تاثیر خوردن یا نخوردن صبحانه در لاغری

By   آگوست 28, 2014

تاثیر خوردن یا نخوردن صبحانه در لاغری

سالهای زیادی است که همه ی محققان افراد چاق را به خوردن صبحانه تشویق می کنند آیا این وعده غذایی می تواند ملاک خوبی برای کاهش یا افزایش وزن بدن باشد؟بلوک زن دستگاه بلوک زن

با توجه به انتشار مقالات تحقيقي‌متنوع که در دانشگاه‌هاي مختلف ايالات متحده انجام شده در نسخه ماه آگوست ژورنال تغذيه باليني آمريکا، درکل تفکر اهميت تغذيه در ساعات آغازين روز را زيرسوال برده است. محرک اصلي انجام اين تحقيقات، تعيين نقش خوردن صبحانه در کاهش وزن است. محققان دانشگاه آلاباما با به‌کارگيري 300 داوطلب کاهش وزن اين مسئله را مورد مطالعه دوباره قرار داده‌اند. داوطلبان به‌صورت اتفاقي به 3 گروه تقسيم شدند.قیمت بلوک زنی

1)گروهي که صبحانه نمي‌خورند.

2)گروهي که حتما صبحانه مي‌خورند.

3) گروهي که برنامه قبلي خودشان را دنبال مي‌کنند.

بعد از 16 هفته داوطلبان براي وزن‌کشي به آزمايشگاه برگشتند. هيچ‌کدام وزن زيادي کم نکرده بودند، (حدود 5/0 کيلوگرم) و خوردن يا حذف صبحانه تاثيري بر روند کاهش وزن آنها نداشت.

در تحقيقي ديگر در دانشگاه بس افراد لاغر با هدف تعيين متابوليسم زمان استراحت مورد مطالعه قرار گرفتند. ميزان کلسترول و قندخون 33 شرکت‌کننده که بعضي صبحانه مي‌خوردند و برخي نمي‌خوردند، اندازه گرفته شد و يک شمارنده ثبت فعاليت فيزيکي نيز به آنها داده شد. پس از 6 هفته وزن، کلسترول، قندخون و مقدار متابوليسم هنگام استراحت اندازه‌گيري شده که در نتيجه تغييري در ميزان قندخون در ميان افرادي که صبحانه مي‌خوردند يا نمي‌خوردند نبوده است. از سوي ديگر به‌نظر مي‌رسيد که صبحانه‌خورها طي‌ساعات روز کالري بيشتري سوزانده‌اند. شمارشگرهاي آنان 500 کالري انرژي مصرف شده بر اثر فعاليت جسماني را ثبت کرده بودند. البته اين گروه به همين مقدار هم جذب کالري از مصرف صبحانه داشتند.

برخلاف عقيده عمومي که مي‌گويد کساني که صبحانه نمي‌خورند وعده ناهار و شام را حريصانه و به مقدار بيشتر مي‌خورند، داوطلبان گروهي که صبحانه نمي‌خوردند، چنين رفتاري نداشتند ولي دچار کسالت و تنبلي صبحگاهي بودند.

اميلي دراندار، استاد دانشکده پزشکي آلاباما که سرپرست انجام تحقيقات بوده است مي‌گويد: «در ارتباط با کاهش وزن صبحانه هم مثل بقيه وعده‌هاي غذاي روزانه است و نخوردن آن سبب چاقي نمي‌شود.» اين تحقيقات دربازه‌هاي زماني کوتاه و با تعداد کم داوطلب انجام شده است.

براي فهم تاثير خوردن صبحانه بايست تعداد بيشتري آزمايش اتفاقي صورت پذيرد. همين‌طور اينکه پاسخ افراد چاق و لاغر در حذف يا مصرف صبحانه متفاوت است يا خير روشن نيست.بنابراين، اين نتايج نصفه و نيمه علمي به‌دست آمده به هيچ‌وجه ما را به خوردن يا نخوردن صبحانه تشويق نمي‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *