بلوک سیمانی سنگین

By   آگوست 29, 2021

بلوک سیمانی سنگین

ما در این مقاله قصد داریم در خصوص بلوکهای سیمانی سنگین ، تعاریف ، انواع مختلف ، روش های تولید ، روشهای اجرا و کاربرد آنها توضیحاتی را خدمت شما خوانندگان محترم ارائه کنیم.

تعریف : بلوک سیمانی سنگین به بلوکی اطلاق می شود که که برای تولید آن عمدتا از ماسه و سیمان استفاده شده است. عموما به جزاین دو نوع ، ماده اولیه دیگری برای تولید بلوک سیمانی سنگین استفاده نمی شود.

این محصول به دلیل استفاده از ماسه و سیمان دارای مقاومت بالایی می باشد و کاربردهایی متفاوت از بلوک های سیمانی سبک دارد.

بخش اول: انواع بلوکهای سیمانی سنگین

بلوک های سیمانی سنگین در دو نوع کلی دو سرباز و یک طرف بسته تولید می شود . هرچند که هر کدام از این انواع دارای کاربردهای متفاوتی خواهند بود. همچنین پروسه تولید آنها از یکدیگر متفاوت می باشد.

بخش دوم: روش های تولید

برای تولید بلوک های سیمانی سنگین از دو سیستم تولید استفاده می شود. یکی از این سیستم ها استفاده از دستگاه های ثابت بلوک زنی با کیفیت بالا و ویبره و پرس سنگین می باشد که طبیعتاً محصول تولید شده دارای درجه فشردگی بالاتری بوده و همچنین مقاومت فشاری بیشتری را از خود نشان خواهد داد. همچنین به جهت فشردگی بیشتر که نتیجه ویبره و پرس بیشتر می باشد، وزن محصول نسبت به انواع دیگر که در پاراگراف زیر توضیح داده می شود بیشتر خواهد بود.

نوع دوم تولید که بسیار رایج بوده و به خصوص در شهرهای شمالی کشور بسیار قابل مشاهده می باشد ، تولید با بلوک زن های دستی می باشد. بلوک زن های دستی دارای انواع متفاوتی می باشند. هر چند که هر کدام ویژگی متفاوتی را تولید خواهند کرد ولی بسیاری از آنها به دلیل عدم رعایت ضوابط و مقررات استاندارد دارای مقاومت فشاری پایین بوده و از کیفیت بالایی برخوردار نیستند.

همچنین در روش دستی مقدار مواد اولیه‌ای که با هم اختلاط داده میشوند تا تبدیل به بلوک سیمانی سنگین بشوند بسیار متغیر بوده و حتی در برخی موارد به دلیل عدم کنترل و نظارت لازم ، سیمان کمتری به ملات اضافه می شود که این موضوع سبب افت شدید مقاومت در کوتاه مدت و در دراز مدت خواهد شد.

پس از این توضیح کوتاه لازم است تا در ارتباط با روش های اجرا کمی توضیح داده شود. دستگاه بلوک زن

بخش سوم : روشهای اجرا

همانگونه که پیشتر شرح داده شد بلوک های سیمانی سنگین به دو شکل دو طرف باز و یک طرف بسته تولید می‌شوند که هر کدام از این ها دارای روش اجرای متفاوتی خواهند بود.

برای اجرای انواع بلوکهای سیمانی سنگین دو سرباز پس از رگه چینی اول در هر نوبت که بلوک ها بر روی هم قرار می گیرند ، ملات کشی انجام میشود و داخل بلوک ها پر شده و سپس عمل ملات کشی تکرار میشود .

این کار به منظور بالا بردن وزن دیوار و مقاومت آن صورت می گیرد که البته در بسیاری از موارد داخل بلوک ها با بتن پر نشده و با انواع نخاله های ساختمانی و حتی بعضا با خاک پر می شوند چنانکه می تواند به سلامت اجرای دیوارچینی صدمه زیادی وارد نماید و سبب شود تا دیوار از استحکام کافی برخوردار نشود.

هر چند که درمجموع این روش با توجه به بهای تمام شده بالایی که ایجاد می کنند این روزها خیلی استفاده نمی شود ولی به هر حال به عنوان یک روش کاربردی در سوابق کارهای اجرایی وجود دارد و می توان به آن مراجعه نمود .

نوع دوم انواع بلوک های سیمانی سنگین بلوک های یک طرف باز میباشند . برای دیوار چینی این بلوک ها بلوک به صورت واژگون روی دیوار قرار گرفته و ملات ریزی روی کف بسته آن انجام خواهد شد. بنابراین در این حالت داخل بلوک تو خالی مانده و پر نمی شود.

برای ایجاد استحکام بیشتر دراین نوع مصالح ساختمانی بهتر است که ملات های قائم نیز اجرا شوند تا به ایستایی دیوار بیشتر کمک نمایند. استفاده از الزامات استاندارد و آیین نامه های مربوطه برای افزایش کیفیت دیوار اجرا شده به شدت توصیه می شود. استاندارد مورد استفاده در هر دو نوع از بلوک های سیمانی سنگین استاندارد شماره ۷۰ می باشد که البته در این خصوص لازم است حتما آخرین ویرایش آن مد نظر قرار گیرد.

بخش چهارم : کاربرد بلوک سیمانی سنگین

اما بخش بعدی کاربرد انواع بلوک های سیمانی سنگین می باشد که به اختصار شرح داده خواهد شد. همانگونه که در توضیحات قبل اشاره شد انواع بلوکهای سیمانی سنگین به دلیل استفاده از مصالح سنگدانه ای و سیمان با عیار بالا که بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم به ازای هر مترمکعب پیش‌بینی می‌شود دارای مقاومت های بالایی بوده و توان باربری زیادی نیز خواهند داشت .

بنابراین از این نوع محصولات می توان برای ساخت ساختمانهای یک طبقه و دیوارهای فضاهای خارجی جهت دیوارکشی البته با در نظر گرفتن جرزهایی که در فواصل بین چهار متر و یا ۶ متر اجرا می شود استفاده کرد. همچنین از این بلوک به عنوان بلوک فونداسیون استفاده می شود که در این روش حتماً داخل بلوک ها که به عنوان قالب از آنها استفاده می شود پر خواهد شد و این موضوع سبب افزایش مقاومت بتن تولید شده نیز می شود.

به غیر از کاربری ها و مصارف ذکر شده میتوان کاربردهای دیگری را نیز برای این نوع بلوکها در نظر گرفت که از جمله برای ساخت فضاهای تزیین زیر گلدان ها، استفاده از آنها در فضای سبز و در باغچه ها نام برد.

بلوک های سیمانی سنگین می‌توانند در نتیجه افزودن برخی رنگدانه های معدنی به رنگ‌های قرمز اخرایی و زرد لیمویی نیز تولید شوند که البته اگر مقدار مواد اضافه شده به منظور رنگ مورد نظر در حد قابل قبولی باشد به مقاومت قطعه صدمه نزده و سبب کاهش کیفیت محصول نخواهد شد .

در برخی موارد می‌توان با افزودن برخی ازانواع آب بندها این محصول را به صورت اکسپوز در نمای خارجی کار کرد که این موضوع در ارتباط با دیوارهای سالن های تولید و سوله ها کاربردهای زیادی را دارد.

بخش پنجم : روشهای انتخاب و بررسی بلوک سیمانی سنگین

قسمت آخر این مطلب اختصاص دارد به روش های ساده انتخاب بهترین بلوک سیمانی سنگین که معیارهای سنجش و ارزیابی کیفی یکی از مهمترین مواردی است که در بحث انتخاب محصول مورد نظر اهمیت زیادی دارد.

دارا بودن استاندارد ملی ایران به شماره ۷۰ جهت تولید محصولات بلوک سیمانی سنگین یک شرط مهم و اساسی است و چنانچه یک واحد تولیدی فاقد این نشان استاندارد ملی باشد باید در خصوص موضوع کیفی کمی تامل نمود.

ازجمله روش‌هایی که به عنوان روشهای کارگاهی پس از این شرح داده می‌شود برای سنجش کیفی محصول می توان استفاده کرد .

اگر چنانچه محصولی نشان استاندارد ملی ایران به شماره ۷۰ را نداشته باشد باید برخی از تست های فیزیکی کارگاهی ساده را برای اطمینان از کیفیت حداقلی کیفی محصول به کار برد. یکی از این تست ها تست فیزیکی مقاومت محصول در مقابل پرتاب شدگی است.

اگر چنانچه محصول بلوک سیمانی سنگین از فاصله دو متری به پهلو با زمین اصابت نماید و پس از اصابت دچار خرد شدگی و از هم پاشیدگی شدید نگردد می توان انتظار داشت که این محصول دارای حداقل مقاومت فیزیکی لازم میباشد.

روش دیگری که برای تست کیفی محصول در محیط کارگاه استفاده می شود کنترل ابعاد و اندازه ها و همین طور وزن محصول می باشد. وزن محصول بایستی مطابق با مشخصات اعلامی قبلی بوده و حداکثر دارای ۵ درصد دامنه نوسان باشد در مورد ابعاد نیز مطابق با استاندارد ضروری است میزان رواداری مجاز کنترل شده و بررسی شود.

یکی دیگر از روش هایی که میتوان از آن برای کنترل کیفی محصول و پاسخگویی فروشنده استفاده نمود، مراجعه به لیست مشتریان قبلی است . تماس با آنها جهت این موضوع می‌تواند ضمن بررسی کیفیت محصول ، پاسخگویی فروشنده و تعهد ایشان در ارائه محصول مناسب را به وضوح نشان دهد که نتیجه آن می تواند مبنای تصمیم گیری خرید نیز قرار گیرد.

یکی دیگر از روش های کنترلی انواع بلوکهای سیمانی سنگین که کمی پیچیده تر می باشد ، انتخاب نمونه از داخل دپوی محصول و ارسال آن به آزمایشگاه مورد تایید می باشد. مجموعه روش های فوق می تواند تا حدودی بر کیفیت محصول صحه گذاری نماید و اطمینان خریدار را از کیفیت محصول خریداری شده ارتقا ببخشد.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *