مزایا و معایب دیوارهای دوجداره

By   می 24, 2022

مزایا و معایب دیوارهای دوجداره

دیوارهای دوجداره به دیوارهایی گفته می شود که از دو قسمت تشکیل شده و میان آن دو قسمت حجم خالی وجود دارد که با مواد عایق پر می شود و مهم تر از آن که در حجم خالی دیوار هیچ پلی وجود نداشته باشد که این پل باعث می شود که راهی برای عبور رطوبت ایجاد کند . دیوارهای دوجداره از جابجایی حرارت ، صدا و رطوبت جلوگیری می کند . برای وصل کردن دوجداره دیوار از قلاب های ویژه استفاده می شود . از ۴۰ سال قبل ساختن دیوارهای بنایی دوجداره رواج پیدا کرد . بیش از آن دیوارهای بنایی از مواد بنایی سخت تشکیل می شده است . دیوار حفره ای دارای یک روکش بنایی آجری است و می تواند از بلوک بتنی یا سنگ سخت تشکیل شده باشد .دستگاه بلوک زنی اتوماتیک
برای هوا رسانی در حجم تو خالی از آجر هوا کش استفاده می کنیم هنگامی که این آجر ها را در بالا وپایین دیوار دوجداره کار می گزاریم هوا در حجم خالی دیوار جریان پیدا می کند و به این طریق نمی که به دیواره خارجی راه یافته خشک می شود . ولی امروزه از گذاشتن آجر هواکش برای هوا رسانی پیشنهاد نمی شود . به این علت از عایق صوتی و گرمایی دیوار دوجداره کاسته می شود .

دیوارهای خارجی وداخلی
امروزه در تمام جهان در صنعت ساختمان برای اجرای سریع ۲ اصل وجود دارد که به آن توجه ویژه شده است ( انواع دیوارهای خارجی وداخلی ) که هر کدام مهم ترین قسمت های ساختمان می باشد و برای تامین نیاز های ساکنین کارهای مهمی انجام می دهد . دیوارها پیرامون خارج و داخل ساختمان را از هم دیگر جدا می کند و در تامین امنیت ، محافظت در برابر آتش وشرایط بهتر را تعیین می کند . دستگاه بلوک زنی دست دوم

برای ساخت دیواردوجداره در بالای عایق رطوبتی روی زمین از آجر یا بلوک استفاده می کنند که در مقررات ساختمانی ( مقاومت ، دوام و نمای لازم ) را فراهم کند . مهمترین وظیفه ای که دیوار زیر عایق رطوبتی روی زمین دارد جابجایی ایمن بار به پایه است ، در این خصوص دوجداره نیم آجری یا بلوکی دیوار به نام دیوار حائل عمل می کند . در دیوار به علت حجم خالی و فشار خاکی که موجود است دو جداره دیواره به یکدیگر گرایش دارند .

برای رفع این مشکل حجم خالی دیوار که در زیر زمین است را با بتن درهم آمیخته ضعیف پر می کنند تا دیوار یک دستی در زیر زمین تشکیل شود . دیوارهای دوجداره یا دیوار هایی که به شکل یکپارچه می باشند از سه جهت در معرض عامل های پیرامونی می باشند و باید در ساخت وطراحی آنها دقت کرد . قطر دیوارهای یکپارچه از قطر دیوار تکیه گاهی خود نباید کمتر باشد و بلندی آن از چهار برابر قطر دیوار نباید کمتر باشد . دستگاه بلوک زنی کادونا
دیوارهای دو جداره با بلندی کامل ساختمان مسکونی تا سه طبقه باید این موارد را در نظر بگیرد :

۱-دوام بلوک ها و آجرهای ساختمان تا ۲ طبقه نباید از mm/N5 و mm/N8/2 کمتر باشد و برای ساختمان هایی که ۳ طبقه می باشند باید مقاومت بالاتری را در نظر بگیرند .
۲-فاصله ای که در بین سطوح بنایی می باشد باید mm50 باشد ولی احتمال دارد که به mm300 هم برسد وهر دو جداره دیوار دوجداره به وسیله بست های کار بر روی دیواره بنایی به یکدیگر مهار شوند .

۳-بستهای دیوار باید با مشخصه های فنی بستها ، تسمه های کششی ، قلابها ، وسائل کمک بنایی و دستکشها وابسته باشد ، قبلها از بستهای فولادی گالوانیزه و پلاستیکی استفاده می شد ولی در حال حاضر از بستهای فولادی ضد زنگ آستینیتی استفاده می شود .

۴-قطر دیواره دیواره های دوجداره mm90 می باشد . دیواره هایی که قطر آنها ۶۵ تا  mm90 و حجم خالی آنها mm75 است استثنا می باشد که با بستهایی با فاصله افقی  mm450 مهار می شود .

۵-دیوارهای دوجداره به هر اندازه ای که هستند احتیاج به مهار جانبی بام دارند و دیواره هایی که اندازه آنها از m3 بیشتر می باشد در جای تقاطع کفهای متقاطع تکیه گاهی دیوار به مهار جانبی کف نیز احتیاج دارند .

مزایای ساخت دیوار دوجداره :
۱- می توان از ورود باران به سطح داخلی دیوار که در تمام شرایط می باشد جلوگیری کرد .

۲- به وجود آمدن عایق حرارتی خوب ، سرد نگه داشتن ساختمان در فصل تابستان ، گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان است .

۳- از ابزارهای ارزان یا نوع دیگر  می توان در ساخت داخلی استفاده کرد .

۴- می توان از عایق حرارتی بیشتر در دیوار کار گذاشت .
معایب دیوار دوجداره :

۱- به استاندارد های بالاتری از طراحی و مهارت برای تشکیل دیوار با ساخت سالم احتیاج دارد .

۲- به کاربرد عایق رطوبتی قائم در محل تمامی در گاهها احتیاج دارد . ۳- هزینه آن از یک دیوار آجری استاندارد کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *