در مصاحبه شغلی به چه چیزهایی باید توجه داشت؟

By   ژوئن 24, 2015

در مصاحبه شغلی به چه چیزهایی باید توجه داشت؟

زمانی که بر روی صندلی داغ مصاحبه شغلی نشسته اید ، عصبی و حتی مرتکب اشتباه شدن امری عادی محسوب می شود. در مصاحبه ممکن است دچار فراز و نشیب هایی شوید . اما ارتکاب برخی اشتباهات علاوه بر این که سبب شرمساری می شود می تواند به بهای از دست دادن آن شغل برایتان تمام شود.بلوک زن بلوک زنی بلوک زن بلوک زنی

در این جا به بررسی پنج اشتباه محرضی می پردازیم که افراد در هر سطحی ممکن است حین انجام مصاحبه شغلی مرتکب آن شوند اما باید از آنها اجتناب  کرد:

1-  وانمود کنید دیرتان شده است. ممکن است این گونه به نظر برسد که مطمئنا هیچ کسی نباید دیر در محل مصاحبه حاضر شود ، حتی اگر شرکتی که قرار است با مقامات آن مصاحبه کاری داشته باشید محیطی غیر جدی داشته باشد.

اما در نظرسنجی انجام شده توسط مرکز مزیت حرفه ای در کالج یورک پنسیلوانیا در سال 2013 ، حدود 30 درصد اعلام کردند این که فردی وانمود کند برای مصاحبه دیرش شده است رایج ترین اشتباه طی روند استخدام محسوب می شود.

متیو راندال مدیر اجرایی این مرکز می گوید ممکن است گاهی اوقات دیر رسیدن از کنترل شما خارج باشد اما فهرستی از بهانه ها آخرین چیزی است که مصاحبه کننده می خواهد از مصاحبه شونده بشنود. او گفت متقاضیان کار همواره باید همه تلاش خود را انجام دهند و زمان زودتری برای رسیدن به محل مصاحبه از خانه خارج شوند تا به موقع برسند.

راندال افزود اگر حادثه ای رخ داد که واقعا از کنترتان خارج بود بهتر است هر چه زودتر با فرد مصاحبه کننده تماس بگیرید و شرایط را برایش توضیح دهید و راه های برگزاری مجدد مصاحبه را بررسی کنید تا این که بخواهید نشان دهید دیرتان شده است و وقت کارفرما را هدر دهید.


2- علاقه خود را برای به دست آوردن آن شغل نشان ندهید. آیا  خواهان به دست آوردن شغلی شده اید زیرا به کار کردن در آن شرکت و نقش خودتان در آن علاقه دارید یا از روی ناچاری می خواهید این شغل را به دست آورید؟ قطع نظر از آن که پاسخ شما به این سوال چیست شما طی انجام مصاحبه خود باید به صورت عاقلانه ای نشان دهید که علاقه خاصی به آن سازمان و مسئولیت آتی خود در آن شرکت دارید . هیچ سوالی از مصاحبه کننده نپرسید که نشان دهنده عدم علاقه شما به آن کار است زیرا این موضوع برای کارفرمایتان بسیار اهمیت دارد. پرسیدن سوالات اشتباه می تواند بدتر از تلاش برای نشان دادن احساسی خوب به کارفرما باشد.


اد ناتانسون مشاوره استعدادیابی در موسسه کلودلاک می گوید سوالی که یک متقاضی کار حین مصاحبه می پرسد نشان دهنده رویکرد او به آن شغل است و کارفرما می تواند متوجه این موضوع شود. او همچنین گفت اگر متقاضی سوالی درباره ساعات کاری بپرسد این موضوع می تواند نکته ای منفی برای متقاضی از نظر برخی کارفرمایان باشد .


ناتانسون می گوید متقاضی به جای مطرح کردن چنین سوالاتی باید بر مواردی متمرکز شود که نشان دهنده علاقه او به فراگیری مطالب بیشتر در ارتباط با مسئولیتش در آن شرکت شود . او افزود مطرح کرددن سوالاتی در این باره نشان دهنده علاقه متقاضی، انگیزه و ذکاوت اوست و این همان چیزی است که کارفرمایان خواهان آن هستند.

3-  کاملا آماده نشان ندهید. 30 تا 60 دقیقه ای که با مصاحبه کننده خود می گذرانید مهمترین زمانی است که ممکن است طی یک سال گذرانده باشید. از این رو، رفتن به چنین نشست مهم و حیاتی بدون داشتن اطلاعات دقیق ارتباطاتی ممکن است سبب شود در برخی موارد نتوانید از کلمات بجا و مناسب استفاده کنید. پاسخ دادن به سوالات سخت کافی نیست . اگر می خواهید ناامید از مصاحبه ای بیرون نیایید باید درباره نکات مهم مکالمه تمرین داشته باشید و راه هایی برای گنجاندن کلمات مناسب در گفتگوی خود با مصاحبه کننده در فرصت های مناسب بیابید.

امی مورین مددکار اجتماعی و نویسنده کتاب « 13 کاری که سبب تقویت روانی افراد می شود اما افراد از آنها اجتناب می کنند »، می گوید بیشتر افراد با آمادگی برای پاسخ گویی به سوالات در جلسه مصاحبه شرکت می کنند . او همچنین گفت اما مصاحبه کنندگان اغلب سوالاتی مطرح نمی کنند که سبب شود افراد بتوانند خودی نشان دهند . در اختیار داشتن فهرستی از نکات مهم در گفتگو بسیار اهمیت دارد زیرا تأکیدی بر دستاوردها و استعدادهای شماست.

4- اجازه ندهید ذهنتان رها شود.  چیزهای کمی وجود دارند که سبب می شوند طی انجام مصاحبه بدتر از آن چه هستید ، به نظر برسید . متمرکز بودن و حضور ذهن طی انجام مصاحبه بسیار اهمیت دارد.

زندگی و دغدغه های شخصی خود را پشت در رها کنید تا وقتی وارد اتاق مصاحبه می شود فراغ خاطر داشته باشید . همه انرژی خود بر حضور و مشارکت در این مصاحبه متمرکز کنید. البته از تمرکز بیش از انداز بر مطالب مورد نظر خود که سبب منحرف شدن شما از اصل مو ضوع می شود، خودداری کنید.

آماندا میچل بنیانگذار موسسه اور کورپورت لایف می گوید بر اساس تجربه من بیشتر افراد جویای کار در مصاحبه ها آنقدر تلاش می کنند خود را زبده نشان دهند اما در واقع این گونه نیستند. او همچنین گفت مصاحبه شوندگان به جای اختصاص بیشتر انرژی خود بر خوب جلوه دادنشان باید بر هر آن چه که هستند با اعتماد بنفس تأکید کنند.

5-   حضور در بخش پذیرش را ناچیز بشمارید. بسیاری از افراد جویای کار بر این باورند هیچ کاری نباید انجام دهند تا زمانی که با مصاحبه شوندگان خود وارد یک اتاق در بسته قرار گیرند. اما ماریو آلمونته مدیر شرکت هرمان اند آلمونته می گوید این برداشت اشتباه است. او بر این باور است که مصاحبه شما از زمانی آغاز می شود که وارد بخش پذیرش شرکت می شوید و خود را معرفی می کنید. او همچنین گفت تصور کنید هر کسی می تواند مصاحبه کننده شما باشد از جمله خود مسئول پذیرش. هر چیزی درباره با شما باید نشان دهنده حرفه ای بودن شما باشد. اگر به چیزهایی که در تلفن همراه خود می بینید بخندید یا چیزی را در تلفنتان تایپ کنید نشان دهنده وجهه شما به عنوان یک فرد حرفه ای یا غیر حرفه ای خواهد بود. اگر کار عجیبی انجام دهید توجه دیگران رابه خود جلب خواهید کرد و این کار می تواند به قیمت از دست دادن کارتان تمام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *