با داشتن حس حسادت در رابطه زناشویی چه کنیم؟

By   سپتامبر 17, 2018

با داشتن حس حسادت در رابطه زناشویی چه کنیم؟
یک رابطه‌ی سالم، میدانی برای ناامنی و حسادت ایجاد نمی‌کند و هر جایی که این دو حس منفی وجود داشته باشد نمی‌توان انتظار یک رابطه‌ی سالم را داشت. باید یادآوری کنیم که ناامنی و حسادت ریشه‌هایی دارند و به خودی خود به یک رابطه‌ی شاد نفوذ نمی‌کنند. ناامنی و حسادت نتیجه‌ی خشم، اضطراب و افسردگی‌اند.

احساس نگرانی و بی‌اعتمادی در رابطه
احساس بی‌اعتمادی و ناامنی زمانی بوجود می‌آید که موقعیت شما در رابطه توسط شخص دیگری تهدید یا تصاحب شود. مثلا همسر شما در شغلش ترفیع می‌گیرد و حقوقش از حقوق شما بالاتر می‌رود. این باعث می‌شود احساس کنید شما که یک مرد هستید نسبت به او در رتبه‌ی پایین‌تری قرار گرفته‌اید و از این رو نگران می‌شوید که مبادا دیگر برای‌تان احترام و ارزشی قائل نباشد. احساس ناامنی شدید، شما را از آرامش و اطمینان محروم می‌کند و به رابطه‌تان لطمه می‌زند، بنابراین باید دلیل این حس منفی‌تان را پیدا کرده و برطرفش کنید.

چه چیزی باعث احساس نگرانی و ناامنی در رابطه می‌شود؟
در ادامه لیستی از متداول‌ترین علت‌های احساس ناامنی در رابطه را برای‌تان می‌آوریم:

ریشه در دوران کودکی

احساس نگرانی و بی‌اعتمادی گاهی می‌تواند ریشه در کودکی‌ شما داشته باشد. شیوه‌ای که در کودکی با شما رفتار می‌شده همراه شما وارد دوران بزرگسالی‌تان می‌شود. مثلا اگر به عنوان یک کودک نادیده گرفته می‌شدید، این ترس را دارید که حالا هم به عنوان یک بزرگسال شما را نادیده بگیرند.

 ضعف اعتماد بنفس

اگر در سالهای کودکی و نوجوانی‌تان مدام جوری با شما رفتار می‌شده که احساس کنید به اندازه‌ی کافی خوب و موفق نیستید، احساس تردید نسبت به خود را وارد سالهای بزرگسالی‌تان می‌کنید و همیشه تصور این را دارید که شایسته و کارآمد نیستید.

 مشکلاتی در روابط پیشین

یک رابطه‌ی بد و تلخ در گذشته می‌تواند زخمهایش را تا مدتها به جا بگذارد و احساس بی‌اعتمادی و ترس حتی بعد از پایان رابطه هم با شما باشد. خیانت دیدن باعث می‌شود به سختی بتوانید در روابط فعلی‌تان به کسی اعتماد کنید.

 پرورش ترس‌های غیرمنطقی

بیشتر افراد به این دلیل در رابطه‌ی زناشویی خود احساس بی‌اعتمادی مداوم دارند که ترس‌های بی‌مورد و تصورات بی‌پایه‌ای در ذهن خود تلنبار کرده‌اند. مثلا وقتی همسر شما برای یک سفر کاری از شهر خارج می‌شود، این ترس و نگرانی ول‌تان نمی‌کند که مبادا مخفیانه با کسی قرار و مدار دارد.

 توهم مشکلات وقتی که واقعا وجود ندارند

وقتی همسر شما به تماس‌های‌تان جواب نمی‌دهد شما تصور می‌کنید که او با عشق جدیدش است و شما را نادیده می‌گیرد، در حالیکه ممکن است او در حال رانندگی یا در یک جلسه کاری باشد.

 همه چیز را تمام و کمال خواستن

شما دوست دارید رابطه‌ی زناشویی‌تان کامل و بی‌نقص باشد و هر چیزی خارج از روال عادی، نگران و مضطرب‌تان می‌کند. اگر تمایل شدیدی به کمال گرایی داشته باشید یا بخواهید رابطه‌تان جور خاصی پیش برود، زمانی که اینگونه نباشد به شما احساس ناامنی خواهد داد. بنابراین می‌بینید که حس ناامنی شما لزوما ریشه در رفتارهای همسرتان ندارد بلکه بیشتر به عمق احساسات‌تان بستگی دارد. پس از کجا باید بفهمید عامل احساس ترس و ناامنی‌تان چیست؟

نشانه‌های احساس ناامنی در یک رابطه

علائم احساس ناامنی آشکار است اما کسی که در این موقعیت قرار دارد ممکن است نتواند این نشانه‌ها را ببیند.

 مدام موبایل همسرتان را چک می‌کنید

هر وقت فرصتی دست بدهد محال است از آن برای چک کردن گوشی همسرتان استفاده نکنید. شما این کار را مخفیانه انجام می‌دهید و می‌خواهید بدانید او با چه کسی تماس دارد، پیام رد و بدل می‌کند و کلا چه خبر است! ضمنا احتمالا هیستوری مرورگرش را هم چک می‌کنید!

 هر جایی که می‌رود به او اعتماد ندارید

وقتی همسرتان می‌گوید که قرار است با همکارانش به یک مهمانی برود، اضطراب و نگرانی‌تان شروع می‌شود و به طور کلی هر زمانی که او از شما دور است به او اعتماد ندارید.

 می‌خواهید همیشه با او باشید و تقریبا بدون او جایی نمی‌روید

تمام زندگی شما فقط همسرتان است! ممکن است دوستان، خانواده و یا هر کس و هر چیز دیگری را ترک کنید تا فقط در کنار همسرتان بمانید. این می‌تواند اتفاق خطرناکی در رابطه‌تان باشد. اگر به همسرتان دسترسی نداشته باشید و به هر دلیلی از او دور شوید، بیقرار و مضطرب خواهید شد.

 از مطرح کردن نگرانی‌ها و مسائل با همسرتان اجتناب می‌کنید

یکی از نشانه‌های حتمی احساس ناامنی در رابطه این است که از بحث و گفتگو کردن در مورد نگرانی‌های‌تان فرار می‌کنید. اما وقتی تمام این دغدغه‌ها را در دل‌تان نگه می‌دارید و سرکوب می‌کنید، بالاخره جایی منفجر خواهید شد. اگر می‌خواهید رابطه‌ای صمیمی و سالم داشته باشید باید نگرانی‌های‌تان را مطرح کنید.

 در صحبت‌های‌تان در مورد همسر یا نامزد سابق همسرتان هم حرف می‌زنید

مدام در مورد عشق سابق همسرتان حرف می‌زنید تا ببینید همسرتان دلش برایش تنگ شده، هنوز هم به او فکر می‌کند یا ممکن است گاهی به او پیام بدهد. این نشاندهنده‌ی بی‌اطمینانی نسبت به خودتان در این رابطه است، یعنی فکر می‌کنید کافی و خوب نیستید و ارزش‌های خودتان را دست کم می‌گیرید.

 مدام به دنبال تائید گرفتن از همسرتان هستید

همیشه تمایل دارید بارها و بارها مطمئن شوید که رابطه‌ی زناشویی خوبی دارید. مدام به دنبال تائید و تصدیق از جانب همسرتان هستید و اگر این خواست‌تان برآورده نشود، احساس ناامنی و نگرانی‌تان سربرمی‌آورد.

 مدام همسرتان را متهم می‌کنید

ممکن است خودتان را برای همسرتان کافی ندانید و تصور کنید او کسی بهتر از شما را پیدا خواهد کرد، بنابراین متهمش می‌کنید که به شما خیانت می‌کند. وقتی پیوسته همسرتان را متهم به خیانت می‌کنید، این احتمال را افزایش می‌دهید که بالاخره این کار را بکند. داشتن احساس ناامنی و نگرانی و ترس در یک رابطه چیزی جز شکنجه‌‌ی خود نیست، پس هر اقدامی که لازم است برای حل مشکل‌تان انجام دهید.

چطور بر احساس ناامنی در یک رابطه غلبه کنیم؟
احساس ناامنی و بی‌اعتمادی می‌تواند شروع طیف وسیعی از مشکلات دیگر مانند سوء ظن، مرافعه و از دست رفتن صمیمیت باشد. پس بهتر است همان اول جلوی آن را بگیرید، قبل از اینکه کاملا روح و ذهن‌تان را تسخیر کند.

 ارزش خودتان را بشناسید

نگرانی و ناامنی زمانی بروز می‌کند که احساس کنید چیزی کم دارید. برای داشتن احساس امنیت و آرامش باید ارزش‌های خود را درک کنید و بدانید که می‌توانید رابطه‌ی زناشویی‌تان را دلپذیر و موفق کنید.
از نگرش مثبت، صبر و اشتیاق‌تان برای احساس خوب دادن به همسرتان استفاده کنید. ببینید به جای تمرکز کردن روی کمبودها چه می‌توانید بکنید.

 به خودتان اطمینان داشته باشید

شاید نگرانی و بی‌اعتمادی شما نسبت به همسرتان باشد اما خیلی مهم است که قبل از اینکه به همسرتان اعتماد کنید به خودتان اطمینان داشته باشید. سوای از هر کاری که همسر شما انجام می‌دهد، به ذات و توانایی‌های خودتان اعتماد کنید و به صدای درون‌تان گوش دهید، او به شما حقیقت را خواهد گفت. وقتی به خودتان اعتماد داشته باشید بیشتر احساس امنیت و آرامش خواهید کرد.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک
 مستقل و متعادل باشید

یک رابطه زمانی سالم است که شما و همسرتان مستقل باشید. مستقل بودن به معنی جدا کردن راه از همدیگر نیست بلکه باید بتوانید بدون احساس وابستگی، تصمیم بگیرید و انتخاب کنید. مستقل بودن شما، بر جذابیت‌تان می‌افزاید.

 عزت نفس‌تان را تقویت کنید

اگر عزت نفس ضعیفی داشته باشید تمایل پیدا می‌کنید که برای اعتبار بخشیدن به خودتان به همسرتان وابسته شوید. وقتی در مورد هر چیزی نظر او را می‌خواهید، ارزش خود را نزد او کم می‌کنید.
برای تقویت اعتماد بنفس، به جای اینکه از خودتان ایراد بگیرید، با خودتان مهربان باشید. دست از افکار منفی مثل: من به اندازه کافی خوب نیستم یا زیبا نیستم بردارید. روی خوبی‌ها و امتیازات‌تان تمرکز کنید. شما باید به راحتی و به دور از اجبار نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید و این زمانی است که اعتماد بنفس و عزت نفس‌تان تقویت شود و همسرتان هم جذب شما خواهد شد.
همه‌ی ما نقص‌هایی داریم. یادتان باشد که لازم نیست کامل باشید تا شاد باشید و احساس امنیت کنید.

 برای رابطه‌تان اصولی تعیین کنید

وجود اصول در رابطه می‌تواند از دردهای‌تان کم کند. مثلا قوانینی چون از سر کار زود به خانه برگشتن، بدون اطلاع تا دیروقت با دوستان نماندن، پایبندی به قرارهای دونفره‌تان و داشتن هدف‌های مشترک و …، می‌تواند احساس امنیت شما را در رابطه و زندگی مشترک تقویت کند..

 به همسرتان فضای شخصی بدهید

داشتن رابطه‌ی زناشویی و متاهل بودن به این معنی نیست که بیست و چهار ساعت شبانه روز و هفت روز هفته با هم باشید. شما و همسرتان نیاز به زمانی برای نفس کشیدن و پرداختن به خودتان دارید. اگر به همسرتان فشار بیاورید که همیشه فقط با شما باشد، فقط او را از خود دورتر خواهید کرد.

 دست از خواندن افکار همسرتان بردارید

اگر مدام سعی کنید ذهن همسرتان را بخوانید و افکارش را رمزگشایی کنید، تلاشی عبث است. این کار مضطرب‌ترتان می‌کند و به جایی می‌رسید که کمتر با هم گفتگو خواهید کرد و فکر می‌کنید علاقه‌ی همسرتان به شما کم شده، در واقع سیکل معیوبی تشکیل خواهید داد.

 روی چیزهای مثبت تمرکز کنید

به جنبه‌های مثبت رابطه‌تان توجه کنید، نه اینکه مدام در جستجوی اشتباهات همسرتان باشید. منظور این نیست که اگر مثلا با شما با بی‌احترامی رفتار کرد، نادیده بگیرید بلکه می‌توانید رویکرد مثبتی در پیش بگیرید. محیطی پُر از انرژی مثبت خلق کنید تا ارتعاشات آن به شما احساس خوب و امنیت بدهد.

 با هم شفاف گفتگو کنید

گفتگوهای شفاف و بدون ابهام هیچ ضرری به شما نمی‌زند. از همسرتان بپرسید اگر جای شما باشد چه احساسی خواهد داشت. بگذارید بداند چرا احساس نگرانی می‌کنید و بفهمد احساس‌تان ریشه در چه چیزی دارد.

 علاقه مندی‌های‌تان را دنبال کنید

گاهی ممکن است نسبت به کارهای همسرتان دچار وسواس شوید؛ خودتان را سرگرم فعالیت‌های مورد علاقه‌تان بکنید تا سرتان با موضوعات مفید گرم شود و فرصت کمتری برای افکار وسواس گونه داشته باشید.

اگر همسر شما لجباز و یکدنده است یا به شما خیانت می‌کند پس ترس‌های شما بجاست. اما اگر رابطه‌تان خوب است و همچنان احساس نگرانی دارید پس باید به فکر راه حلی باشید تا جلوی مشکلات بیشتر مانند حسادت را بگیرید.

احساس ناامنی و حسادت معمولا با هم هستند.

حسادت در رابطه

حسادت یک هیجان منفی در واکنش به یک تهدید واقعی یا تصور شده در رابطه است. حسادت در تمام رابطه‌ها طبیعی است اما در روابط عاشقانه، متداول‌تر است. حسادت می‌تواند در اول خوب به نظر برسد چون به شما این حس را می‌دهد که همسرتان به شما اهمیت می‌دهد و دوست‌تان دارد. اما اگر شدت پیدا کند می‌تواند به رابطه‌تان آسیب بزند. با دانستن نشانه‌‌های حسادت ناسالم می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *