اجزای تشکیل دهنده بلوک هبلکس

By   دسامبر 16, 2018

اجزای تشکیل دهنده بلوک هبلکس

بلوک سبک هبلکس (AAC) نوعی بتن متخلخل و نفوذپذیر محسوب می گردد. این نوع بلوک توسط حباب های هوا متخلخل می شود. بلوک سبک هبلکس (AAC) تحت عنوان بلوک فرمستون نیز شناخته می شود. این نوع از بلوک متشکل از سیمان، ماسۀ ریزدانه و حباب های هوا در ابعاد مختلف می باشد. قابل ذکر است، تمام اجزای تشکیل دهنده بلوک سبک هبلکس از مواد طبیعی قابل بازیافت تشکیل شده است. و از اجزای اصلی تشکیل دهنده این نوع بلوک می توان به ماسه سیلیسی، آهک، سیمان، پودر آلومینیوم و آب اشاره نمود.

استفاده از ماسه در بتن متخلخل و نفوذپذیر بلوک سبک هبلکس مانند سایر بتن ها نیست. در واقع، این عدم استفادۀ عادی ماسه موجب گردیده تا بلوک به مقدار بسیار زیادی سبک باشد و ساختاری همگن یابد. بلوک سبک هبلکس (AAC) علاوه بر داشتن مزیت سبک وزن بودن دارای مزایای دیگری نیز می باشد که از آن ها می شود مقاومت بالا، عایق (دمایی، صدایی و حرارتی)، هزینه پایین و پوشش زیاد را بر شمرد.

بلوک سبک هبلکس (AAC) به دلیل نوع ساختار درونی و وجود سیلیس که یک ماده غیرقابل اشتعال می باشد در آن عایق خوبی در برابر حرارت، گرما و حوادث آتش سوزی به شمار می آید. سیلیس موجود در ساختار این نوع از بلوک ها حرارت و گرما را به کندی انتقال داده و موجب می گردد تا هبلکس نسوزد. حتی در صورت حادثه وجود هبلکس موجب گشته تا آتش به بخش های دیگر سازه منتقل نشود. از این رو، بهره برداری از هبلکس در یک ساختمان به عنوان یک عایق برای صدا و حرارت از نظر شهرداری مورد تایید است.

علاوه بر عایق بودن بلوک های سبک هبلکس در برابر خطرات آتش سوزی، باید به عایق بودن آن ها در برابر نم و رطوبت توجه نمود. بنابراین، از این بلوک ها می شود بدون هیچ گونه نگرانی در مناطق پربارش نیز استفاده کرد.

هبلکس های سبک دارای ابعاد و حجم زیاد اما وزن بسیار سبک می باشند. هبلکس ها به اندازه 46 آجر حجم داشته اما وزن آن ها تنها به قدر 10 آجر می باشند. سبک وزن بودن هبلکس ها به قدری می باشد که کارگرها می توانند آن ها را بسیار راحت تر حمل کرده و سرعت عمل بیشتری به خرج دهند.

هبلکس خلاف دیگر مصالح ساختمانی به راحتی برش خورده و ضایعات کمتری به نسبت آن ها بر جا می گذارد.

در تهیه هبلکس ها علاوه بر مزایای فوق می توان صرفه جویی بسیار کرد. چرا که ملات مصرفی برای هبلکس ها به نسبت ملات مصرفی در آجرها بسیار کمتر می باشد.

فرآیند تولید بلوک سبک هبلکس (AAC) سخت نیست اما طول فرآیند تولید آن ملزوم دقت بسیار زیادی است. اگر دقت لازم در طول فرآیند تولید صورت گیرد، این بلوک سبک مدرن تمام مزیت های اصلی خود را اعم از سبک بودن، عایق بودن، مقاومت و جذب پایین رطوبت را به دست آورد.

طریق مصرف بلوک سبک هبلکس (AAC) به گونه ای است که باید پیش از مصرف و استفاده آن ها را خیس کرد. اگرچه با خیس کردن کامل هبلکس وزن آن ها افزایش نمی یابد، اما این امر موجب می گردد تا پس از خشک شدن به هبلکسی با خاصیت عایق بودن برسیم.

فروش دستگاه بلوک زن اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *