روش های پخت آجر به چه صورت است؟

By   آگوست 2, 2022

روش های پخت آجر به چه صورت است؟

پخت آجر در کوره های مخصوص آجرپزی به روش های مختلفی انجام می شود. اگر مراحل تولید و ساخت آجر، به شیوه ای صحیح و اصولی طی شود، محصول نهایی، آجری مرغوب و با کیفیت خواهد بود. دستگاه بلوک زنی اتوماتیک
تمامی محصولات آجر و آجرنمای تولید شده توسط کارخانه جات از استاندارهای لازم و کیفیت تضمینی برخوردار می باشند. در ادامه این مطلب، نحوه پخت این آجرها را برای شما شرح می دهیم.

دستگاه بلوک زنی اتوماتیک

روش های پخت آجر:

آجر به طورکلی به 3 روش خشک و تر تولید می شوند. تفاوت این روش ها در دستی یا اتومات بودن آن ها می باشد. دستگاه بلوک زنی کادونا

روش سنتی:

درست کردن آجر در این روش به صورت دستی و توسط نیروی انسانی انجام می شود.

روش نیمه اتومات :

کوره پخت آجرها در این روش، کوره هوفمن، اتومات می باشد که آجر در آن می پزد. اما خشک کردن آجرها به روش سنتی انجام می شود. دستگاه جدول زنی اتوماتیک

روش تمام اتومات:

مکانیسم این روش، مشابه روش قبلی است با این تفاوت که عملیات خشک کردن آجر نیز به صورت اتومات انجام می شود.

مراحل پخت آجر:

برای پختن آجر با کیفیت و اصیل، مراحل و گام های زیر باید طی شوند:

آماده سازی خاک رس

اولین قدم برای ساخت آجر، تهیه خاک رس می باشد. خاک رس مرغوب و مناسب برای پخت آجر، باید عاری از ناخالصی هایی چون زغال، چوب و ریشه گیاهان باشد؛ زیرا در زمان پخت، ناخالصی ها سوخته و جای خالیشان روی بدنه آجر باقی می ماند. این موضوع باعث کاهش استحکام آجر می شود.

به عمل آوردن خاک

آجر با کیفیت، آجری است که خاک آن به خوبی غربال شده باشد و هیچ گونه آلودگی خارجی نداشته باشد. برای این کار ۲ راه وجود دارد:

  1. هوا دادن و سپس آسیاب کردن خاک
  2. شستن و خشک کردن خاک و سپس جدا کردن دانه های درشت و کلوخی آن با الک کردن

تهیه گل رس برای پخت آجر

برای تهیه گل رس مخصوص پخت آجر، باید نزدیک به ۲۰% وزن خاک، آب خالص به آن اضافه کرد. با مخلوط کردن آب و خاک، خمیر یک دستی به وجود می آید که باید به حال خود رها شود تا آب به خوبی درون خاک نفوذ کند. این آب باید به حداقل ترین مقدار ممکن خود برسد.
هر چقدر آب موجود در گل بیشتر باشد، خشک شدن خشت سخت تر اتفاق میفتد و بعد از تصعید شدن آب، فضایی خالی در درون خشت باقی می گذارد که باعث پوکی آجر خواهد شد.
پس از قالب گیری آجر و خشک کردن خشت، نوبت به مرحله پخت آجر می رسد.

قالب گیری

قالب گیری به دو صورت دستی و ماشینی انجام می شود.
در روش دستی قالب چوبی را به شکل آجری که می خواستند درست کنند تهیه می کردند. سپس قالب را با گل آجر که قبلا درست شده،پر می کردند. سطح خارجی آن را با دست صاف می کنند و سپس قالب را از خشت جدا می کنند.
در روش ماشینی گل درست شده را در ماشین قالب زنی می ریزند. این ماشین به لوله ای مارپیچی شکل منتهی می شود. گل ها به وسیله ی این لوله ی مارپیچ با فشار رو به جلو می روند و از دهانه ماشین به صورت مکعب شکل به طول و عرض مشخصی بیرون می آید.
سپس آن را به ضخامت آجر (حدودا ۵ سانتی متر) با سیم برش می زنند و قالب بریده شده را به سمت خشک کن می برند.

نحوه پختن و دمای پخت آجر

پختن آجر یعنی مستحکم کردن خشت به طوری که قادر باشد تا ۱۰۰ کیلوگرم در سانتی متر مربع نیروی فشاری را تحمل نماید. به این ترتیب دمای پخت آجر باید حدود ۹۰۰ درجه سانتی گراد باشد. تقسیم بندی این درجه حرارت به صورت زیر می باشد:
۱۰۰ درجه سانتی گراد به منظور خشک شدن آب فیزیکی؛
۵۰۰ درجه سانتی گراد به منظور تصعید آب شیمیایی خاک رس؛
۹۰۰ درجه سانتی گراد به منظور خمیری شدن ذرات خاک رس و چسبیدن دانه های ماسه درون خشت و بدست آمدن آجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *