رعایت مسائل ایمنی در حفر چاه

By   سپتامبر 10, 2014

رعایت مسائل ایمنی در حفر چاه

قبل از اقدام هرگونه عملیات مربوط به کندن چاه دستی بررسی های لازم باید با توجه به وجود قنوات قدیمیف فاضلاب و پی ها و جنس خاک و لایه های زمینی و تاسیسات آب، برق، گاز و تلفن به عمل آید و در صورت لزوم ضمن تماس با سازمانهای ذی ربط، محل چاه طوری تعیین شود که به هنگام چاه کنی خطر ریزش یا نشتی از فاضلاب های مجاور و برخورد با تاسیسات مذکور وجود نداشته باشد.بلوک زن دستگاه بلوک زنی بلوک زن     

قبل از شروع عملیات حفاری باید وسایل کمک های اولیه مناسب باید تدارک و فراهم شود.

برای جلوگیری از سقوط خاک و سنگ به داخل چاه، دور دهانه باید آستانه ای به ارتفاع حداقل 15 سانتیمتر با مصالح مقاوم تعبیه شود. در هر حال این آستانه باید طوری باشد که برخورد اتفاقی یا با وسایل کار سبب تخریب آن نشود.

مقنی قبل به چاه برای عملیات چاه کنی باید طناب نجات را به کمک کمربند ایمنی مخصوص به خود بسته باشد.

در مواقعی که نوع آوار استخراجی حاصل از عملیات کندن چاه به صورتی است که پیش بینی های حفاظتی چون استفاده از کلاه و سپر محافظتی تکافو نمی کند باید در فواصل مناسبی از دیواره ی میل چاه پناهگاههای مناسبی تعبیه شود که در موارد لزوم مقنی در این پناهگاه مستقر شود.

به محض رسیدن چاه به عمقی که خاک آن واجد استحکام لازم باشد عملیات طوقه چینی باید شروع شود. به علاوه در زمین هایی که خاک دستی ریخته شده باشد عمل طوقه خاک چینی بعد از برداشتن خاک دستی انجام می گیرد. در مین هایی با خاک سست یا دستی، قبل از رسیدن به زمین سخت باید هرگونه پیشگیری احتیاطی از قبیل مهار کردن دیواره به وسایل و طرق مختلف انجام می شود. در هر حال در زمینهای با خاک سست و یا دستی یا عمق بیشتر از 1/5 متر عملیات حفر باید زیر نظر افراد مجرب و با سابقه در این امر انجام گیرد. بلوک زن

بعد از خاتمه کار روزانه علاوه بر پیش بینی های احتیاطی لازم برای جلوگیری از سقوط افراد و حیوانات به داخل چاه، دهانه ی چاه باید به نحو مطمئن به وسیله ی صفحات مشبک مقاوم و مناسب پوشانیده شود.

مقنی مؤظف است ضمن حفر چاه جاپاهایی حداکثر با فواصل 50 سانتی متر در طرفین برای بالا آمدن خود در دیواره ی چاه تعبیه کند تا بتواند به سهولت بالا بیاید.

قلوه سنگ های حاصل از حفر چاه باید در زیر یا بین لایه های خاک دلو قرار گیرد. همچنین مواد داخلی دلو تا آن حد ریخته شود که احتمال ریزش و سقوط مواد، به هنگام جابه جایی دلو وجود نداشته باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *