بلوک لیکا (leca)؛ باکیفیت و مقرون به صرفه

By   سپتامبر 4, 2021

بلوک لیکا (leca)؛ باکیفیت و مقرون به صرفه

بلوک لیکا (leca) جزء باکیفیت ترین و مقاوم ترین بلوک های صنعتی است که با اطمینان خاطر می توانید انتخاب کنید. در ادامه مطلب در مورد ساختار و مزیت های بلوک لیکا بیشتر صحبت خواهد شد.

استفاده از دانه های سبک رس منبسط شده به عبارتی سبک دانه ها در ساخت و ساز قدمتی چند هزار ساله دارد. معبد پانتئون، کلیسای سوفیا در استانبول ترکیه و بسیاری بنا های تاریخی دیگر از سبک دانه ها برای ساخت بنا استفاده می کردند. سال ‌ها بعد از انواع سبک دانه ها در ساخت کاخ واتیکان نیز استفاده شد.

در قرن ۲۰ با استفاده از فناوری های نوین از سبک دانه هایی مانند رس منبسط شده در تولید بلوک سیمانی استفاده کردند. اولین بار در کشور آمریکا تولید بلوک آغاز شد. در سال ۱۹۱۷ در شهر کانزاس آمریکا شخصی به نام هایدی اولین بار از دانه های رسی منبسط شده استفاده کرد. این شخص دانه های ریز رس را درون کوره های گردان ریخت و آن ها را حرارت داد. این نوع بلوک با توجه به نام سازنده آن به بلوک هایدیت معروف شد. در کشورهایی مثل ایران، فنلاند، آمریکا و … به بلوک لیکا معروف است.

در ایران در سال ۱۳۵۹ اولین کارخانه تولید بلوک سیمانی آغاز به کار کرد. استاندارد های اعمال شده، محصولات شرکت و امتیاز آن زیر نظر لیکای بین المللی قرار داشت.

در ابتدا فقط بلوک های سیمانی معمولی در کارخانه تولید می‌ شد. مواد اولیه آن شاملبلوک لیکاآب، سیمان، شن و ماسه طبیعی بود. این بلوک ها علاوه بر ضخامت زیاد، وزن بالایی نیز داشتند. با گذر زمان شکل، ضخامت، مواد و اندازه بلوک ها تغییر می کرد.

در دو دهه گذشته با پیشرفت علم و فناوری تغییرات اساسی در تولید انواع بلوک های سیمانی ایجاد شد، زیرا تولید کنندگان تلاش می کردند با کیفیت ترین محصولات خود را روانه بازار کنند.

در تولید انواع بلوک های سیمانی مرغوب باید استاندارد های لازم رعایت شود، از جمله:

وزن بلوک
عایق صوت و حرارت
مقاومت در برابر آتش و گرما
مقاومت در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی مختلف
مقاومت در برابر زلزله
قابل استفاده برای دیوار باربر، غیر باربر، سقف و …

امروزه رعایت موارد ذکر شده باعث می شود تولیدکنندگان در تولید انواع بلوک سیمانی مرغوب و با کیفیت با یکدیگر به رقابت بپردازند. در نتیجه رضایت مشتری را هدف خود می دانند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی در ترکیب مواد اولیه بلوک از مواد مختلف معدنی و صنعتی استفاده می شود. در تهیه بلوک لیکا از مواد صنعتی درجه یک استفاده می کنند.

بلوک سیمانی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

بلوک صنعتی: بلوک لیکا زیرمجموعه بلوک صنعتی است. ویژگی اصلی بلوک لیکا این است که در ترکیب مواد اولیه (آب و سیمان) از سبک دانه های صنعتی نیز استفاده می شود.

بلوک صنعتی با معمولی تفاوت هایی دارد. بلوک های صنعتی عایق صوت و حرارت هستند. ضخامت جداره داخلی در بلوک های توخالی بیشتر است که باعث مقاومت بالای بلوک می شود. بلوک هبلکس و بلوک سرباره ذوب آهن نیز در گروه بلوک های سیمانی صنعتی قرار دارند.

انواع بلوک صنعتی از نظر وزن در گروه بلوک سبک قرار دارند. بلوک سبک صنعتی جزو مرغوب ترین و پر مصرف ترین بلوک ها است.

بلوک های معدنی: از پوکه های معدنی با کیفیت (خاکستر آتشفشانی) در ترکیب مواد اولیه (آب و سیمان) استفاده می شود.

طریقه ساخت بلوک لیکا

در تولید بلوک لیکا شن دانه های طبیعی حذف شده ‌اند و دانه های سبک رُس منبسط شده جایگزین شده است. رس یک دانه سبک و گرد است. دانه های رس را در درون کوره های گردان می ریزند. حرارت کوره گردان را تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می دهند. در این فرایند خاک رس به دانه های رس منبسط شده تبدیل می شود. سبک دانه های بلوک لیکا سطحی زبر و گرد دارند. دستگاه بلوک زن

leca مخفف light expanded clay aggregate است و کلمه لیکا به معنای دانه رس سبک منبسط شده است.

دانه های سبک رسی لیکا باید از سه مرحله عبور کنند تا برای تولید آماده شوند:

مرحله فرآوری: در این مرحله خاک رس از روی نوار نقاله عبور می کند. در طول مسیر بر روی نوار نقاله آهنربایی وجود دارد تا بتواند قطعات فلزی را جذب کند تا در فرآیند اختلاط خاک به صفحات آسیاب آسیبی نرسد ، البته همزمان مواد به وسیله ترازو اندازه گیری می شوند . در مرحله بعد وارد یک آسیاب بزرگ می شوند که صفحه زیر آن سوراخ است. از سوراخ های قسمت پایین آب وارد آسیاب می ‌شود. در این فرایند یک نوع گِل درست می شود که با دستگاه آن را ورز می دهند. بعد از مدت طولانی گِل ها به صورت رشته هایی در می‌آیند که در مسیر حرکت وارد میکسر حلزونی شکل می شوند. همزمان به این مواد آب اضافه می‌ شود تا رطوبت کمی در مواد وجود داشته باشد.

مرحله خشک کردن: گِل آماده و در حال حرکت وارد کوره می شود. گِل ها در طی فرایند خشک شدن به گندله تبدیل می شوند.

مرحله پخت محصول نیمه آماده: مرحله پخت در روند آماده سازی بلوک ‌لیکا شامل سه مرحله دیگر برای پختن گندله است.

ابتدا دمای کوره به مدت دو ساعت به صورت ناگهانی تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد بالا می برند. در مرحله بعد دما را به ۷۰۰ درجه سانتیگراد می ‌رسانند و در مرحله آخر دما را به نقطه ذوب یعنی ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد نزدیک می کنند. در این مرحله به دلیل حرارت بسیار بالا گاز های موجود در دانه های سبک رس خود را به سطح نزدیک می کنند، سپس دانه های رس را به قسمت خنک کننده می برند تا به آرامی با دمای محیط سازگار شود.

بلوک های سیمانی از لحاظ وزن به سه گروه تقسیم می شود:

بلوک سبک: بلوک لیکا (بلوک سبک) در این دسته قرار دارد. بلوک سبک به چهار گروه تقسیم بندی می‌شود:

بلوک سبک رده ۱: چگالی بلوک سیمانی سبک بعد از  فرایند خشک شدن بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
بلوک سبک رده ۲: چگالی بلوک سیمانی سبک بعد از فرایند خشک شدن بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
بلوک سبک رده ۳: چگالی بلوک سیمانی سبک بعد از فرایند خشک شدن بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
بلوک سبک رده ۴: چگالی بلوک سیمانی سبک بعد از فرآیند خشک شدن بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب

بلوک سیمانی نیمه سبک: بلوک های سیمانی نیمه سبک با بلوک سبک از لحاظ وزن با هم تفاوت دارند. چگالی بلوک نیمه سبک بعد از فرآیند خشک شدن بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

بلوک سیمانی سنگین: این نوع بلوک به دلیل وزن سنگین و ضخامت زیاد برای ساخت دیوار باربر کاربرد دارد. از بلوک سیمانی سنگین برای ساخت دیوار باغ، ویلا و محوطه سازی و … می توان استفاده کرد. چگالی بلوک سنگین بیشتر از ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

استاندارد های لازم برای تولید بلوک سنگین باربر برای طول، پهنا و بلندی به ترتیب ۴۰، ۲۰، ۲۰ می باشد. میزان مقاومت فشار بلوک سیمانی باربر در حالت استاندارد بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم بر هر متر مکعب می‌ باشد.

انواع بلوک لیکا و ابعاد بلوک لیکا

بلوک لیکا به دلیل وزن سبک و حمل و نقل آسان بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. از بلوک لیکا در ساختمان های با اسکلت فلزی یا بتنی می توان استفاده کرد. دیوار ها در این نوع ساختمان ها خاصیت باربری ندارند در نتیجه استفاده از بلوک لیکا گزینه بسیار مناسبی است.

از بلوک لیکا در ساخت سقف های تیرچه بلوک نیز می توان استفاده کرد، زیرا سبک هستند و مقاومت بالایی دارند. بلوک سبک لیکا در دو نوع توپر و توخالی تولید می شود.

از بلوک لیکا به دلیل کیفیت منحصر به فرد در پروژه های مختلف و بزرگ می توانید به طور گسترده استفاده کنید. بلوک لیکا در سایز و وزن های متفاوت تولید می شوند که با توجه به نوع پروژه می توانید بلوک مورد نظر را انتخاب کنید. بلوک زن

انواع بلوک سبک لیکا از نظر ابعاد به شرح زیر می باشد:

بلوک لیکا توخالی ته پر (۲۰*۱۰*۴۰)
بلوک لیکا تیغه ای توپر فارسی بر، (۲۰*۱۰*۴۰)
بلوک دیواری لیکا توخالی و تو پر با سه سوراخ، (۲۰*۱۴.۵*۴۹)
بلوک لیکا تیغه ای توپر(۲۰*۸*۴۰)
بلوک دیواری لیکا توخالی، چهار جداره، (۲۰*۱۹*۴۹ )
بلوک لیکا ته پر با دو سوراخ، (۲۰*۱۰*۴۰)
بلوک لیکا آجری، (۲۰*۱۰*۵)
نیم بلوک لیکا تیغه ای تو پر، (۲۰*۱۰*۲۰)
بلوک لیکا تو خالی سه جداره، (۲۰*۱۲*۴۹)
بلوک لیکا توخالی، هشت جداره (۲۰*۲۵*۴۹)

ویژگی های منحصر به فرد بلوک لیکا

بلوک سبک لیکا از دانه رس منبسط شده تشکیل می شود که به آن پوکه های صنعتی گفته میشود. مزیت های بلوک لیکا به شرح زیر می باشد:

وزن سبک: اولین ویژگی بلوک لیکا وزن بسیار کم آن است که نسبت به دیگر بلوک ها دارد، زیرا در ترکیب مواد اولیه بلوک لیکا پوکه صنعتی سبک و مرغوب جایگزین شن و ماسه شده است. این ترکیب باعث می شود که در زمان وقوع زلزله ساختمان کمترین آسیب را متحمل شود(ضد زلزله).

عایق صوت و حرارت: امروزه یکی از مهمترین اصول در ساخت و ساز های شهری رعایت عایق بندی دیوار و سقف خانه ها است. برای جلوگیری از هدر رفت انرژی گرمایی از داخل منزل و ساختمان ها به فضای بیرون و بالعکس از بلوک های عایق حرارت استفاده می کنند. پیشنهاد می کنیم از بلوک لیکا استفاده کنید که از تبادل گرما و سرما در تابستان و زمستان جلوگیری می کند.

از بلوک لیکا برای ساخت دیوارهای خارجی (در هر مکانی) می توان استفاده کرد.

اگر دیوار های منزل مسکونی عایق صوتی نباشند سر و صدای شهری و محیط داخل آپارتمان ها باعث ایجاد اختلال در آرامش و زندگی روزمره ساکنین می شود، در نتیجه رعایت اصول عایق صوتی مهمترین ملاک برای انتخاب و خرید و فروش ساختمان است.

به پیمانکاران و مهندسان معماری پیشنهاد می‌کنیم از بلوک سبک لیکا استفاده کنند، زیرا عایق صوت و حرارت است.

انطباق پذیری لیکا با انواع ملات: از دیگر ویژگی های لیکا درجه سختی، چسبندگی و مقاومت زیادی است که با ملات زیرین به وجود می آورد.

ضد حریق: بلوک سبک لیکا ضد حریق و حرارت است. این مساله به تایید اداره ملی استاندارد نیز رسیده است. لیکا در برابر آتش دو تا سه برابر مقاومت از خود نشان می دهد و می تواند حرارت و گرما را تحمل کند. البته این موضوع به ضخامت دیوار و ملات به کار رفته نیز بستگی دارد.

عدم جمع شدگی: لیکا به مرور زمان دچار جمع شدگی نمی شود. فرایند هیدراسیون در همه بلوک های سیمانی و بتنی رخ می دهد.

این جمع شدگی سبب ترک خوردن بلوک سیمانی، کاهش پایداری و مقاومت بنا خواهد شد.

مقاومت بالا در برابر رطوبت: لیکا در برابر رطوبت و تغییرات آب و هوایی مقاومت بالایی دارد.

خرید فروش و قیمت بلوک لیکا

در سه دهه اخیر استفاده از انواع بلوک سبک صنعتی و معدنی بسیار رونق پیدا کرده است. خرید فروش و قیمت بلوک سیمانی همیشه ثابت نیست و در زمان های مختلف دچار نوسان می شود.

مصرف کنندگان به دلیل کیفیت بلوک سبک ترجیح می دهند بلوک لیکا را خریداری نمایند. در نتیجه درصد فروش بیشتری را به خود اختصاص داده است. البته قیمت انواع بلوک سیمانی در بازار دچار نوسان می شود.

خرید فروش و قیمت بلوک سیمانی در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه، تورم، نوسان در قیمت مواد صنعتی و … در خرید فروش و قیمت بلوک سیمانی تاثیر دارند. ابعاد بلوک سیمانی، ضخامت و ویژگی های ظاهری آن نیز در تعیین قیمت تاثیر دارد.

قیمت انواع بلوک سیمانی هر ساله به دلیل تورم دچار نوسان می شود. در دو سال گذشته قیمت سیمان بسیار بالا رفته است و تاثیر مستقیم بر خرید فروش و قیمت بلوک سیمانی داشته است. حمل و نقل و باربری نیز بر قیمت نهایی تاثیر می گذارد.

استفاده از لیکا برای ساخت مجتمع ها و پروژه های بزرگ بسیار مقرون به صرفه است. استفاده از بلوک به دلیل کیفیت و طول عمر بالایی که دارد در آینده بسیار مقرون به صرفه است.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *