ایزولاسیون و بام سازی در عصر جدید

By   آگوست 23, 2014

ایزولاسیون و بام سازی در عصر جدید

در عصر جدید امکانات ساختمانی و موجودیت مصالح مورد نیاز بیشتر استو با به احتیار داشتنت مصالحی نظیر مصالح قیری و شیمیایی و غیره امکانات بسزایی برای بام سازی وجود دارد.     

برای ساخت بام ابتدا روی سقف آجری و تیرآهن را دوغاب گچ ریخته و چشمه ها را پر کنید و پس از اطمینان کامل از پر شدن تقاطع آجر و تیرآهن و دیگر سوراخها ، نخست محل نصب ناودانها را مشخص کنید و پس از نصب نرده و یا دوره چینی با پوکه معدنی که یک نوع خاک سبک وزن است و در معادن آمل و دهکده های جاده هراز و احتمالاً در شهرهای دیگر نیز یافت می شود یا پوکه صنعتی که تفاله ای از ضایعات کارخانجات است را با مخلوط نمودن 5 پیمانه پوکه و یک پیمانه سیمان معمولی مخلوط با آب، کروم بندی هایی انجام می پذیرد.

علت مصرف این نوع پوکه سبک وزن، آن می باشد که وزن مخصوص آن حدود 700 کیلوگرم در متر مکعب می باشد ولی چنانچه پوکه نامبرده در دسترس نباشد، ناچاراً از خرده های آجر و یا خاک شن دار پر می کنند که وزن هر متر مکعب آنها 1100 تا 1500 کیلوگرم درخواهد آمد.

جای شک نیست مهندس یا معمار ساختمان موظف است مقاومت را با اخحتساب وزن مصالحی که برای شیب سازی مصرف می نماید، قوی تر بگیرد. پس از اتمام کروم بندی و در نظر گرفتن شیب آبروها وسط کروم ها را از همان پوکه سیمان پر می نمایند و روی آن را با شمشه و ریسمان مسطح و کنترل می کنند.

بعد از آماده کردن پشت بام تا 48 ساعت برای خودگیری سیمان مصرف شده آب پاش لازم است. بعد از آماده شدن شیب سازی ایزولاسیون در دو صورت انجام می پذیرد.

1. ایزولاسیون شیمیایی

ایزولاسیون ترکیب شده از مواد شیمیایی هم از مایع تهیه و هم به صورت ورقهای پوششی وجود دارد.

2. ایزولاسیون قیری

بهترین ایزولاسیون برای بامها در زمان حاضر کشور ایران، ایزولاسیون قیری گونی می باشد.

3. ایزولاسیون مایع

این مورد در کارخانجات مربوط به خود ترکیب می شود و برای اجرا به محل کار حمل می گردد.

4. ایزولاسیون ورقی

این مورد وق پلاستیکی شکل است و به صورت رویل در بازار موجود می باشد

5. آسفالت بام

برای این عمل آسفالت را از ماسه پاک لوز دار و قیر رقیق روی زمین مخلوط و کاملاً می پزند و به وسیله طناب و قرقره و بالابرهای برقی به بالا برده می شود و با روشی خاص قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *