مزایا و معایب سازه های فولادی

By   نوامبر 5, 2020

مزایا و معایب سازه های فولادی

مزایا و معایب سازه های فولادی _جنس فولاد به کار رفته در اغلب سازه های فولادی از نوع فولاد نرمه که بسیار مقاوم است می باشد. یک نوار فولادی با مقطع دایره ای و به قطر ۲۵ میلیمتر را در نظر بگیرید اگر شما این نوار را به طرز مناسبی به سقف متصل کنید، این نوار توانایی تحمل وزنه ای به وزن ۲۰۰۰۰ کیلوگرم معادل ۲۰ تن یا یکی از مواردی زیر را دارد:
بلوک زن اتوماتیک
ماشین داخل شهری هوندا ۱۸
۲ عدد فیل آفریقایی
۱٫۵ تا اتوبوس های ۲ طبقه شهر لندن

این قدرت فوق العاده یکی از بزرگترین مزایای این نوع از ساختمانها می باشد. یکی دیگر از ویژه گی های مهم قاب های فولادی انعطاف پذیری بالای آنهاست بطوری که می توانند بدون اینکه دچار ترک خوردگی شوند خم شوند که این موضوع یکی دیگر از نکات مهم درباره آنها می باشد. سازه فولادی می تواند در هنگام بارهای جانبی نظیر باد و زلزله به راحتی به یک سمت خم شود. سومین ویژگی بسیار مهم در رابطه با فولاد شکل پذیری آن می باشد این بدین معناست که در هنگام وارد شدن یک بار بزرگ به طور ناگهانی همانند شیشه شکسته نمی شود بلکه به آرامی خم می شود.

این ویژه گی می تواند بصورت زنگ خطر یا هشداری برای ساکنین ساختمان باشد تا هرچه سریعتر ساختمان را ترک کنند. در سازه های فولادی شکست و ریزش به ندرت اتفاق می افتد بهمین دلیل می توان گفت سازه‌ی فولادی در هنگام زلزله رفتار بهتری از خود نشان می دهند. با این حال یکی از بزرگترین معایب سازه های فولادی این می باشد که در هنگام آتش سوزی به سرعت مقاومت خود را از دست می دهند. در دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد فولاد نرمه مقاومت خود را از دست می دهد که این همان اتفاقی است که در برج های تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱ رخ داد. بهمین منظور می بایست از فولاد در سازه های فولادی در مقابل آتش محافظت شود که این امر معمولا بوسیله اسپره ی مخصوصی صورت می گیرد.
فروش دستگاه بلوک زن
سازه فولادی در بخش های زیر استفاده می شود :

ساختمانهای بلند به علت مقاومت بالا، وزن کم و سرعت ساخت و ساز
ساختمانهای صنعتی بدلیل توانایی آن برای ایجاد دهانه های بلند با هزینه کمتر
انبار
ساختمانهای مسکونی
ساختمان های موقت به این دلیل که می توانند به سرعت نصب و برچیده شوند

وزن سازه های فولادی

ابتدا یک طبقه از ساختمان بتنی را با ابعاد ۸*۵ متر را در نظر بگیرید که از ۴ ستون در گوشه ها و تیرهای ما بین آنها و دالی با ضخامت ۱۵ سانتیمتر  تشکیل شده است چنین ساختاری وزنی معادل ۸۰۰ کیلوگرم یا ۳۲ کیلوگرم دارد اما اگر همین سازه را با فولاد بسازیم وزن آن تنها ۲۶۰۰ کیلوگرم بر متر مربع می باشد. بنابراین ساختمان بتنی ۱۲ برابر سنگین تر از فولادی می باشد و البته این میزان برای سازه های ۱ طبقه است مسلما این مقدار برای سازه های چند طبقه کمتر خواهد بود. وزن کم این ساختمان ها بدین معنی می باشد که می بایست به طور محکم به فونداسیون متصل شوند تا در برابر نیرهای باد و زلزله مقاومت کنند در غیر اینصورت همانند دسته ی یک چتر عمل خواهند کرد.

مزایای سازه های فولادی

سرعت بالای نصب به دلیل اینکه بسیاری از کارها در کارخانه انجام می شوند .
انعطاف پذیر بودن آنها که باعث می شود در برابر نیروهای جانبی نظیر باد و زلزله مقاومت خوبی داشته باشند.
طیف گسترده ای از آنها بطور آماده در دسترس هستند برای مثال مقاطع Iشکل و نبشی ها و …
می توان آنهارا با هر شکل و اندازه ی ساخت
روش های زیادی برای اتصالات وجود دارد نظیر پیچ و جوش و پرچ و …

معایب سازه های فولادی

نسبت به آتش حساس هستند و در دمای بالا مقاومت خود را از دست می دهند.
در مناطق مرطوب دچار خوردگی می شوند.

قیمت فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *