بلوک سیمانی سبک و ضرورت های استفاده از آن در ساخت و ساز

By   اکتبر 17, 2021

بلوک سیمانی سبک و ضرورت های استفاده از آن در ساخت و ساز

امروزه بلوک سبک به دلیل ویژگی ها و مزایایی که دارد بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. استفاده از مصالح با دوام، مقاوم و سبک وزن در ساخت آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی با بیش از ده طبقه ضرورت دارد. امروزه تولیدکنندگان به ساخت بلوک سیمانی سبک مرغوب و سبک تمایل دارند. تولیدکنندگان تلاش خود را برای تولید بهتر و رضایت مشتری به کار می گیرند.

تحقق این مطلب بدون هیچ پشتوانه ای امکان پذیر نیست. ابتدا باید شناخت علمی از انواع سنگ دانه ها صنعتی و مواد معدنی وجود داشته باشد. در کنار توسعه علم و ابداع روش های نوین باید ساخت کارخانجات صنعتی و دستگاه های تمام اتوماتیک در دستور کار قرار گیرد تا بتوانند با کیفیت ترین بلوک های سبک با کاربرد های متنوع را تولید کنند.

در گذشته برای ساخت مواد اولیه بلوک های سیمانی فقط از شن و ماسه در ترکیب با آب و سیمان استفاده می ‌شد. به دلیل وزن زیاد تا حدودی ساخت و سازها دچار مشکل شد و سازندگان با تردید از بلوک های سنگین با ضخامت زیاد استفاده می کردند.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی ، بهترین و با کیفیت ترین مصالح ساختمانی ساخته می شود. بلوک سبک یکی از مصالح بسیار پرمصرف و مقرون به صرفه است.

مهندسین عمران به تدریج شن و ماسه را به دلیل وزن زیاد از ترکیب مواد اولیه حذف کردند. انواع سبک دانه های معدنی و صنعتی را جایگزین مواد اولیه سنگین کردند. محصول نهایی بلوک سبک سیمانی است. بلوک زن

بلوک سبک چیست؟

بلوک سبک پیشرفته و مدرن بلوکی است که در تولید آن از بروز ترین و علمی ترین روش های ترکیب (مواد اولیه) و ساخت (روش های تولید) استفاده می شود. ویژگی اصلی بلوک سبک وزن بسیار کم آن نسبت به بلوک های دیگر است. در تولید و ترکیب مواد اولیه یکی از انواع بلوکهای سبک از انواع پوکه های معدنی و صنعتی به همراه سیمان، ماسه، آب و برخی افزودنیها استفاده می شود.

بلوک سبک نسبت به بلوک سیمانی سنگین و نیمه سبک تخلخل بسیار ناچیز و کمی دارد، یعنی مقدار فاصله بین مولکول های سیمان با مواد تشکیل دهنده (در زمان سفت شدن مواد) بسیار کم است.

بلوک سیمانی از لحاظ وزن به سه گروه تقسیم می شود:

بلوک سنگین: با چگالی بیش از ۲۰۰۰ هزار کیلوگرم بر متر مربع

بلوک نیمه سبک: با چگالی ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر مترمربع

بلوک سبک : بلوک سیمانی سبک بر حسب چگالی به ۴ رده تقسیم می شود، شامل:

بلوک سبک رده ۱: چگالی بلوک سبک بعد از  فرایند خشک شدن بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
بلوک سبک رده ۲: چگالی بلوک سبک بعد از فرایند خشک شدن بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
بلوک سبک رده ۳: چگالی بلوک سبک بعد از فرایند خشک شدن بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
بلوک سبک رده ۴: چگالی بلوک سبک بعد از فرآیند خشک شدن بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب

اندازه گیری های ذکر شده در بالا یک استاندارد ثابت برای تولید انواع بلوک سبک است.

همان طور که قبلا اشاره شد در تولید بلوک سیمانی سبک از مواد خاصی استفاده می شود. این مواد (معدنی، صنعت) در طی فرایند های خاصی به وسیله دستگاه های تمام اتوماتیک فرآوری می‌شوند.

در ادامه انواع مواد معدنی و صنعتی که در تولید بلوک های سبک استفاده می شوند را نام می بریم.

صنعتی؛ انواع بلوک سبک صنعتی

مواد یا پوکه صنعتی: به بلوک های تولید شده از پوکه های صنعتی بلوک صنعتی (بلوک سبک صنعتی) گفته می شود. در ترکیب بلوک سبک صنعتی از دانه های سبک صنعتی استفاده می کنند. دانه های سبک مانند رس منبسط شده را با سیمان و آب ترکیب می کنند. وزن بلوک صنعتی کمتر از ۹۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

بلوک سیمانی سبک با بلوک معمولی تفاوت‌های محسوسی دارند. این دو نوع بلوک از لحاظ ضخامت جداره با هم تفاوت دارند. بلوک های سبک عایق صوت و حرارت هستند.

بلوک لیکا، بلوک هبلکس و بلوک سرباره آهن از مهمترین و پر مصرف ترین بلوک های سبک صنعتی هستند که در ادامه مطلب هر کدام از آن ها را جداگانه شرح خواهیم داد.

انواع بلوک سبک صنعتی شامل:

بلوک لیکا: از دانه های رس منبسط شده در تولید لیکا استفاده می شود. دانه رس منبسط شده جهت استفاده در بلوک لیکا طی فرآیند خاصی آماده میشود . دانه های طبیعی مانند شن و ماسه را از ترکیب اصلی حذف می کنند و دانه های رس منبسط شده را جایگزین کرده و با آب و سیمان ترکیب می کنند. دانه رس استفاده شده در بلوک لیکا زبر، گرد و به رنگ قهوه ای تیره است. دانه رس برای استفاده در مواد اولیه بلوک لیکا باید سه مرحله را طی کند:

فرایند فرآوری: در این مرحله خاک رس از روی نوار نقاله عبور می کند. در طول مسیر بر روی نوار نقاله آهنربای وجود دارد تا بتواند قطعات فلزی را جذب کند.

در این فرایند یک نوع گِل درست می شود که با دستگاه آن را ورز می دهند. گِل ها به صورت رشته هایی در می‌آیند که در مسیر حرکت وارد میکسر حلزونی شکل می شوند.

مرحله خشک کردن: گِل آماده و در حال حرکت وارد کوره می شود. گِل ها در طی فرایند خشک شدن به گندله تبدیل می شوند.

مرحله پخت محصول نیمه آماده: مرحله پخت در روند آماده سازی بلوک ‌لیکا شامل سه مرحله دیگر برای پختن و آماده کردن گندله است. ابتدا در دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد حرارت می دهند. سپس دما را تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می دهند و در مرحله آخر دما را به نقطه ذوب یعنی ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد نزدیک می کنند.

انواع بلوک سیمانی لیکا:

بلوک لیکا توخالی، هشت جداره (۲۰*۲۵*۴۹)
بلوک دیواری لیکا توخالی، چهار جداره، (۲۰*۱۹*۴۹(
بلوک لیکا تیغه ای توخالی، ته پر، سه جداره، (۲۰*۱۵*۴۹)
بلوک لیکا ته پر با دو سوراخ، (۲۰*۱۰*۴۰)
بلوک لیکا آجری، (۵*۱۰*۲۰)
و …

بلوک سبک هبلکس: بلوک هبلکس در دسته بلوک سبک قرار دارد. بلوک سبک هبلکس از یک نوع بتن هوادار (اتوکلاو) تولید می شود که به آن بتن متخلخل می گویند. در ساخت آن آهک، سیلیس، پودر آلومینیوم و سیمان را با یکدیگر ترکیب می کنند و سپس آب را به آن اضافه می کنند. زمانی که ترکیب آماده شد آن را درون قالب های مورد نظر می ریزند. مواد ترکیب شده حجم گرفته و بالا می‌آید (پف می کند) که به اصطلاح کیک می گویند. در مرحله آخر در دستگاه اتوکلاو (یک دستگاه حرارتی است) با فشار بخار زیاد قرار می دهند. دستگاه بلوک زن اتوماتیک

از ویژگی ‌های مهم بلوک سبک هبلکس وزن بسیار کم آن است. این نوع بلوک مانع انتقال گرما و سرما (عایق صوت و حرارت) به فضای خارج از ساختمان می شود. ابعاد بلوک سیمانی هبلکس بسیار متنوع است که با توجه به نوع نیاز می توانید مرغوب ترین ها را انتخاب کنید.

بلوک هبلکس ضد زلزله می باشد. قابلیت برش بدون ترک خوردگی را دارد واز بلوک هبلکس برای ساخت دیوار باربر استفاده نمی شود.

بلوک سبک سرباره آهن: در کارخانه ذوب آهن برای جداسازی ناخالصی ها از مواد صنعتی نظیر آهک و … از کوره استفاده می کنند.

ناخالصی ها و مواد اضافه شده به سنگ آهن واکنش نشان داده و ذوب می شوند. ماده حاصله را سرباره می گویند. ترکیبات آن شامل منیزیم، کلسیم و سیلیس است که ۹۵ درصد وزن را تشکیل می‌دهد. چگالی آن بسیار کمتر از خود آهن است که در هنگام ذوب در قسمت بالای کوره قرار می گیرد.

اثرات مخرب زیست محیطی (بحث بازیافت) ندارد. به عنوان یک ماده بسیار مقاوم شناخته می شود که در تولید بلوک سیمانی سبک مورد استفاده قرار می گیرد.

دو نوع سرباره تولید می شود:

سرباره کوره بلند
سرباره فولاد

در این فرآیند از هر یک تن شمش فولاد در روش قوس الکتریکی ۱۲۰ کیلوگرم سرباره به دست می آید. بلوک سرباره در اندازه های استاندارد ۲۰۱۰۴۰ و ۲۰۲۰۴۰ تولید می شود.

انواع بلوک سبک با پوکه مواد معدنی

بلوک سبک از پوکه مواد معدنی استفاده می شود که به آن بلوک معدنی نیز می‌گویند. ماده اصلی در ترکیب مواد اولیه پوکه های معدنی هستند که از معادن استخراج می شوند، در واقع همان خاکستر های آتشفشانی هستند. به بلوک های ساخته شده از مواد معدنی بلوک پوکه ای نیز می گویند. پوکه معدنی ابعاد و اندازه های مختلفی دارند که تخلخل در آن ها بسیار بالا است.

بلوک سبک پوکه ای از ترکیب آب ، پوکه معدنی و سیمان تهیه می شود. بلوک سبک پوکه ای به دو شکل توپر و توخالی ساخته می شود. از آن برای ساخت دیوار تیغه ای، دیوار غیر باربر خارجی و سقف می توان استفاده کرد.

مهمترین امتیاز این نوع بلوک وزن سبک آن است. زمانی که پوکه معدنی با سیمان وآب ترکیب می شود مقاومت و استحکام بسیار بالایی را به وجود می‌آورند.

استفاده از بلوک سبک باعث می‌شود ساختمان ضد زلزله باشد. وزن یک دیوار که از بلوک سبک ساخته شده است ۲.۵ برابر کمتر از دیوار آجری می باشد.

بلوک سبک عایق صدا و حرارت است. به راحتی می توان برای جای لوله، کابل برق و… آن را تراشید یا سوراخ کرد.

بلوک سبک معدنی در برابر حریق و حرارت بسیار مقاوم است. زیرا این پوکه ها در دمای بسیار بالا تولید می شوند. بلوک زن

پومیس ، پرلیت و اسکوریا جزو بهترین و مرغوب ترین پوکه های معدنی هستند.

بلوک سبک پومیس: پومیس نوعی پوکه معدنی است که از کوه های آتشفشانی به دست می آید. به دلیل سرعت در فرآیند تشکیل به شکل شیشه است. ترکیبات شیمیایی پومیس که ساختار اساسی آن را تشکیل می دهند در آب حل نمی شود و زمانی که با سیمان نیز ترکیب شود دچار تغییر شکل نمی شود.

مراحل تولید بلوک سبک پومیس به این شکل است که تمام مواداولیه را با هم ترکیب می کنند. برای این که ترکیب مواد مساوی باشد آن ها را جداگانه با سیستم توزین اندازه گیری می کنند. بعد از ترکیب مواد را به دستگاه بلوکزن اصلی انتقال می دهند. برای پر کردن قالب ها (قالب های مخصوص بلوک دیواری) از چهار دستگاه پرس ۱۱۰ تنی هیدرولیکی استفاده می شود. برای تولید بلوک جدول ها، کفپوش های مختلف و فوق سنگین از دستگاه پرس ۴۰۰ تنی استفاده می شود. سپس به قسمت اتوکلاو برده شده و ۲۴ ساعت در آنجا نگهداری می کنند.

مزایای بلوک سبک پومیس:

مقاومت در برابر حریق تا دمای ۱۴۳۴ درجه سانتی گراد
وزن پایین و تخلخل بسیار بالا
عایق صوت و حرارت
نصب بسیار سریع و آسان
تحمل فشار ۳۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع
تولید شده در ابعاد ۱۵*۲۰*۴۰ و سایر ابعاد بنا به نیاز مشتری

بلوک سبک پرلیت: نوع دیگری از بلوک سیمانی سبک است که وزن بسیار کمی دارد. پرلیت نیز جزو سنگ ‌های آتشفشانی است که ساختار شیشه ای مانند دارد. زمانی که دانه های تشکیل دهنده پرلیت را ذوب می کنند وزن آن ۴ تا ۲۰ برابر بزرگ تر از اندازه اولیه می شود. ساختار آن شبیه فوم است و چگالی بسیار پایینی دارد.

دانه های فوق سبک پرلیت محصول نهایی است که آن را با آب، سیمان و برخی افزودنیها ترکیب می کنند.

ابعاد بلوک سیمانی پرلیت شامل:

۱۵*۲۰*۵۰
۱۰*۲۰*۵۰
۲۰*۲۰*۵۰

بلوک پرلیت عایق صوت و حرارت (مانع عبور صدا، جلوگیری از هدر رفت انرژی) است و آب بسیار زیادی را جذب می کند.

بلوک سبک اسکوریا: اسکوریا نوعی سنگ آذرین است که بر اثر ورود مواد آتشفشانی به دریا یا رودخانه و سرد شدن ناگهانی آن تشکیل می شود. در تناژ های رنگی قهوه ای تیره، مشکی و خاکستری وجود دارد.

بلوک ساخته شده با اسکوریا مقاومت بالایی دارند ولی برای دیوار های باربر مناسب نیستند . از بلوک اسکوریا برای ساخت دیوار خارجی ساختمان ها و ساختمان‌ هایی پیش ساخته (اسکلت های فلزی و بتنی) می‌توان استفاده کرد.

ابعاد بلوک سبک اسکوریا شامل:

۱۰*۲۰*۴۰
۱۰*۲۰*۵۰
۲۰*۲۰*۵۰

بر روی بلوک سبک اسکوریا می توانید برشکاری و میخ کاری را انجام دهید. وزن بسیار کمی دارد و چگالی آن بسیار پایین است. خاصیت ضد پوسیدگی و ترک خوردگی دارد. در برابر حریق و آتش مقاوم است. ضد زلزله است.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *