مزایا و کابرد بلوک لیکا در صنعت ساختمان

By   اکتبر 11, 2020

مزایا و کابرد بلوک لیکا در صنعت ساختمان

واژه لیکا که از عبارت انگلیسی light expanded clay aggregate گرفته شده است به معنی دانه رس منبسط شده می باشد. خاک رس پس از استخراج از معادن و انتقال به کارخانه ی تولید لیکا و انجام آزمایشات مربوطه به روی آن در داخل کوره هایی قرار می گیرد و دانه های لیکا را به وجود می آورند .به منظور صرفه جویی در هزینه و راحتی اجرا در ساخت ساختمان ها، مصالح مورد استفاده می بایست قابلیت این را داشته باشند که به راحتی حمل شوند در کارها از خود انعطاف نشان دهند؛ لیکا از این نوع مواد می باشد که وزن مخصوص پایینی معادل ۲۲۰ تا ۳۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب دارد و بتن آن نیز در حالت متراکم و فشرده دارای وزن مخصوص های متفاوتی می باشد که بستگی به کارخانه تولید کننده آن دارد.

همچنین دانه بندی های آن متفاوت است مثل ۰-۴ ، ۰-۱۰ ، ۴-۱۰، ۱۰-۲۵ ، ۰-۲۵ و… که در بخش های مختلف دارای کاربرد های مخصوص به خود می باشند که می توان به کف سازی و شیب بندی، بتن سبک سازه ای، پر کننده و زهکش سبک، راهسازی و ابنیه ژئوتکنیکی و … اشاره کرد.
دستگاه بلوک زن اتوماتیک
بلوک های لیکا از مخلوط دانه های سبک لیکا و سیمان و آب ساخته می شوند که البته امکان افزودن شن و ماسه به آنها وجود دارد اما افزودن آن باعث کاهش تخلخل و هوای داخل بتن می شود. این بلوک ها می توانند جایگزین بسیار مناسبی برای بلوک های سیمانی قدیمی باشند.

ویژه گی های مهم لیکا
وزن کم
عایق حرارتی و صوتی
تراکم ناپذیری
جذب آب بسیار پایین
واکنش ناپذیری
مقاوم در برابر چرخه های ذوب و یخ،
عمر مفید بیش از ۱۰۰ سال
مقاومت کافی در برابر آتش
وغیره اشاره کرد.

مزایای بلوک لیکا

وزن کم، کاهش نیروی انسانی، حمل و نقل آسان، افزایش سرعت اجرا، عدم نیاز به لایه ی گچ آستر در گچ کاری و استفاده و اجرای مستقیم گچ رویه، مقاومت حرارتی و صوتی، مقاومت در برابر فشار های وارد شده (۲ تا ۴ مگاپاسگال)، عایق حرارتی، مقاوم در برابر آتش بدون ایجاد گازهای سمی در حین آتش سوزی، مقاوم در برابر چرخه های ذوب و یخ، عایق در برابر رطوبت، مقاوم در برابر مواد آهکی، افزایش مقاومت سازه در برابر زلزله بدلیل کاهش وزن سازه، امکان نصب سرامیک و کاشی بر روی بلوک ها لیکا بدون نیاز به ملات سیمان و…

انواع بلوک های لیکا

بلوک های لیکا بسته به کابرد و محل مورد استفاده دارای انواع گوناگونی می باشند:

توخالی
توپر
چند جداره
دیوارهای خارجی
تیغه های داخلی
بلوک های زیست محیطی (سبز)
بلوک های ترمو

قیمت فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *