ماست را با چه چیزی بخوریم؟

By   اکتبر 8, 2014

فواید و مضرات استفاده از ماست چیست؟بلوک زن

طبع شیر، سرد است و به این دلیل ماست هم جزء مواد غذایی با طبع سرد و تر به شمار می رود. خاصیت رطوبت بخشی این ماده غذایی باعث شده تا علاوه بر مصرف خوراکی بتوان آن را به عنوان یک داروی طبیعی برای مشکلات پوستی هم به کار برد؛ مثلا افرادی که پوست خشکی دارند می توانند برای رفع مشکل شان از ماست به دو صورت استفاده کنند. اگر خشکی در یک بخش خاصی از پوست بروز کرده، ماست را به صورت موضعی به همان محل بمالند. گذشته از این کسانی که پوست شان خیلی خشک است، ماسک ماست تهیه کنند. یک لایه از ماست را بر سطح پوست بمالند و بگذارند چند دقیقه ای به همان حالت باقی بماند.بلوک زن دستگاه بلوک زن قیمت بلوک زن بلوک زنی بلوک زن بلوک زنی      

مصلحات را فراموش نکنید!

برای ماست، سه مصلح وجود دارد که ناراحتی ناشی از خوردن ماست را از بین می برد؛ گیاه نعناع، آویشن و زنیان را اگر همراه ماست بخورید به هضم آن کمک می کند. افرادی که طبع شان سرد است در فصل گرم و سرد (خصوصا در فصل سرد سال) می توانند مقدار مصلحات بیشتری را استفاده کنند ولی در مقابل کسانی که گرم مزاج هستند، بهتر است در فصول گرم سال مقدار کمتری مصلحات را به ماست بیفزایند اما در فصل سرد در این زمینه محدودیتی ندارند.

برای زن و شوهرها

ماست بر میل جنسی هم اثر می گذارد. خوردن ماست برای آنهایی که طبع گرمی دارند، نشاط را افزایش می دهد و میل جنسی را بیشتر می کند اما کسانی که طبع شان سرد است، با خوردن ماست حالت رخوت و سستی به آنها دست می دهد، از انرژی شان کاسته می شود و میل جنسی را هم در سردمزاج ها کم می کند.

خودتان را به ماست نبندید

ماست نفخ می آورد و دستگاه گوارش را ضعیف می کند پس به خاطر خواص بی شمارش در مصرف آن افراط نکنید. البته برای خنثی کردن اثرات منفی ماست، راه حل مطمئنی هست. اگر در کنار ماست از مصلحات آن هم استفاده شود، مشکل برطرف می شود.

پرچرب خوب است یا کم چرب؟

ماست از سه جزء اصلی تشکیل شده است؛ مائیت(بخش آبکی ماست)، جبنیت (قسمت پنیری ماست) و دهنیت(چربی ماست).

پرچرب بخورم؟

ماستی که به آن پرچرب گفته می شود، در واقع دهنیت بیشتری دارد. ممکن است به ماست قدری خامه اضافه کنند و از این طریق دهنیت ماست را بالاتر ببرند. در این صورت ماست پرچرب را نوعی غذا به حساب می آوریم. افرادی که دچار اضافه وزن هستند، هاضمه ضعیفی دارند، زیاد ترش می کنند، زیاد نفخ می کنند و افرادی که به دل دردهای گوارشی دچار می شوند نباید ماست پرچرب مصرف کنند.

کم چرب بخورم؟

اگر چربی ماست بیش از حد گرفته شود، قسمت آبکی آن بیشتر می شود و باز هم برای همه افراد خوب نیست. بهترین ماست، ماست معمولی است که ترجیحا به روش سالم و طبیعی در منزل تهیه می شود، چربی غیر معمولی به آن اضافه نمی شود و بیش از حد مجاز چربی اش را از دست نمی دهد.

اگر آب انداخت…

در صورتی که ماست در محل گرمی نگهداری شود، مائیت یا آب آن از سایر بخش ها جدا می شود. همان حالتی که در اصطلاح عام می گویند ماست آب انداخته است. اگر آب انداختن ماست با تغییر رنگ و بوی آن همراه نباشد، جای هیچ نگرانی نیست و ماست خراب نشده است ولی اگر تغییر داده بود، بهتر است دیگر از آن مصرف نکنید. به طور کلی بهترین محل نگهداری از ماست، یخچال است.

 ماست میوه ای خوب است ولی نه با هر میوه ای!

امروزه انواع و اقسام ماست ها به وفور تولید و عرضه می شوند. مردم می توانند ماست را با کیفیت ها و ترکیبات مختلف به راحتی از سوپرمارکت ها خریداری کنند. یکی از اقسام جدید و پرطرفدار، ماست های میوه ای هستند. گفتیم طبع ماست سرد و تر است. پس وقتی با میوه ای ترکیب می شود که آن هم طبیعت سرد و تر دارد، در واقع تاثیر سردی و رطوبتش دوبرابر می شود و این مسئله برای سلامت خوب نیست. حالا اگر کسی اصرار دارد که حتما ماست میوه ای بخورد، می تواند به عنوان مصلح قدری شکر به آن اضافه کند.

زیـاد ماست و خیار نخورید!

آب دوغ خیار (ترکیبی از ماست و خیار) یکی از مهم ترین ترکیبات سردی بود که به عنوان غذای رایج خورده می شد و البته مفید هم بود اما امروزه همه محیط ها به وسیله کولر خنک می شوند و فعالیت جسمی آن چنانی هم در کار نیست بنابراین مصرف بیش از حد ماست و خیار حتی در فصل تابستان به هیچ وجه توصیه نمی شود.

سردی و رطوبت بخشی زیاد در طولانی مدت در سنین پایین باعث اختلال حافظه و در سنین بالا باعث بزرگ شدن پروستات می شود. ماست و خیار بهتر است هر چند وقت یک بار همراه نعناع مصرف شود تا به اصلاح سردی آن کمک کند.

چی به ماست بزنیم و چی نزنیم؟

غیر از سه مصلح اصلی ماست، گیاهان خوراکی دارویی دیگری هم هستند که می توانند طبع ماست را اصلاح کنند.

گل سرخ: دو نوع گل سرخ وجود دارد؛ گل سرخ کاشان و گل سرخ اردبیل و تبریز. از بین این دو، گل سرخ کاشان است که اثر خوبی روی ماست می گذارد و آن را اصلاح می کند. گل سرخ تبریز باعث ایجاد یبوست می شود و بهتر است جز با تجویز پزشک مصرف نشود.

دلار: ترکیبی از سبزیجاتی مثل پونه، سبزیجات معطر محلی و نمک است که طبع ماست را متعادل می سازد. معمولا خیار را با دلار می خورند اما می شود این ترکیب خوب را با ماست هم میل کرد.

گردو و کشمش: گردو و کشمش که بیشتر در آب دوغ خیار به کار می رود، مصلح خوبی برای ماست به شمار می رود و از پیش آمدن عوارض سوء آن جلوگیری می کند.

مربا، شیره و خرما: بعضی ها ماست را با نوعی شیرینی میل می کنند. مصرف مربا، شیره ها و خرما با ماست هیچ اشکالی ندارد و علاوه بر طعم، طبع ماست را هم معتدل می کنند. در این میان مربای زنجبیل هم به طور خاص تاثیر خوبی بر ماست می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *