ساختن بتن چند منظوره

By   ژانویه 27, 2019

ساخت بتن چند منظوره با استفاده از مکمل بتن A.C.P

از جمله عوامل اصلی نفوذپذیری بتن می‌توان به تبخیر بخشی از آب اختلاط که جهت حصول کارایی یا روانی بیشتر به بتن اضافه می‌شود اشاره نمود که به دلیل عدم شرکت در واکنش هیدراسیون از بتن تبخیر شده و باعث ایجاد لوله‌های مویین زیادی در بتن خواهد شد. یکی دیگر از عوامل اثر گذاری در نفوذپذیری بتن، کسری فیلر سنگدانه‌ها و عدم استفاده از ریزدانه یا پر کننده مناسب است که ما را ناگزیر به مصرف سیمان بیشتر می‌کند. سیمان اضافه با جذب آب از مخلوط بتن باعث افزایش میزان مصرف آب شده و نهایتاً نفوذپذیری را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر سیمان میزان قلیایی بتن را بالا برده و احتمال سرطانی شدن بتن را  افزایش می‌دهد.
دستگاه بلوک زنی
افزودنی مکمل بتن A.C.P

ماده افزودنی مکمل بتن A.C.P که بخش اساسی مواد سازنده اش را میکروسیلیس، فوق روان کننده، واتروپروف‌، کاتالیزور تشکیل می‌دهد. با هدف ارتقا خواص در زمان ساخت به بتن اضافه می‌کنند. این ماده که در حدود ۶ الی ۹ درصد وزن سیمان به بتن افزوده م‌یشود علاوه بر امکان کاهش حدود ۱۵٪ الی ۲۰٪ از نسبت آب به سیمان باعث افزایش کارایی یا اسلامپ بتن شده لذا به تراکم بهتر بتن و جلوگیری از حبس شدن هوا در بتن کمک نموده و هنگام باز نمودن قالب‌ها هرگز مقاطع کرمو یا متخلخل روی بتن به چشم نخواهد خورد. از سوی دیگر زمان‌ حفظ اسلامپ بتن را در جهت حمل بتن در مسافت‌های طولانی تر یا بتن ریزی با مدت بیشتر افزایش داده و میزان نفوذپذیری و درصد جذب آب بتن را در حدود ۹۰٪ کاهش داده و مقاومت فشاری را در حدود ۵۰٪ افزایش می‌دهد.

افزودنی مکمل بتن A.C.P پس از افزوده شده به بتن رفتارهای شیمیایی خود را به ترتیب زیر شروع می‌کند.

ابتدا مواد فوق روان کننده سازنده A.C.P با انتقال بار الکتریکی منفی به دوغاب سیمان و افزایش اسلامپ به دلیل تبدیل نمودن بتن به مخلوط تک قطبی باعث افزایش اسلامپ می‌شوند.

به طور همزمان مواد واترپروف موجود در مکمل بتن با توجه به بافت کاملاً میکرونیزه و غیر قابل انحلال خود طی انجام عمل اختلاط در بچینگ و تراک میکسر با جایگیری در ریزترین فضاهای خالی و خلل فرج ریز میکروسکوپی، باعث رفع اثرات نامطلوب کم بودن فیلر در بتن می‌شوند بدین ترتیب نفوذپذیری بتن به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.پس از آغاز واکنش هیدراسیون میکروسیلیس موجود در مکمل بتن با هیدورکسید کلسیم قابل انحلال، وارد واکنش شده و سیلیکات کلسیم هیدراته C-S-H تولید می‌کند.

سیلیکات کلسیم ایجاد شده علاوه بر غیر قابل انحلال بودن باعث بالا بردن مقاومت فشاری بتن شده و یکی از عوامل اصلی قلیایی بتن را کاهش می‌دهد و نقش موثری در کاهش احتمال بروز واکنش قلیایی سنگدانه‌ها خواهد داشت.

مواد کاتالیزور سازنده افزودنی مکمل بتن، نقش اساسی در بهبود انجام واکنش میکروسیلیس با هیدورکسید کلسیم موجود در بتن دارند زیرا تمامی واکنش‌های شیمیایی برای پیشرفت نیاز به نوعی کاتالیزور دارند.

کاتالیزور به کار رفته در مکنل بتن باعث تکمیل و بهبود واکنش فوق الذکر می‌شود و از به هدر رفتن میکروسیلیس جلوگیری به عمل می‌آورد. به همین دلیل است که مصرف مکمل بتن در حدود ۲٪ کمتر از ژل میکروسیلیس یا میسکروسیلیس و فوق روان کننده به صورت مجزا خواهد بود.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *