جایگزین سیمان با ژئوپلیمری در خانه سازی

By   ژوئن 24, 2019

جایگزین سیمان با ژئوپلیمری در خانه سازی

در اخبار تکنولوژی و ساخت وساز امروز به خاک ژئوپلیمری خواهیم پرداخت . محققان دانشگاه بث در انگلیس مشغول بررسی و تحقیق روی تغییرات شیمیایی روی خاک هستند. آنان معتقدند خاک ژئوپلیمری را می توان برای ساخت خانه در مناطق محروم دنیا به کار گرفت.
دستگاه بلوک زن
این نوع خاک زمانی به وجود می آید که نوعی ماده شیمایی آلکالین(شبیه موادی که در محصولات پاک کننده خانگی وجود دارد) به خاک افزوده می شود.با اضافه کردن این ماده شیمیایی به خاک، گل حاصل از آن به ژئوپلیمر تبدیل می شود که شبیه سیمان مواد را بهم می چسباند. این پلیمر را می توان در دمای ۸۰درجه سانتیگراد حرارت تهیه کرد، حال آنکه تولید سیمان و آجرهای حرارتی نیازمند ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد دما است.

آلاستیر مارش یکی از محققان پروژه می گوید: مواد ساختمان سازی معمول مانند آجر حرارتی و سیمان آسیب زیادی به محیط زیست می زنند. تولید مواد جدید برای احداث ساختمان با توجه به افزایش جمعیت و حفظ محیط زیست لازم است.

با این فناوری می توان یک خانه معمولی را با ۱۰ تن خاک و اضافه کردن ۵تا۱۰ درصد هیدروکسید سدیم ساخت.

در سالهای اخیر تولید بتن های بدون سیمان در حال گسترش است . جالب است بدانید تولید سیمان های پرتلند معمولی علاوه بر مصرف بالای منابع طبیعی و انرژی، آلایندگی بسیار بالایی نیز دارند. حدود 8 درصد از کل آلودگی کربن دی اکسید اتمسفر ناشی از صنایع تولید سیمان پرتلند است.

از سوی دیگر بتن ساخته شده با سیمان های پرتلند در معرض محیط های اسیدی، سولفاتی، کلرایدی، محیط دریایی و مشابه آن بسیار آسیب پذیر می باشد. همچنین مقاومت پایین در برابر درجه حرارت، گیرش کند و عمل آوری طولانی (مصرف فراوان آب) از دیگر معایب بتن های تولید شده با سیمان معمولی است. این در حالی است که سیمان ژئوپلیمری دوست دار محیط زیست است و نسبت به سیمان پرتلند 90 درصد کربن دی اکسید کمتری تولید کرده و می تواند فرآورده های ضایعاتی را به محصول مفید تبدیل کند.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *