاشی ها یا صفحاتی به شکل سنگ، چوب و کاشی سرامیکی موجودند، به صورتی که بسیار طبیعی به نظر می رسند.  قیمت آن ها در مقایسه با مصالح دیگر ارزان تر است با استفاده از آن می توانید به طور تقریبی ظاهر کفپوش های گران تر را با هزینه ی کمتر ایجاد کنید. ظروف کمتر روی آن می شکنند. کاملا ضد آب و ضد لکه است. اگر قسمتی از آن آسیب ببیند به راحتی می توان قطعه ی جدیدی را جایگزین آن قسمت کرد.

– عمر و دوام آن ها به نسبت مصالح دیگر کوتاه تر است. کفپوش های وینیلی به سادگی خراش بر می دارند و اشیای تیز می توانند منجر به پاره شدن سطح آن بشوند، پس مراقب باشید. این کفپوش ها به مرور زمان دندانه دندانه و یا حبابی می شوند و از حالت طبیعی خارج می شوند. همچنین اگر زیر نور مستقیم و قوی خورشید قرار گیرند، به تدریج محو می شوند.

* از آن جایی که در صورت خیس شدن سطح آن بسیار لغزنده می شود، بهتر است از کفپوش وینیل بافت دار استفاده کنید.
چوب پنبه
+ نرم و انعطاف پذیر است، برای ایستادن و کار کردن به مدت طولانی سطح راحتی دارد و اگر یک شیء روی آن سقوط کند سطح آن از شکستن آن جلوگیری می کند. چوب پنبه تا حدی نقش عایق صوتی و حرارتی را ایفا می کند. از پوسته ی درخت ساخته شده بنابراین یک مصالح پایدار و سازگار با محیط زیست است. این مصالح حس بسیار خوب و دلپذیری ایجاد می کند،  همچنین در مقابل کپک، فاسد شدن، آفات و قارچ مقاوم است. سطح آن دارای بافت است بنابراین لغزنده نیست.به دلیل تراکم بالا، مقاوم در برابر رطوبت و ضد آب است.

– به آسانی آسیب می بیند بنابراین جارو کشیدن وبه کار بردن لایه ی محافظ برای نگهداری از آن ضروری است. شکاف های ان به سختی تعمیر می شوند، مخصوصا اگر بزرگ باشند. سطح آن به مرور زمان تحلیل می رود.

* برای جلوگیری از خش دار شدن و نفوذ رطوبت می توانید از لایه های محافظ پلی اورتان و یا واکس طبیعی استفاده کنید. در صورت استفاده از پلی اورتان بهتر است از نوع “بر پایه ی آب” آن استفاده کنید که دارای ترکیبات غیر سمی است.

بتن
+ معمولا به عنوان لایه ی زیرسازی کف مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین هر زمان از آن خسته شدید می توانید به راحتی یک لایه کاشی و یا پارکت روی آن کار کنید. استقامت بتن چشمگیر است و هیچ چیز نمی تواند آن را خراب کند. سطح آن حتی در دمای بالا خنک می ماند، بنابراین برای استفاده در آب و هوای گرم بسیار مناسب است. امروزه از روکش و یا رنگ برای جلوه ی بصری بیشتر آن استفاده می کنند.

– از آنجایی که یک بتن یک مصالح نسبتا سخت به حساب می آید، حس راحتی ایجاد نمی کند و ایستادن بر روی آن برای یک مدت زمان طولانی مناسب نیست و افتادن اشیا روی آن منجر به شکسته شدن آن ها می شود. کار کردن با آن سخت است و برای اجرای آن به کمک یک متخصص احتیاج خواهید داشت.

سطح آن متخلخل است بنابراین برای از بین بردن لکه ها هر 3 تا 6 ماه به آب بندی احتیاج دارد.

مشمع
+ می توانید آن را در هر رنگی متناسب با سلیقه تان پیدا کنید، چرا که در شکل ها، اندازه ها و الگوهای بسیار زیادی موجود است. به راحتی می توانید آن را در شکل های مختلف ببرید. مشمع ارزان است و به دلیل استحکامش نگهداری از آن بسیار آسان است.

– مشمع، حتی با وجود پوشش محافظ به مرور زمان تحلیل می رود. جدا از این واکس زدن و صیقل دادن برای محافظت ازآن الزامی است. نصب آن سخت است و بهتر است برای این کار از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. ظاهر آن بسیار شبیه به وینیل است اما نسبت به آن دوام و نرمی کمتری دارد.

بامبو
+ اگر چه بامبو شبیه چوب به نظر می رسد اما در واقع یک علف است؛ با این وجود خوب است بدانید که مقاومت و دوام آن بسیار بالاست. تراکم آن باعث می شود گزینه ی مناسبی برای محیط های شلوغ و پر رفت و آمد باشد. به نسبت چوب بسیار مقرون به صرفه است. نگهداری از آن بسیار آسان است و نسبت به چوب سطح راحت تری را زیر پا ایجاد می کند. بامبو سریع رشد می کند، بنابراین یک مصالح بسیار مناسب برای ساختمان های پایدار به حساب می آید.

–  تنوع رنگ های آن به نسبت چوب محدود تر است. به نسبت مصالح دیگر در برابر رطوبت مقاومت کمتری دارد. درآب و هوا ویا فضاهایی که دارای رطوبت بالا هستند ممکن است پیچ و تاب بخورد.

اپوکسی مایع
+ این کفپوش ها بسیار با دوام اند و طول عمر بالایی دارند. روی هر سطحی قابل اجرا هستند.( فقط باید قبل از اجرا به این توجه کنید که سطح زیرین آن ها کاملا صاف باشد.) این کفپوش ها بدون درز، ضد لکه و ضد آب هستند؛ همچنین نظافت آن ها بسیار آسان است و علاوه بر این که ضد میکروب هستند، در مقابل مواد شوینده ی شیمیایی مقاومند، به همین علت گزینه ی مناسبی برای آشپزخانه به حساب می آیند.

اپوکسی سبک و کم حجم و در مقابل ضربه مقاوم است، همچنین عایق حرارتی است.

کفپوش های اپوکسی سطحی شیشه ای و جذاب ایجاد می کنند، بسیار مقرون به صرفه اند و در رنگ ها و طرح های بسیار متنوع قابل اجرا هستند.

– سطح آن ممکن است تا حدودی لغزنده باشد، برای حل این مشکل می توانید هنگام اجرا در سطح آن بافت ایجاد کنید. همچنین در صورت سقوط اجسام سنگین سطح آن ترک بر می دارد. اما خوشبختانه ترک های سطح آن گسترش پیدا نمی کنند و به مرور بزرگ تر نمی شوند.
فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *