مشخصات بلوک سیمانی

By   دسامبر 10, 2014

مشخصات بلوک سیمانی

یکی از انواع بلوکهای مصرفی جهت دیوار چینی در ساختمان، بلوکهای سیمانی معمولی یا ساخته شده از سنگ دانه های سنگین می باشد بلوکهای سیمانی از اختلاط سیمان، آب، ماسه بلوک زنی ریزدانه و یا سنگدانه های مشابه دیگر پس از لرزاندن و متراکم نمودن در دستگاههای مخصوص ساخت بلوک تولید می شوند این نوع از بلوکها در انواع فرمها و شکلها قابلیت تولید داشته و به دوصورت ته باز و ته بسته می باشند اما به دلیل کاهش در هزینه ساخت سازه های ساختمانی و کاهش وزن سازه بیشتر از بلوکهای ته بسته استفاده می شود. بلوک زنی بلوک زنی

با توجه به استاندارد شماره 1-70 که مربوط به بلوکهای سیمانی توخالی می باشد باید از سیمان، سنگدانه های معدنی و صنعتی ، آب و افزودنی های مجاز به شرح زیر استفاده شود بلوک زنی.

دستگاه بلوک زنی

سیمان

سیمان مورد مصرف در بلوکهای سیمانی باید از نوع سیمانهای پرتلند باشد

سنگدانه ها

سنگدانه های مصرفی در بلوکهای سیمانی از دو نوع درشت دانه و ریزدانه تشکیل شده است که حداکثر درشتی بزرگترین دانه ها نباید از 1.2 ضخامت نازکترین دیواره بلوک سیمانی بیشتر باشد ولی در هر صورت کلیه مصالح باید از الک 12.5 میلیمتر رد شوند.

آب

آبی که در ساخت بلوکهای سیمانی بکار برده می شوند باید از نوع آشامیدنی بوده و ضمن تمیز بودن، عاری از مواد زیان آور جامد و محلول باشد.

مواد افزودنی

در بلوکهای سیمانی به شرطی که اثرات مخرب بر ویژگی های بلوک نداشته باشد می توان از افزودنی هایی مانند مواد حباب ساز، رنگدانه ها، مواد دافع آب و میکروسیلیس استفاده نمود.

مخلوط بتن مصرفی در ساخت بلوک باید از یک پیمانه سیمان پرتلند و 3.5 پیمانه شن (به درشتی حداکثر نصف ضخامت نازکترین دیواره بلوک) و 2.5 پیمانه ماسه و 150-130 لیتر آب برای بتن لرزیده تشکیل شده باشد، اختلاط می تواند با دست یا ماشین انجام شود. در کارخانه کارا سازه ماندگار که با استفاده از دستگاههای بلوک زنی نیمه اتوماتیک اقدام به تولید بلوک می شود پس از اینکه قالب تا ارتفاع معینی بالاتر از سطح نهایی آن پر شده، مخلوط درون قالب پس از لرزاندن، کوبیده و صاف می گردد. پس از قالب گیری باید بلافاصله از قالب جدا شده و پس از عمل آوری بلوکها و کسب مقاومت لازم، قابل حمل و نقل می باشند.

ابعاد بلوکهای سیمانی

ابعاد بلوکهای سیمانی توخالی باربر و غیر باربر در هنگام تحویل مطابق جدول(1) می باشد اما ممکن است بر اساس توافق، بلوکهایی با اندازه های دیگر نیز ساخته شوند که در کارخانه کارا سازه ماندگار ابعاد بلوکهای معمولی سیمانی مطابق جدول(2) می باشد. لازم به ذکر است که بلوکهای سیمانی باید به شکل مکعب مستطیل و کاملاً سالم و بدون عیب بوده و سطوح ظاهری آن طوری باشد که چسبندگی کافی را با اندود و ملات داشته باشد.

بلوک زنی

جدول (1): ابعاد بلوکهای دیواری متداول بر اساس استاندارد
اندازه اسمی بلوک (سانتی متر)

طول
عرض
ارتفاع

40
20
30

40
20
25

40
20
20

40
20
15

40
20
10

جدول (1): ابعاد بلوکهای دیواری تولیدی در شرکت کارا سازه ماندگار
اندازه اسمی بلوک (سانتی متر)

طول
عرض
ارتفاع

50
15
18

50
10
18

39
17
17

لازم به تذکر است که استاندارد حدود مجاز رواداریهای ابعادی بلوکها را در محدوده 3 میلیمتر در طول و عرض و 4 میلیمتر می باشد. همچنین حداقل ضخامت دیواره ها نیز باید 20 میلیمتر باشد.

مقاومت فشاری

مقاومت فشاری بلوکهای سیمانی توخالی باربر و غیر باربر بر اساس استاندارد ایران بایستی حداقل مقادیر جدول (3) را داشته باشد.

جدول (3): مقاومت فشاری بلوک
نوع بلوک
حداقل مقاومت فشاری (کیلو گرم بر سانتی متر مربع)

میانگین سه نمونه
نمونه منفرد

باربر
140
120

غیر باربر
45
35

وزن مخصوص بلوکهای سیمانی معمولی

وزن بلوکها بطور کلی بستگی به وزن مخصوص بتنی دارد که بلوک با آن ساخته می شود بلوکهای ساخته شده از شن و ماسه طبیعی رودخانه ای یا شکسته، دارای وزن مخصوص معمولی و در حدود 2000 کیلو گرم بر متر مکعب می باشند. از طرفی طبق استاندارد ایران میانگین چگالی بلوکهای سیمانی توخالی باربر و غیر باربر مطابق جدول (4) باید باشد همچنین بلوکهای با چگالی کمتر از 2000 کیلوگرم بر متر مکعب جزء بلوکهای سبک غیر باربر محسوب می شوند.

رده وزن مخصوص
وزن مخصوص (کیلوگرم بر مترمکعب)

2/2
2000 تا 2200

4/2
2200 تا 2400

جذب آب

بلوکهای سیمانی به دلیل داشت بافتی متراکم دارای قابلیت جذب آب بالاتری نسبت به سایر انواع بلوکهای سیمانی سبک و سنگین می باشد که در حدود 208 کیلو گرم در متر مکعب می باشند

مشخصات بلوک سیمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *