زلزله و عواقب آن در ساختمانهای تهران

By   ژانویه 20, 2018

زلزله و عواقب آن در ساختمانهای تهران

زمین می لرزد و دل آدم را با خودش می لرزاند. و در این بین اولین نگرانی استحکام بناست و و نگرانی از بتیدل خانه و شهر به یک تل خاک. همه ما بی شک تصویر ذهنی از زلزله داریم و به عادت مغز بدترین حالت آن ار تصور می کنیم.

مسئولین که فقط می گویند مردم هوشیار بخوابند! و مثل همیشه برنامه ریزی و پییشگری نقش نوشدارو را دارد که البته انهم در حد حرف.

اما واقعیت چیست و زلزله تهران چه تاثیری بر روی ساختمان ها خواهد داشت؟

در خاطره جمعی ملت مرگ و میر گسترده از زلزله های قبلی در تهران و ایران وجود دارد. زلزله بم، زلزله بوئین زهرا، و زلزله های پیشین هر کدام در حد چند هزار نفر انسان را از بین بردند.

و تصور اشتباه مردم تهران نیز در همین جاست که کیفیت ساخت خانه ها در صد سال پیش آنهم در یک روستا را با شهری مانند تهران یکسان تصور می کنند.من فکر می کنم خسارت پس از زلزله بیشتر از خود زلزله باشد.

کوچه های تنگ، فشار جمعیت، ماندن زیر دست و پا، ترافیکف تصادف، خطرات نشت گاز و آب و برق و عدم آگاهی از یک رفتار مناسب در هنگام زلزله باعث ایجاد خسارت مالی و جانی می شود.

تصور کنید نیمه شب و است و زلزله امده و خانواده خواب هستند. اینکه با فریاد آنها را بیدار کنید ضربه های جسمی و روحی بسیار شدیدی به آنها وارد شده و حتی ممکن است سکته کنند.در حالی که باید این پرسش را بپرسید اصولا وقتی بیدارشان کنید برای یک زلله و تکان چند ثانیه ای کجا می توان رفت؟

اما در هنگام زلزله باید چه کرد؟

مکان های مناسب در ساختمان را بدانیم.
ستون های اصلی ساختمان بهترین پناهگاه هستند.

پنجره ها، چارچوبهای درب که شیشه دارند بدترین جا برای خواب و پناه گرفتن هستند.
آماده شدن برای زلزله!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *