بلوک سیمانی

By   نوامبر 3, 2021

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی ،ساختار اصلی این بلوک ها به طور معمول از آب، سیمان پرتلند، ترکیب شن ، ماسه و یا پوکه (بلوک سبک) تشکیل می شوند. این بلوک ها در ابعاد مختفی ساخته می شوند و جهت ساخت دیوار، سقف ساختمان و…. مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخچه بلوک

تاریخچه بلوک ، استفاده از بلوک های سیمانی به دوران قبل از میلاد مسیح بر می گردد و نمونه های آن را می توان در کلوسیوم رم و دیوار چین تماشا کرد. اما به طور کلی سنگ فریر اولین کارخانه ای بود که در سال 1868 در شیکاگو، تولید بلوک را آغاز کرد. استفاده از بلوک های سیمانی در دهه ی 1900به اوج خود رسید. در سال 1902 بلوک تو خالی توسط فرد آمریکایی، اخطراع و ثبت شد و بعد از آن در بسیاری از پروژه های ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفت. اما این بلوک ها به میزان لازم سبک نبودند. سال 1920 اولین بلوک سبک توسط دکتر جان اکسل اریکسون، آرشیتک ومخترع سوئدی به دنیا معرفی شد. این سیر تکاملی استاندارد کردن بلوک تا به امروز ادامه داشته و ما در این مقاله به برسی انواع آن می پردازیم.

انواع بلوک سیمانی

انواع بلوک های سیمانی، به طور کلی بلوک ها با توجه به چگالی به 3 دسته تقسیم می شوند که این دسته ها:

بلوک سنگین

بلوک نیمه سنگین

بلوک سبک

بلوک سیمانی سنگین

بلوک سیمانی سنگین، چگالی بالای 2000 کیلوگرم بر متر مکعب دارد. این بلوک ها به دلیل وزن سنگین و ابعاد بزرگتر نسبت به انواع بلوک های دیگر، بیشتر در سازه بنایی یا دیوار های محوطه استفاده می شوند. بلوک های سنگین از ترکیب آب، سیمان و ماسه تشکیل شده است. از آنجایی که که ماسه وزن بیشتری نسبت به پوکه دارد، وزن بلوک ساخته شده زیاد تر می شود و به آن بلوک سنگین می گویند. ماسه قیمت کمتری نسب به پوکه دارد به همین منظور قیمت بلوک سنگین نسبت به بلوک سبک، کمتر می باشد. هرچه وزن بلوک بیشتر باشد تاب فشاری آن بیشتر است. دستگاه بلوک زن

بلوک سیمانی نیمه سنگین

بلوک سیمانی نیمه سنگین، چگالی بین 1700تا 2000 کیلوگرم برمتر مکعب دارد. این بلوک ها در دسته بلوک های سبک، طبقه بندی می شود.

بلوک سیمانی سبک

بلوک سیمانی سبک، از ترکیب آب، سیمان، ماسه ریز و پوکه ساخته می شود. این بلوک ها چگالی کمتر از 1700 کیلوگرم بر متر مکعب دارند. البته بلوک هایی که چگالی بین 1700تا 2000 کیلوگرم برمتر مکعب (نیمه سنگین)دارند، جزو همین دسته قرار می گیرند.

دلیل سبک بودن این بلوک ها وجود حباب های کوچک هوا در بافت آن می باشد.

بلوک های سبک از نظر چگالی به چند رده تقسیم میشوند:

بلوک های رده یک، چگالی بین 500 الی 700 کیلو گرم بر متر مکعب

بلوک های رده دو، چگالی بین 700الی 1000 کیلو گرم بر متر مکعب

بلوک های رده سه، با چگالی بین 1000الی 1700 کیلو گرم بر متر مکعب

بلوک های رده چهار (نیمه سنگین) با 1700الی 2000 کیلو گرم بر متر مکعب

امروزه بلوک سبک از ضروری ترین مصالح ساختمان به حساب می آید.

مزایای استفاده از بلوک سیمانی

مقاوت و طول عمر بالا

سازگاری با محیط زیست

افزایش سرعت ساخت و ساز

عایق بندی عالی

مقاومت و طول عمر

مقاومت و طول عمر، این بلوک ها به این دلیل است که: بتون پوسیده نمی شود، در برابر آتش و رطوبت مقاوم است، کپک و قارچ نمی زند. حشرات و آفت ها هیچ آسیبی به این بلوک ها نمی زنند.

سازگاری با محیط زیست

سازگاری با محیط زیست، مواد مورد استفاده در ساخت بلوک به محیط زیست آسیب نمی زند و به دلیل عایق بودن مصرف انرژی را کم می کند که این موضوع برای محیط زیست مناسب می باشد. بلوک زن

افزایش سرعت ساخت و ساز

افزایش سرعت ساخت وساز، چیدمان این بلوک و ساخت دیوار بسیار راحت می باشد این امر به سرعت ساخت ساز و صرفه جویی در هزینه کمک می کند.

عایق بندی عالی

عایق بندی عالی، این بلوک ها دمای خانه را به خوبی حفظ می کنند و در برابر صدا عایقی بسیار خوب می باشند.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *