انواع دیوارها در ساختمان

By   می 28, 2019

انواع دیوارها در ساختمان

دیوارهای ساختمان به دو دسته باربر و غیرباربر تقسیم می شوند. دیوار باربر ساختمان بخشی از ساختار ساختمان می باشد و آن را استوار نگه می دارد. دیوارهای غیرباربر تنها مسئولیت جداسازی اتاق های مختلف یک ساختمان را دارند. شما می توانید دیوارهای غیربابر را بردارید، اما دیوارهای باربر را نمی توان برداشت یا جابجا کرد.

تشخیص اینکه دیوارهای ساختمان باربر است یا غیرباربر برای فردی که متخصص نیست، کار راحتی نیست. تنها یک مهندس باتجربه می تواند این موضوع را تشخیص دهد.

اغلب ساختمان های چند طبقه مدرن، با چارچوب های ساختاری و دیوارهای غیرباربر ساخته شده اند.

دیوار دست ساخت بنا

دیوارهای ساختمان که دست ساخت بنا می باشند از بلوک های سیمانی یا آجری ساخته می شوند که با ملات سیمانی به هم متصل شده و با لایه ای از سیمان پوشیده می شوند.
دستگاه بلوک زن اتوماتیک
در گذشته بیشتر ساختمان ها از سنگ ساخته می شدند که بسیار سنگین بوده و نیاز به نیروی کار ماهری داشت که معمولاً قیمت بالایی داشتند. همچنین به علت سنگین بودن، حمل و بالابردن سنگ ها یکی از مشکلاتی بوده که نیروی کار با آن مواجه بوده است.

ضخامت دیوارهای آجری، ۲۳۰ میلی متر  می باشد و دیوارهایی که با بلوک های سیمانی ساخته شده اند، ضخامتی حدود ۲۰۰ میلی متر، ۱۵۰ و یا ۱۰۰ میلی متر دارند.

برای عبور سیم ها و یا لوله، شیارهایی داخل دیوار ایجاد می شوند، سپس لوله های پلاستیکی برای عبور سیم ها در این شیارها تعبیه می شوند که این کار نیاز به صرف زمان و تلاش زیادی دارد.

اینگونه دیوارها ارتفاعی حدود ۳ تا ۴ متر دارد.

با توجه به اینکه در ساخت اینگونه دیوارها، بلوک ها یا آجرها با لایه نازکی از ملات به هم متصل می شوند، هنگام زلزله خسارت های زیادی را متحمل می شوند. اکثر فروریختگی های ناشی از زلزله در ساختمان هایی رخ می دهد که دیوارهای باربر دست ساز دارند.

دیوارهای تیغه ای سبک

همانطور که از نام اینگونه دیوارها برمی آید بسیار سبک بوده و ساخت آنها سریع می باشد. هر جایی از ساختمان می توانند قرار بگیرند. در سیستم ساخت و ساز خشک که از سیمان یا آب استفاده نمی شود، اینگونه دیوارها گزینه مناسبی به حساب می آیند.اینگونه دیوارها با استفاده از چارچوب اولیه ساختمان ساخته می شوند و سپس با لایه هایی پوشانده می شوند.فاصله بین این لایه ها با مواد عایق پر می شود.

رایج ترین نوع لایه مورد استفاده بر روی این دیوارها، ورقه های گچی می باشد. معمولاً استفاده از دو لایه گچی برای هر طرف دیوار توصیه می شود و با توجه به اینکه ضد آب نمی باشد، استفاده از آن در دستشویی ها توصیه نمی شود. ورقه های سیمانی نوع دیگری از پوشش می باشند که می توانند مورد استفاده قرار گیرند. ورقه های سیمانی مقاوم تر از ورقه های گچی بوده و نسبتاً ضد آب می باشند.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *