بازی های مخصوص کودکان نوپا

By   آگوست 25, 2014

 بازی های مخصوص کودکان نوپا

اگر می خواهید در ضمن بازی کردن با کودک خود مهارتهای حرکتی و فکری را نیز به او آموزش دهید بازی های زیر را با او انجام دهید. اگر کمی حوصله به خرج دهید حتماً می توانید در سرگرم کردن و باهوش کردن کودکتان نقش به سزایی داشته باشید.     

بازی‌هایی مناسب برای نوپایان (کودکان ۱۶ تا ۲۰ ماهه):

1. میهمانی به صرفِ چای
در یک روزِ آفتابی، یک ستِ چایخوریِ پلاستیکی (مخصوصِ کودک) آماده کرده و کاسه‌ای پلاستیکی و بزرگ از آب بیاورید و تظاهر کنید که چای را حاضر کرده‌اید، سپس از کودکتان بخواهید که قوری را پُر کند و داخلِ فنجان‌ها چای بریزد. 
بهتر است انتظارِ یک میهمانی چایِ بسیار مرتب و با ظرافت را نداشته باشید، زیرا ممکن است کودک کثیف کاری کرده و آب را روی میز بریز؛ اما این بازی باعث می‌شود که کودک مهارتِ هماهنگی حرکات را بیاموزد و همچنین با خواصِ آب آشنا شود، برایِ مثال بیاموزد که آب همیشه پایین می‌ریزد و به سمتِ بالا حرکت نمی‌کند. 
 
2. بازی با بلوک خانه سازی
این بازی به تمرکز و حضورِ ذهنیِ کودکتان نیاز دارد، بنابراین این بازی را زمانی انجام دهید که کودک کاملاً سرِحال است. از بلوک‌ها استفاده کرده و طرح‌های بسیار ساده‌ای بسازید؛ برای مثال ۳ بلوک را در یک ردیف کنارِ هم قرار دهید، دو بلوک را رویِ هم بگذارید و یا یک مکعبِ ساده بسازید. سپس از کودکتان بخواهید با استفاده از بلوک‌های دیگری که در اختیار دارد، طرحی مانندِ طرحِ شما را بسازد. طبقه بندیِ اَشکال که در این بازی صورت می‌کند، مهارت‌های حلِ مسأله کودک را پرورش می‌دهد. 
 
3. غلتاندن توپ
توپ‌ها اسباب بازی‌هایِ محبوبی برایِ نوپایان هستند. توپ‌هایی که می‌جهند، برای بازی در بیرون مناسبند، اما توپ‌هایِ نرم و فومی بهترین اسباب‌بازی‌ها برایِ داخلِ خانه هستند. هنگامِ بازی نوپایتان با این توپ‌ها بر او نظارت داشته باشید؛ بعضی از نوپایانِ کنجکاو دوست دارند بدانند که این توپ‌ها چه مزه‌ای می‌دهند. 
بهترین بازی با توپ برای نوپایان بازی ساده «گرفتن» است. برایِ انجامِ این بازی باید هر دویتان رویِ زمین مقابلِ هم بنشینید و پا‌هایتان را از هم باز کنید، به طوری که انگشت‌های پایتان در تماس با یکدیگر قرار بگیرد. سپس بدونِ اینکه از مرز‌ها خارج شوید، توپ را به سمتِ او بغلتانید و از او بخواهید تا توپ را به سمتِ شما برگرداند. این بازی برای تقویتِ ماهیچه‌های دست و هماهنگ نمودنِ عملکردِ دست با چشم مفید است. 
 
4. کلکسیونرِ کوچک
با نوپای‌تان به پیاده‌روی بروید و یک سبد نیز همراهِ خود ببرید. اشیایِ کوچکی که نوپای‌تان به آن‌ها علاقه‌مند است، مانندِ سنگ‌ها، برگ‌ها و میوه‌های کاج را جمع آوری کنید. نوپا از شما می‌خواهد که خودش سبد را حمل کند؛ اما تعجب نکنید که به یکباره تمامِ محتویاتِ آن را بیرون بریزد و دوباره کارِ جمع‌آوری را آغاز کند. نوپایان در این سن عاشقِ این هستند که ظرف، سبد یا هر چیزی را پُر کرده و سپس آن را خالی کنند. کودک در این بازی چالاکی و مهارت‌هایِ حرکتیِ دستانِ خود را پرورش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *