بلوک شیشه ای (آجر شیشه ای)

By   اکتبر 20, 2021

بلوک شیشه ای (آجر شیشه ای)

غالبا آجر شیشه ای به کار رفته در ساخت دیوار و پنجره دارای سایز یکسانی می باشند و به روش های مختلفی می توان آنها را به یکدیگر متصل نمود. اما معمولا برای اتصال آن از ملات یا چسب به همراه اسپیسر استفاده می نمایند. ابعاد بلوک شیشه ای معمولا ۱۹×۱۹، ۲۴×۲۴، ۳۰×۳۰ و ۹×۱۹ سانتی متر می باشد.

انواع
مزایا
قیمت بلوک شیشه ای
خرید بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای (Glass Block) نوعی عنصر معماری است که ضمن حفظ حریم خصوصی به دلیل شفاف بودن موجب عبور نور نیز می گردد. در واقع بلوک شیشه ای امکان جداسازی فضا را بدون کاهش نور طبیعی آن فراهم می کنند. این اختراع که در سال ۱۹۰۷ ثبت شد ترکیبی از شیشه، با یک بلوک یا آجرتوخالی می باشد. در اروپا بلوک های شیشه ای با استاندارد EN1052-2 تولید می شوند در حالیکه استاندارد بین المللی ISO TC 160/SG1 می باشد. این استانداردها بر اساس کیفیت ساخت، بلوک های شیشه ای را به سه دسته تقسیم بندی می نمایند.

بلوک شیشه ای که به آن آجر شیشه ای (Glass Brick) نیز گفته می شود دارای طرح ، رنگ و ابعاد مختلفی می باشند که می توان از آن به صورت دکوراتیو ، به عنوان پارتیشن ، دیوار اتاق ، اطراف دوش یا حمام ، به عنوان بخشی از پله ، پنجره و … استفاده نمود. علاوه بر این بلوک شیشه ای رنگی به صورت شفاف و یا مات نیز تولید می شود. رنگ بلوک شیشه ای به صورت دستی و یا تزریقی ایجاد می گردد و به طور معمول ضخامت این نوع آجرها ۲ تا ۳ اینچ می باشد.

بلوک شیشه ای را می توان برای افزایش زیبایی و سطح شفافیت به اشکال مختلفی همچون شش ضلعی و منحنی و در رنگ های متفاوتی تولید نمود. یکی از خیره کننده ترین بناهای ساخته شده با این مصالح، PORTS 1961 در شانگهای چین می باشد که کاملا با بلوک شیشه ای ساخته شده است. همچنین Crown Fountain در شیکاگو آمریکا نیز متشکل از برج های شیشه ای می باشد.

انواع بلوک شیشه ای

این نوع آجرها شامل انواع مختلفی همچون آجرشیشه ای مات، طرح دار، شفاف، رنگی و ضد آتش می باشد.

آجر شیشه ای مات

عمده کاربرد این نوع از بلوک شیشه ای در مکان هایی است که جلوگیری از دید مستقیم از اهمیت بیشتری برخوردار است. این بلوک ها به دلیل مات بودن نور کمتری را از خود عبور داده و موجب کاهش دید می شوند. بلوک های شیشه ای مات عمدتا در رنگ های سفید و یا شیری تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند. از این نوع بلوک می توان در فضاهای مختلفی همچون سرویس بهداشتی و حمام استفاده کرد.

اجر شیشه ای شفاف

آجرهای شیشه ای شفاف نور بیشتری را از خود عبور می دهند. بنابراین می توان برای مکان هایی که تامین نور محیط مدنظر است، از این نوع بلوک شیشه ای استفاده کرد.

بلوک شیشه ای طرح دار

این نوع آجرها در طرح های مختلفی تولید می شوند. از آجر شیشه ای طرح دار می توان به عنوان المان دکوراتیو استفاده کرد. استفاده از این نوع بلوک شیشه ای جلوه زیبایی به پارتیشن، راه پله، نمای ساختمان، سرویس بهداشتی و … می بخشد. اجر شیشه ای طرح دار قابلیت عبور نور مناسبی داشته و در مقایسه با بلوک شیشه ای طرحدار دید فضای پشت بلوک را محدود تر می کند.
دستگاه بلوک زن
بلوک شیشه ای رنگی

این بلوک ها در رنگ های مختلف همچون شیری، قرمز، طلایی، سبز، آبی و … تولید می شوند. با توجه به سبک و رنگ دکوراسیون و همین طور محل استفاده می توان اقدام به خرید بلوک شیشه ای نمود. همچنین می توان با ترکیب رنگ های مختلف، زیبایی بی نظیری به فضا بخشید.

بلوک شیشه ای ضد آتش

آجر شیشه ای ضد آتش با عناوینی همچون آجر شیشه ای ضد حریق و آجر شیشه ای ایمن نیز شناخته می شود. استحکام و مقاومت این بلوک ها بالا بوده و در مکان هایی همچون بانک ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بلوک شیشه ای توپر

نوعی از آجرهای شیشه ای به صورت توپر تولید می شوند. مقاومت این بلوک ها بالا بوده و عمدتا در کفسازی استفاده می شوند.

مزایا

از جمله مزایای بلوک شیشه ای می توان به عایق بودن آن از نظر حرارتی و در نتیجه کاهش مصرف انرژی اشاره نمود. علاوه بر این، اجر شیشه ای عایق صوتی نیز بوده و موجب کاهش انتقال سر و صدا می شود. بلوک شیشه ای عایق صوتی را می توان با توجه به نوع پروژه (خانه، اداره، کتابخانه، فروشگاه و …) انتخاب نمود.

به دلیل تو خالی بودن این آجرها وزن آن از آجرهای معمولی کمتر می باشد. همچنین سرعت نصب آن از آجرهای معمولی بیشتر است. زیرا مراحل ساخت دیوار با آجرهای معمولی شامل آجرچینی، گچ و خاک، سفید کاری و نقاشی می باشد. این در حالی است که مراحل ساخت دیوار با اجر شیشه ای تنها شامل آجرچینی و بند کشی است.

نظافت این نوع بلوک ها نیز بسیار آسان می باشد. استفاده از بلوک شیشه ای این امکان را به معماران می دهد که ضمن بهره مندی از زیبایی های آن، جهت و شدت نور وارده به فضا را نیز کنترل نمایند، از طرح ها و رنگ های مختلف آن بهره جسته و به فضاهای داخلی و خارجی اصالت ببخشند. امکان عبور نور از بلوک شیشه ای ضمن حفظ نور محیط موجب کاهش مصرف انرژی به منظور تامین روشنایی محیط نیز می گردد. همان طور که پیشتر نیز ذکر گردید، استفاده از این نوع اجر موجب حفظ حریم خصوصی نیز می گردد که این امکان به دلیل شکست پرتوهای نور و در نتیجه مشخص نبودن فضای پشت آن فراهم می شود. از آنجایی که اجر شیشه ای نیاز به فضای کمتری برای اجرا دارد، در نتیجه نسبت به بلوک ها و آجرهای معمولی فضای مفید بیشتری را سبب می گردد.

پنجره های ساخته شده با بلوک شیشه ای موجب افزایش زیبایی ساختمان می شود. یکی دیگر از مزیت های پنجره های ساخته شده با بلوک شیشه ای امنیت بیشتر آن نسبت به شیشه های معمولی است، زیرا به راحتی قابل شکستن نیستند. همچنین بلوک شیشه ای را می توان در ساخت سازه های مختلفی، از سازه های مسکونی گرفته تا تجاری استفاده نمود.

قیمت بلوک شیشه ای

قیمت بلوک شیشه ای با توجه به کشور سازنده ، برند ، طرح دار و یا ساده بودن آن، شفاف و یا مات بودن و همین طور ابعاد آن متفاوت می باشد. قیمت آجر شیشه ای ایرانی از نوع فرانسوی ، ایتالیایی ، آلمانی و … آن ارزان تر می باشد.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *