باکت چیست؟ و انواع آن

By   نوامبر 2, 2021

باکت چیست؟ و انواع آن

باکت ، وسیله ای است که جابجایی مصالح را راحت تر می کند. باکت ها معمولا در جرثقیل ها، بالابر ها و ماشین آلات ساخت مصالح از پیش ساخته استفاده می شود. این وسیله از پرکاربرد ترین و ضروری ترین ابزار، جهت انجام پروژه های ساختمانی می باشد. دستگاه بلوک زن

اکثرا باکت های حمل مصالح قابلیت اتصال به بالابر را دارند. باکت ها در سایز و انواع مختلفی تولید می شود. ما در این مقاله انواع آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع باکت

انواع باکت، به طور کلی باکت های حمل مصالح به دسته های زیر تقسیم می شوند.

تخلیه از زیر

تخلیه از بغل

سطلی

باکت تخلیه از زیر

باکت تخلیه از زیر، در ظرفیت های 500 لیتری، 750 لیتری،1000 لیتری،1500 لیتری و بالاتر تولید میگردد. در تولید باکت ها میتوان از دو الگوی مخروطی و مربع شکل بسته به نیاز و ابعاد پروژه استفاده کرد.

تخلیه در این نوع به دو صورت اهرمی و تخلیه گیربکسی یا فرمان صورت می گیرد.

تخلیه اهرمی: دریچه اهرمی که بصورت دسته و درب دریچه تشکیل گردیده و برای تخلیه از اهرم برای تخلیه مواد استفاده میگردد. البته در این نوع دریچه بامت بتن ریزی پس از کشیدن اهرم بتن به یکباره تخلیه میگردد.

تخلیه گیربکسی یا فرمان: در دریچه گیربکسی برای تخلیه مواد از یک گیربکس و یک فرمان استفاده میشود بصورتی که در تخلیه، باکت بتن ریزی توسط یک دسته به گیربکس و بعد به فرمان متصل میگردد. مزیت این مدل دستگاه نسبت به مدل اهرمی در این است که برای تخلیه مواد از باکت بتن ریزی میتوان به هر مقدار که نیاز است دریچه باز یا بسته گردد و بتن به یکدفعه خارج نمی شود. بلوک زن

باکت تخلیه از بغل

باکت تخلیه از بغل، دریچه تخلیه مصالح در این مدل از بغل می باشد و بیشتر برای ریختن بتن دیواره و یا فضاهایی که دسترسی سخت تری نسبت به دیگر فضاها دارد قدرت مانور بتن ریزی بهتری دارد

باکت بتن ریزی تخلیه بغل در ظرفیت های 500 لیتری،750 لیتری،1000 لیتری،1500 و 2000 لیتری تولید می شوند.

برای راحت تر شدن ریزش بتن در دهانه تخلیه، بسته به سفارش و فضای کاری باکت شوت نسب میگردد تا حرکت بتن در قالب یا دیواره ها دقیق تر انام گردد و از هدر رفت بتن جلوگیری گردد. در بعضی از مدل های باکت تخلیه از بغل قسمتی برای حضور یک سرنشین تعبیه شده است.

باکت سطلی یا باکت حفاری

باکت سطلی، یکی از لوازم جانبی پر کاربرد در ابزار ساختمانی و حفاری است. باکت گرد سطلی و یا باکت حفاری به دلیل آب بند بودن، مناسب حمل ملات، بتن، مایعات، خاک نرم و مصالح پودری است. محبوبیت باکت سطلی بیشتر در حفاری و خاک بردای است.

طراحی دسته و قلاب در باکت سطلی به گونه ایست که ضمن امکان چرخش 360 درجه تعادلش در طول حمل بار حفظ می ماند و محتویات سطل بر نمی گردد. در دو طرف آن گیره نگهدارنده تعبیه شده است. گیره ها ضمن حمل بار مانع برگشت و سقوط بار می شوند و این امکان فراهم آمده است تا در زمان تخلیه بدون نیاز به باز کردن قلاب نگهدارنده سطل تخلیه شود.

فروش دستگاه بلوک زنی اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *