سیلیس چیست؟

By   دسامبر 2, 2020

سیلیس چیست؟

سیلیس نامی است به گروهی از مواد معدنی متشکل از سیلیسیم و اکسیژن ، دو عنصر فراوان در پوسته زمین. سیلیس معمولاً در حالت بلوری و بندرت در حالت آمورف یافت می شود. این ماده از یک اتم سیلیسیم و دو اتم اکسیژن تشکیل شده است که منجر به فرمول شیمیایی SiO2 می شود.اولین کاربردهای صنعتی سیلیس بلورین احتمالاً مربوط به فعالیت های متالورژی و ساخت شیشه در سه تا پنج هزار سال قبل از میلاد بوده است. این در حالی است که به عنوان یک ماده اولیه اصلی در توسعه صنعتی جهان به ویژه در صنایع شیشه ، ریخته گری و سرامیک ، از پیشرفت بشر در طول تاریخ حمایت می کند. سیلیس به انقلابی که امروزه در فن آوری اطلاعات در پلاستیک های موش های رایانه ای استفاده می شود و مواد اولیه تراشه های سیلیکون را تأمین می کند ، کمک می کند.

محتوا

زمین شناسی و وقوع سیلیس صنعتی
خواص فیزیکی و شیمیایی
فن آوری های پردازش

زمین شناسی و وقوع سیلیس صنعتی

سیلیس در نه شکل کریستالی یا چند شکلی مختلف وجود دارد که سه شکل اصلی آن کوارتز است که تا حد زیادی رایج ترین ، تریدیمیت و کریستوبالیت است.

همچنین در تعدادی از اشکال رمزنگاری وجود دارد. فرم های الیافی دارای نام کلی کلسدونی هستند و شامل نسخه های سنگی نیمه قیمتی مانند عقیق ، عقیق و کارلین است. انواع گرانول شامل یاس و سنگ چخماق است. اشکال بی آب نیز وجود دارد – دیاتومیت و اوپال. کوارتز دومین ماده معدنی رایج در پوسته زمین است.

این ماده در هر سه نوع سنگ زمین وجود دارد – آذرین ، دگرگونی و رسوبی. این ماده به ویژه در سنگ های رسوبی شایع است زیرا در برابر تجزیه فیزیکی و شیمیایی توسط فرایند هوازدگی بسیار مقاوم است.

کوارتز از آنجا که بسیار فراوان است ، تقریباً در همه عملیات استخراج وجود دارد. این در راک میزبان وجود دارد ،در سنگ معدن در حال استخراج ، و همچنین در خاک و مواد سطحی بالای سنگ بستر ، که به آنها بار سنگین گفته می شود.

بیشتر محصولات فروخته شده برای مصارف صنعتی ماسه سیلیس نامیده می شوند. کلمه “شن” نشان دهنده ماده ای است که توزیع اندازه دانه آن در محدوده ۰.۰۶-۲.۰۰ میلی متر قرار دارد.
دستگاه بلوک زن اتوماتیک
سیلیس موجود در شن به طور معمول به صورت بلوری کوارتز خواهد بود. برای مصارف صنعتی ، رسوبات خالص سیلیس با قابلیت تولید محصولات حداقل ۹۵٪ SiO2 مورد نیاز است. غالباً به مقادیر خلوص بسیار بالاتر نیاز است. شن و ماسه سیلیس ممکن است از ماسه سنگ ها ، کوارتزیت و رسوبات ماسه سیمان سست یا غیرمحکم تولید شود.

سیلیس با درجه بالا به طور معمول در رسوبات غیر تلفیقی زیر لایه های نازک سنگین وجود دارد. همچنین به عنوان “رگهای” کوارتز در داخل سنگهای دیگر یافت می شود و ضخامت این رگه ها می تواند چندین متر باشد.

در بعضی مواقع ، کوارتز با خلوص بسیار بالا به صورت توده ای مورد نیاز است و این از سنگ کوارتزیت تولید می شود.سیلیس معمولاً با استفاده از معادن استخراج می شود و به ندرت پیش می آید که با استخراج معادن زیرزمینی استخراج شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی

سه شکل عمده سیلیس بلوری – کوارتز ، تریدیمیت و کریستوبالیت – در دماهای مختلف پایدار هستند و دارای زیربخش هستند. به عنوان مثال ، زمین شناسان بین آلفا و بتا کوارتز تمایز قائل می شوند.

وقتی کوارتز آلفا در دمای پایین در فشار اتمسفر گرم می شود ، در ۵۷۳oC به کوارتز بتا تغییر می کند. در ۸۷۰oC تریدیمیت تشکیل می شود و کریستوبالیت در ۱۴۷۰oC تشکیل می شود. نقطه ذوب سیلیس ۱۶۱۰oC است که بالاتر از آهن ، مس و آلومینیوم است و یکی از دلایل استفاده از آن برای تولید قالب و هسته برای تولید ریخته گری فلزات است.

ساختار بلوری کوارتز بر اساس چهار اتم اکسیژن بهم پیوسته و به شکل سه بعدی به نام چهار ضلعی با یک اتم سیلیسیم در مرکز آن شکل گرفته است. هزاران نفر از این چهار ضلعی ها با تقسیم یکدیگر به هم پیوسته اند ‘اتم های اکسیژن گوشه ای برای تشکیل یک کریستال کوارتز. کوارتز معمولاً بی رنگ یا سفید است اما اغلب توسط ناخالصی ها مانند آهن رنگ می شود و ممکن است هر رنگ باشد.

کوارتز ممکن است برای شفافیت شفاف باشد ، از این رو در شیشه سازی استفاده می شود و دارای جلای شیشه ای است. کوارتز به دلیل استحکام پیوندهای بین اتم ها ماده معدنی سختی است و باعث خراش شیشه می شود. همچنین نسبتاً بی اثر است و با اسید رقیق واکنش نمی دهد.

اینها از خصوصیات ارزشمندی در مصارف مختلف صنعتی هستند. بسته به نحوه تشکیل رسوب سیلیس ، دانه های کوارتز ممکن است تیز و زاویه دار ، زیر زاویه ای ، زیر گرد یا گرد باشند. برنامه های ریخته گری و فیلتراسیون برای بهترین عملکرد به دانه های زیر گرد یا گرد نیاز دارند.کوارتز ممکن است برای شفافیت شفاف باشد ، از این رو در شیشه سازی استفاده می شود و دارای جلای شیشه ای است. کوارتز به دلیل استحکام پیوندهای بین اتم ها ماده معدنی سختی است و باعث خراش شیشه می شود.
دستگاه بلوک زن
همچنین نسبتاً بی اثر است و با اسید رقیق واکنش نمی دهد. اینها از خصوصیات ارزشمندی در مصارف مختلف صنعتی هستند. بسته به نحوه تشکیل رسوب سیلیس ، دانه های کوارتز ممکن است تیز و زاویه دار ، زیر زاویه ای ، زیر گرد یا گرد باشند. برنامه های ریخته گری و فیلتراسیون برای بهترین عملکرد به دانه های زیر گرد یا گرد نیاز دارند.کوارتز ممکن است برای شفافیت شفاف باشد ، از این رو در شیشه سازی استفاده می شود و دارای جلای شیشه ای است.

کوارتز به دلیل استحکام پیوندهای بین اتم ها ، ماده معدنی سختی است و باعث خراش شیشه می شود. همچنین نسبتاً بی اثر است و با اسید رقیق واکنش نمی دهد. اینها از خصوصیات ارزشمندی در مصارف مختلف صنعتی هستند. بسته به نحوه تشکیل رسوب سیلیس ، دانه های کوارتز ممکن است تیز و زاویه دار ، زیر زاویه ای ، زیر گرد یا گرد باشند.

برنامه های ریخته گری و فیلتراسیون برای بهترین عملکرد به دانه های زیر گرد یا گرد نیاز دارند.بسته به نحوه تشکیل رسوب سیلیس ، دانه های کوارتز ممکن است تیز و زاویه دار ، زیر زاویه ای ، زیر گرد یا گرد باشند. برنامه های ریخته گری و فیلتراسیون برای بهترین عملکرد به دانه های زیر گرد یا گرد نیاز دارند.بسته به نحوه تشکیل رسوب سیلیس ، دانه های کوارتز ممکن است تیز و زاویه دار ، زیر زاویه ای ، زیر گرد یا گرد باشند. برنامه های ریخته گری و فیلتراسیون برای بهترین عملکرد به دانه های زیر گرد یا گرد نیاز دارند.

فن آوری های پردازش

ذخایر سیلیس به طور معمول با استفاده از معادن سنگ بهره برداری می شود و ممکن است مواد استخراج شده قبل از فروش فرآیند قابل توجهی داشته باشند. اهداف فرآوری تمیز کردن دانه های کوارتز و افزایش درصد سیلیس موجود ، تولید توزیع بهینه اندازه محصول بسته به نوع استفاده نهایی و کاهش مقدار ناخالصی ها ، به ویژه آهن و کروم که رنگ شیشه است.

تمیز کردن دانه های کوارتز و افزایش محتوای سیلیس با شستشو برای از بین بردن مواد معدنی رس و تمیز کردن با فرسایش بین ذرات حاصل می شود. تولید توزیع اندازه مطلوب با غربالگری برای حذف ذرات درشت ناخواسته و طبقه بندی در یک جریان رو به بالا آب برای حذف مواد ریز ناخواسته حاصل می شود. دانه های کوارتز اغلب با آهن آغشته می شوند و ممکن است .
با واکنش شیمیایی مربوط به اسید سولفوریک در دماهای مختلف ، رنگ آمیزی از بین برود یا کاهش یابد.

ناخالصی های موجود به عنوان ذرات معدنی جداگانه ممکن است توسط فرآیندهای مختلف از جمله جداسازی جاذبه ، شناور کف و جداسازی مغناطیسی حذف شوند. برای بالاترین خلوص ، برای کاربردهای الکترونیکی ، تمیز کردن اضافی با اسیدهای تهاجمی مانند اسید هیدروفلوئوریک همراه با شوک حرارتی ممکن است لازم باشد. پس از پردازش ،شن و ماسه ممکن است خشک شود و برخی از برنامه ها برای تولید ماده بسیار ریز ، به نام آرد سیلیس ، باید آن را در آسیاب های توپی خرد کنند.

همچنین ، کوارتز ممکن است با کمک کاتالیزور در کوره دوار در دمای بالا به کریستوبالیت تبدیل شود. برخی از کاربردهای تخصصی نیاز به ذوب کوارتز در کوره های قوس الکتریکی و به دنبال آن خنک سازی و سنگ زنی برای تولید سیلیس ذوب شده دارند.

قیمت فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *