قالب بتن سفارشی و اهمیت آن در پروژه‌های بزرگ شهری

By   آوریل 25, 2021

قالب بتن سفارشی و اهمیت آن در پروژه‌های بزرگ شهری

استفاده از بتن و بطور ویژه بتن آماده در پروژه‌های بزرگ شهری و نیاز به زیبا سازی محیطی باعث شده که شهرداری‌ها به فکر استفاده از قالب بتن سفارشی باشند. این قالب‌ها بر مبنای سفارش مشتری و با توجه به نیاز آنها طراحی و ساخته می‌شوند و الگوی مشخص و تکراری برای آنها وجود ندارد. معمولاً از قالب‌های سفارشی برای اطراف تونل‌ها و زیرگذرهای شهری استفاده می‌شود که زیباسازی آنها در حجم وسیع هزینه بردار است.

از آنجایی که بتن آماده و قالب بتن سفارشی به عنوان دو بخش مهم و تقریباً قطعی در پروژه‌های بزرگ شهری استفاده می‌شوند در ادامه به معرفی این قالب‌ها و نحوه استفاده از آنها در پروژه‌های شهری خواهیم پرداخت.
بلوک زن

قالب بتن سفارشی چیست؟

قالب بتن سفارشی قالب‌هایی پلاستیکی یا فلزی هستند که با توجه به سفارش مشتری و بر مبنای نیازهای فنی آنها طراحی و ساخته می‌شوند. این قالب‌ها ممکن است دارای یک طرح ساده معمولی مانند ستاره یا طرح‌های پیچیده‌تر مانند نوشته‌های بزرگ باشند. اما در هر صورت چیزی که در آنها اهمیت دارد این است که در طراحی و ساخت قالب ابتدا اصول فنی در نظر گرفته شده و در نهایت خواسته مشتری بر مبنای این اصول پیاده سازی می‌شود. بنابراین اگرچه به عنوان قالب سفارشی بتن شناخته می‌شوند اما مشتری باید به اصول فنی پایبند باشد.

دستگاه بلوک زن اتوماتیک
قالب بتن طرح دار

قالب‌های طرح دار یک دسته از قالبهای سفارشی هستند که برای آنها از طرح‌های خاص استفاده می‌شود. به عنوان مثال قالب ستاره‌ای یک نوع قالب بتنی طرح دار است که در هر کدام از آنها از یک الگوی ستاره‌ای استفاده شده و امکان تکرار آنها در تعداد زیاد وجود دارد. بنابراین زمانی که پیمانکاران یا شهرداری‌ها به فکر اجرای یک طرح خاص در کنار پل‌ها یا تونل‌ها باشند می‌توانند از این دست قالب بتن سفارشی در کنار یکدیگر استفاده کرده و تمامی طرح را با همین الگو پیاده سازی کنند. از آن جایی که امکان انتخاب طرح‌ها و الگوهای مختلفی برای این قالب‌ها وجود دارد، معمولاً بهترین انتخاب ممکن برای پروژه‌های بزرگ شهری هستند.

الزامات خرید قالب سفارشی

با وجود این که گفتیم قالبهای بتن سفارشی با توجه به دلخواه مشتری و سفارش او آماده می‌شوند، اما در هر صورت باید اصول فنی و برخی نکات در طراحی و اجرای آنها رعایت شود تا مشکلی بابت نتیجه کار به وجود نیاید. در هر صورت فارغ از طرح‌ها و الگوها، وظیفه اصلی قالب بتن نگهداری بتن در اطراف میلگرد و حفظ ساختار استاندارد آرماتور است. پس در سفارش قالب بتن سفارشی لازم است که الزامات زیر رعایت شوند:

استحکام قالب از لحاظ فنی

اولین چیزی که به هنگام خرید قالب سفارشی باید رعایت شود مسئله استحکام قالب است. شرکت‌های سازنده قالب‌ها می‌توانند از مواد مختلفی برای تولید قالب‌ها استفاده کند که بعضاً کار با پلاستیک‌ها راحت‌تر است. این در حالی است که قالب مورد نظر باید توانایی تحمل وزن بتن و آرماتور را داشته باشد و به همین دلیل شخص سفارش دهنده قالب باید از قبل بررسی‌های فنی و نیاز سنجی‌های خود را انجام داده باشد تا بهترین گزینه را از لحاظ فنی انتخاب کند.

تنوع در اندازه و طراحی

مورد بعدی در خرید قالب بتن سفارشی بحث اندازه و طراحی است. در برخی موارد ممکن است سفارش دهنده به دنبال یک الگوی خاص باشد که مبنای اصلی انتخاب آن محدودیت در فضاست. مثلاً این امکان وجود دارد که قالب بتن سفارشی برای سرستون یا برای برخی از قسمت‌های سازه بتنی استفاده شود. به همین دلیل شخص سفارش دهنده باید اندازه‌ها و طراحی‌ها را بر مبنای اصول مهندسی انجام دهد و پس از آن سفارش ساخت را به شرکت تولید کننده قالب دهد.

مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی

نکته مهم بعدی بحث اقتصادی و مقرون به صرفه بودن قالب‌های خاص و طرح دار است. استفاده از این قالب‌ها برای پروژه‌های کوچک مسکونی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. در حقیقت شرکتهای فروشنده قالب‌ها زمان زیادی برای طراحی و ساخت این قالب‌ها صرف می‌کنند و ممکن است مجبور به استفاده از یک نوع ورق خاص یا فلز خاص شوند. حالا وقتی که این نیازها در کنار هم قرار می‌گیرند باعث می‌شود که قیمت قالب بتن سفارشی نسبت به قالب‌های مدولار بالاتر برود و هزینه بیشتری برای مشتری داشته باشد. بهتر است که قالب‌ها برای پروژه‌های بزرگ مانند پارکینگ‌های طبقاتی یا برای پل‌ها و تونل‌ها استفاده شوند.

چرا پروژه‌های بزرگ شهری؟

سوالی که در اینجا وجود دارد این است که چرا بیشتر کاربرد قالب بتن سفارشی مربوط به پروژه‌های بزرگ شهری است؟ در بندهای قبل اشاره کردیم که این قالب‌ها گران‌تر از قالب‌های معمولی هستند و خرید آنها هزینه بیشتری به پروژه تحمیل می‌کند. بنابراین اگر پیمانکار حرفه‌ای نباشد و پروژه‌های دیگری هم نداشته باشند خرید این قالب‌ها توجیه اقتصادی ندارد.

اما در پروژه‌های بزرگ نیاز است که یک الگو خیلی سریع پیاده سازی شود و از طرف دیگر طول عمر آن بالا باشد. شما در یک پروژه ساخت و ساز بزرگ راحت قالب‌ها را نصب می‌کنید و با استفاده از بتن آماده فرآیند بتن ریزی را هم انجام می‌دهید. این در حالی است که اگر شما از قالب طرح دار استفاده نکنید برای زیباسازی مجبور به استفاده از روشهای دیگری هستید که هم هزینه بر است و هم طول عمر آن کمتر است. پس از لحاظ اقتصادی قالب بتن سفارشی می‌تواند بهترین گزینه ممکن برای پروژه‌های بزرگ باشد.

قالب بتنی خاص و بتن آماده

اگر توجه کرده باشید در بیشتر قسمت‌های این متن از استفاده همزمان از بتن آماده و قالب بتن سفارشی صحبت کردیم. در بند قبل هم گفتیم که قالب‌های سفارشی بهترین انتخاب ممکن برای پروژه‌های بزرگ است که از لحاظ زیباسازی نیازی به کارهای جانبی و اضافی نباشد. استفاده همزمان از بتن آماده و قالب‌های سفارشی چند مزیت بزرگ برای پروژه به دنبال دارد:

پیوستگی در اجرای پروژه

معمولاً هدف از استفاده از قالب‌های طرح دار این است که زیبایی پایدار و ماندگاری به پروژه داده شود. اگر این پروژه با استفاده از بتن معمولی و کارگاهی انجام شود پیوستگی بتن ریزی به شدت کاهش یافته و کیفیت کار پایین می‌آید. این در حالی است که پیمانکار می‌توانند سفارش تولید بتن را به کارخانه بتن آماده بدهد و آنها را در یک زمان مشخص تحویل بگیرد تا بتواند پروژه یکپارچه و پیوسته داشته باشد.

کیفیت بالا و قابل سفارش

همانطور که یکپارچگی در فرآیند بتن ریزی در اولویت قرار دارد، یکپارچگی در نوع بتن و کیفیت آن هم بسیار مهم است. در حقیقت سطح بتن ریزی صورت گرفته با کمک قالب بتن سفارشی باید بسیار صاف و با کیفیت فوق العاده باشد. به همین دلیل استفاده از بتن آماده کارخانه به دلیل تولید در شرایط کنترل شده و تکرار پذیری بالا می‌تواند کیفیت سازه ما را به بالاترین سطح ممکن برساند و از لحاظ زیبایی هم تأثیر قابل توجهی بر روی آن بگذارد.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *