مزایای بلوک هیلکس (AAC)

By   فوریه 25, 2019

مزایای بلوک هیلکس (AAC)

بلوک هبلکس نوعی بلوک پیش ساخته است که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این بلوک وزن بسیار سبکی دارد و با نام هایی نظیر AAC، ALC در بازار شناخته شده است. این بلوک از بتنی که به واسطه حباب های هوا متخلخل شده ساخته می شود و دارای مقاومت خوبی است. مهمترین مزیت این نوع بلوک وزن بسیار سبک آن است که در مقایسه یا سایر بلوک ها و مصالح ساختمانی استفاده از آن به آسانی صورت می گیرد. وزن بلوک های هبلکس ۵۰۰ الی ۶۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب است. وزن یک بلوک هبلکس حدوداً یک چهارم آجر معمولی می باشد. این محصول به دلیل ویژگی های منحصر بفرد فیزیکی و ساختاری مورد تایید انجمن ساخت و ساز در دنیا قرار گرفته و قابل استفاده در شرایط مختلف جوی در هر نقطه از جهان است. ضریب جمع شوندگی بلوک AAC پس از خشک شدن به اندازه ۰/۰۲ درصد و بسیار ناچیز است. ضریب انتقال حرارتی آن نیز به دلیل وجود حباب های هوا و متخلخل بودن بسیار کم می باشد. این بلوک ها صوت را به اندازه ۴۵ الی ۵۵ دسیبل انتقال می دهند و عایق بسیار خوبی برای صوت و حرارت به شمار می آیند. بلوک های هبلکس در ابعاد مختلف با توجه به سفارش مشتری تولید و به بازار عرضه می شوند. این بلوک ها در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی ابعاد بزرگتری دارند اما وزن آنها بسیار سبک است، در نتیجه اجرای پروژه ساخت و ساز در کمترین زمان و با هزینه ای مقرون بصرفه صورت می گیرد.
دستگاه بلوک زن اتوماتیک

هبلکس یک بتن متخلخل سبک است که به عنوان جایگزینی بسیار مناسب برای سایر مصالح مورد استفاده قرار می گیرد. روش نصب بلوک هبلکس با دیگر مصالح متفاوت است. این بلوک ها قبل از مصرف باید خیس شوند تا چسبندگی آنها به ملات بیشتر شده و همچنین مقاومت آن در برابر رطوبت نیز بالاتر رود. بلوک های AAC به راحتی روی یکدیگر چیده می شوند و دیوارچینی با آنها بسیار راحت است. مقدار ملاتی که در دیوارچینی با هبلکس استفاده می شود بسیار کم است، در نتیجه هزینه های ملات و سیمان مصرفی به میزان زیادی کاهش می یابد. این بلوک ها مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش سوزی دارند، از این رو ساختمان هایی که دیوارچینی آنها با این بلوک ها انجام شده نسبت به ساختمان های معمولی در برابر حریق مقاوم ترند و نه تنها خسارات جانی بلکه خسارات مالی را نیز کاهش می دهند.

روش ساخت بلوک هبلکس
به منظور ساخت بلوک هبلکس مقدار معینی سیمان، سیلیس و آهک با آب مخلوط شده و توسط میکسرهای مخصوص هم زده می شوند. علاوه بر آن به میزان خیلی کم پودر آلومینیوم به این مخلوط اضافه می شود. این پودر منجر به ایجاد فعالیت شیمیایی و ایجاد حباب در بلوک می شود. بعد از آماده شدن این دوغاب پر حباب، آن را درون قالب می ریزند و به قرنطینه منتقل می کنند. این قالب ها که حجم آنها ۳ متر مکعب است به مدت سه ساعت و نیم در قرنطینه نگهداری می شوند تا با انجام فعل و انفعالات شیمیایی دوغاب در آنها، فرآیند هوادهی صورت گیرد. این دوغاب پس از مدتی به صورت کیک پف می کند و پس از آماده شدن به خط برش انتقال داده می شود. بلوک های هبلکس بر اساس استاندارهای تعیین شده برش می خورند اما به دلیل برشکاری آنها در مرحله کیک، می توان طبق سفارش مشتری ابعاد آنها را تغییر داد.

مزایای بلوک هبلکس
بلوک AAC به دلیل اینکه یک عایق حرارتی مناسب است، منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی می شود، از این رو استفاده از آن در ساختمان به میزان قابل توجه از نظر اقتصادی مقرون بصرفه است.
ساختار این بلوک به گونه ای است که بدون ایجاد شکستگی و یا ضایعه در آن می توان لوله کشی و برق کشی را انجام داد. این بلوک قابلیت سوراخ کاری و برش کاری دارد و می توان با اره آن را به ابعاد مورد نظر برش داد.
بلوک هبلکس با محیط زیست سازگار است و قابل بازیافت می باشد. در نتیجه هیچ آسیبی به محیط زیست و سلامت انسان وارد نمی کند.
وزن سبک این بلوک ها، حمل و نقل و استفاده از آنها را بسیار آسان کرده است. بلوک های ALC سرعت اجرای پروژه را بالا می برند.
مقاومت فشاری این نوع بلوک علارغم وزن سبک آن بسیار بالا می باشد.
از بلوک هبلکس می توان در ساختمان های حساس که امکان بروز آتش سوزی در آنها بالاست استفاده نمود. این ساختمان ها شامل نیروگاه ها، پتروشیمی ها، بیمارستان ها، انبارها و … می باشند.
میزان ضایعات این بلوک ها به دلیل تو پر بودن و قابلیت برش کاری آنها بسیار کم است.
بلوک های AAC دارای سطحی صاف، سفید و یکدست هستند و در صورت استفاده از آنها به عنوان دیوار دیگر نیازی به پوشش گچ و خاک نیست، در نتیجه به میزان قابل توجه در هزینه پوشش های دیوار صرفه جویی می شود.
این بلوک ها به علت وزن سبک ساختمان را در برابر زلزله ایمن نموده و بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کنند.
انعطاف پذیری بلوک های هبلکس بالاست و آنها را می توان با ابزارهای برش در ابعاد دلخواه برش داد.
این بلوک ها نوعی عایق حرارتی و برودتی به شمار می آیند و قابل استفاده در ساختمان های مناطق گرمسیر و سردسیر می باشند. علاوه بر آن به علت تحمل حرارتی بالا می توان از آنها برای ساخت کوره های آجرپزی استفاده نمود.
بلوک های هبلکس ساختار بسیار مقاوم و توپر دارند، در نتیجه با استفاده از رول و پلاک می توان آنها را برای نصب اشیاء سوراخ نمود.
میزان جذب آب این بلوک ها بسیار کم است، از این رو در مناطق مرطوب می توان از آنها استفاده نمود.
معایب بلوک هبلکس
قیمت بلوک هبلکس در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی نظیر بلوک های سیمانی سبک، بلوک های معمولی، بلوک های آجری و … بالاتر است. علاوه بر آن این بلوک ها جزء مصالح باربر محسوب نمی شوند، در نتیجه اسکلت بندی ساختمان یک نیاز بسیار ضروری است. بلوک های هبلکس در لایه اولیه خود آب را به میزان بالا جذب می کنند، به همین دلیل قبل از اجرای هر نوع عملیاتی، دیوار باید خیس باشد.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *