بلوک سقفی پلاستوفوم چیست؟

By   نوامبر 4, 2019

بلوک سقفی پلاستوفوم چیست؟

پلی استایرن نوعی پلیمر مصنوعی ست که از یک ماده پتروشیمی به نام مونومر استایرن ساخته میشود. پلی استایرن پلاستیکی ارزان قیمت و مقاوم است و تنها پلی اتیلنی است که کاربرد آن در زندگی بشر رواج دارد. این ماده در سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی وجود دارد.
انواع پلی استایرن
پلی استایرن معمولی دارای خواصی مانند مقاومت در برابر حرارت و ضربه پذیری مناسب در هنگام فرآیند است و برای مصارف عمومی نظیر ساخت ظروف یکبار مصرف, بدنه ساعت، رادیو، عایق برودتی در بدنه یخچال و… کاربرد دارد.
پلی استایرن مقاوم از مقاومت بالایی در برابر ضربه برخوردار است و از آن در ساخت بدنه لوازم خانگی، ظروف آشپزخانه، لوازم ورزشی و… استفاده میشود.
پلی استایرن انبساطی که پلاستوفوم نامیده میشود نوعی پلیمر به رنگ سفید است که یک عامل فوم کننده به آن اضافه شده است.

بلوک سقفی پلی استایرن, پلاستوفوم
فوم پلی استایرن با نام های پلاستوفوم یا یونولیت شناخته شده است و از آن در ساخت بلوک های سقفی استفاده می شود. این فوم نوعی فرآورده ی پتروشیمی ست که ظاهری متشکل از بلورهای ریز دارد. بلوک های سقفی پلاستوفوم جایگزین خوبی برای بلوک های سیمانی شده اند. این بلوک ها به دلیل سبکی وزن و هزینه پایین همواره مورد استقبال ساختمان سازان قرار گرفته اند. بلوک ساخته شده از فوم پلی استایرن در ابعاد استاندارد تولید می شود و دارای ویژگی هایی می باشد که آن را از بلوک های سفالی و سیمانی متمایز می سازد. این نوع بلوک در انواع معمولی، نسوز، مخلوط و فشرده به بازار عرضه می شود.

ویژگی بلوک پلاستوفوم
این بلوک ها نوعی عایق صوتی، حرارتی، برودتی و رطوبتی محسوب می شوند و مقاومت بسیار بالایی در برابر آب، رطوبت و رشد باکتری دارند. پلاستوفوم باعث مقاوم سازی سازه و سبک سازی بارهای مرده می شود و امنیت سازه را در برابر حوادث طبیعی بالا می برد. بلوک های یونولیتی این امکان را فراهم می کنند که به جای ده عدد بلوک سفالی یک عدد بلوک یونولیتی در سقف جایگزین شود و این امر خود به سبک سازی سازه کمک شایانی می کند. استفاده از پلاستوفوم در ساختمان سازی میزان ضایعات و نخاله های ساختمانی را کاهش می دهد و در هنگام حمل و نقل و نصب، خطری برای کارگران ایجاد نمی کند.

استفاده از بلوک های پلاستوفوم باعث کاهش مصرف بتن، تیرچه و فولاد در ساختمان می شود و به دلیل وزن کمی که دارند حدود ۳۰ درصد از حجم بتن را کاهش می دهند. ضربه پذیری این بلوک ها بسیار بالاست و از مقاومت و پایداری فوق العاده ای در برابر زلزله برخوردار هستند. اجرای این بلوک ها نیازمند استفاده کمتر از تیرچه های بلوکی و نیروی انسانی ست و نصب آنها سریع و آسان صورت می گیرد.

دستگاه بلوک زن اتوماتیک
مزایای بلوک های پلاستوفوم
امروزه به کار بردن بلوک های پلاستوفوم افزایش یافته است. این بلوک ها از لحاظ باربری و سازه ای فاقد هیچ گونه مقاومتی هستند اما استفاده از آن ها در ساختمان ها اجتناب ناپذیر است چرا که از این مواد در ایجاد لایه ای به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود. بدین صورت که بلوک های پلاستوفوم گذاشته شده و سپس فضای خالی آن ها با بتن پر می شود. میلگردها قبل از ریختن بتن در کف قرار می گیرند و بعد از ریختن بتن مقاومت حاصل می شود. وزن سبک و نصب آسان از یک سو و خاصیت عایق حرارتی از یک سو موجب شده تا کاربرد این مواد در ساختمان سازی گسترش یابد. استفاده از این بلوک ها مقرون به صرفه است و برای محیط زیست نیز آسیبی به همراه ندارد چرا که قابل بازیافت هستند. در این قسمت چند مزیت اصلی استفاده از بلوک های پلاستوفوم آورده شده است:

در برابر حرارت و صدا عایق بوده و در نتیجه با کاهش انرژی مصرفی مورد نیاز موجب صرفه جویی در انرژی و هزینه می شود.
بلوک پلاستوفوم نسبت به بلوک های سیمانی و بتنی مقرون به صرفه تر است.
نصب بلوک های پلاستوفوم راحت تر و سریع تر است و نیاز به نیروی کمتری دارد. هم چنین با استفاده از بلوک های پلاستوفوم میزان مصرف بتن کاهش می یابد.
بلوک های پلاستوفوم سازگار با محیط هستند و صد در صدشان قبل بازیافت می باشند.
با توجه به وزن کم بلوک های پلاستوفوم، به تیرهای بتنی کمتری نیاز است و ساختمان به صورت طبیعی عایق بندی می شود.
بلوک های پلاستوفوم در برابر لرزش و پوسیدگی مقاوم است و فاقد هر گونه مواد مخرب ازن مانند سی اف سی هاست.
این نوع ساختار دارای مقاومت بالایی است.
با استفاده از این مواد مشخص شده است که در برابر باد مقاومت خوبی از خود نشان داده است.
به دلیل اینکه به کاربردن این ماده موجب کاهش وزن سازه و در نتیجه کاهش بار مرده ی ساختمان می شود، باعث کم شدن مقدار انرژی جذب شده ی ساختمان در طی زمین لرزه می شود.
به دلیل ویژگی های منحصر به فرد بلوک های پلاستوفوم می توان ساختمان های چند طبقه را سریع تر و ارزان تر نسبت به ساختمان های چند طبقه با آجر معمولی اجرا کرد.

این بلوک ها را می توان در پروژه های مسکونی، تجاری، اداری یا صنعتی به کار برد. در هر پروژه ی ساختمانی صرفه جویی در هزینه و زمان بسیار حائز اهمیت است. با استفاده از این مواد علاوه بر افزایش سرعت ساخت، از طریق کاهش نیروی کار لازم و کاهش بتن مصرفی، در هزینه ها نیز صرفه جویی می شود.

از آنجایی که در سرتا سر جهان مقررات محیط زیستی وجود دارند که روز به روز سخت گیرانه تر می شوند، با استفاده از این متریال سازندگان می توانند اطمینان حاصل کنند که ساختمان های آن ها الزامات زیست محیطی پیرامون آلودگی صوتی و میزان مصرف انرژی را به جای آورده و در چرخه ی بازیافت نیز قرار می گیرد.
نکته ی مهم در خصوص بلوک های پلاستوفوم
باید توجه داشت مقاومت پلاستوفوم در برابر آتش نکته ی بسیار مهمی است. اگرچه از مواد ضد آتش در این متریال استفاده می شود و الزاماتی هم برای عدم تماس مستقیم آتش با بلوک های پلاستوفوم و ایجاد مقاومت بیشتر برای این ماده در برابر آتش وجود دارد، اما اینکه در نهایت مقاومتش در برابر آتش چقدر است جای بحث دارد.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *