آشنایی با نمای ساختمانی سنگ و آجر

By   می 18, 2022

آشنایی با نمای ساختمانی سنگ و آجر

طراحی نمای ساختمان، بخش مهمی از طراحی معماری ساختمان می باشد. چرا که نمای ساختمانی بیانگر هویت و ارزش آن ساختمان است. طراحان و معماران ساختمانی می توانند با بکارگیری خلاقیت و استفاده از متریال های درست و مناسب نمایی زیبا و شگفت انگیزی را خلق نمایند. دستگاه بلوک زنی اتوماتیک
آجر، سنگ و شیشه جزو متریال های رایجی هستند که برای خلق نماهای جذاب و دیدنی از آنها بصورت تکی یا ترکیبی استفاده می شود.

چرا از ترکیب سنگ و آجر در نمای ساختمان استقبال بسیاری می شود؟

بیشتر نماهای اجرا شده بیرون ساختمانی در ایران اعم از اداری، تجاری، مسکونی و … نمای سنگی یا نمای آجری می باشد. نماهای اجرا شده با آجر یا سنگ از زیبایی منحصر به فردی برخوردارند. اما دلیل این استقبال ریشه تاریخی دارد. آجر از زمان های گذشته تا کنون جزئی مهم از مصالح ساختمانی در ایران بوده است در معماری ایران به کمک آجر و گره چینی آثار بدیعی خلق شده است.

دستگاه بلوک زنی اتوماتیک


نماسازی با آجر یک هنر تکامل یافته است که معماران و طراحان امروزی می توانند در طراحی های خود از ریشه های تاریخی و تکنولوژی اجرای مدرن ایده های جذابی بگیرند و طرح های جدید و خلاقانه ای را خلق نمایند.
در نقاط مختلف ایران معادن ارزشمند سنگ بسیاری یافت می شود به همین دلیل این متریال نیز جزو پرمصرف ترین انواع مصالح در طراحی و اجرای نماهای ساختمانی است. از ترکیب آجر و سنگ در معماری مدرن امروزی آثاری ارزشمند و زیبا ایجاد می شود. دستگاه بلوک زنی کادونا

بهترین مناسب ترین سنگ و آجر برای ساخت نما سنگی و نما آجری کدام است؟

برای ماندگاری بیشتر نما باید از آجر و سنگی استفاده شود که در برابر عوامل جوی از مقاومت استانداردی برخوردار باشد. همچنین باید در برابر رطوبت، سرما، اشعه UV خورشید و … دارای مقاومت لازم باشد.
از لحاظ فنی و استاندارد سنگ های تراورتن، گرانیت، چینی و سنداستون به ترتیب مناسب ترین نوع سنگ برای نماهای بیرونی ساختمان های مسکونی، ویلایی و … می باشند. دستگاه بلوک زنی دست دوم

نمای آجری

نمای آجری نمایی است که طراحان و معماران با استفاده از آجر می توانند نمای آجری مدرن را با گره چینی های جذاب و نمای آجرکاری سنتی را با آجرهای نسوز و سنتی دستی اجرا می کنند و نماهای بسیاری جذاب و چشم نوازی خلق می نمایند.
آجرهای مورد استفاده در ساختمان ها به 2 دسته آجرهای دستی و آجرهای سنتی تقسیم بندی می شوند. آجرهای دستی آجرهایی هستند که به روش سنتی تهیه و تولید می گردند مثل آجرهای قزاقی و آجرهای نسوز آجرهایی هستند که بصورت ماشینی در انواع و برندهای مختلف تهیه و تولید می شوند مثل بلوک سفالی

نمای سنگی

طراحان و معماران می توانند از سنگ هم به صورت تک متریال در نماهای ساختمانی یک یا چند طبقه، مسکونی، مدرن و … استفاده نمایند.

نمای آجری مدرن

نماهای آجری مدرن درواقع از طراحی های مدرن تبعیت می کنند. معماران و طراحان در این نوع از نماها، کاربردهای جدید اجرای آجر را ارائه می دهند. به عنوان مثال با پروفیل گذاری داخل آجر آن را بصورت مارپیچ طراحی و اجرا می کنند.
امروزه در جهان نمونه های بسیار موفق و جذاب فراوانی وجود دارد که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و با الگو برداری از گره چینی و آجرچینی های سنتی آنها را بصورت مدرن در نما اجرا می کنند همچنین از ترکیب کردن آجر با دیگر مصالحی همچون سنگ، نماهای بسیار شیک تر و جذاب تری خلق می شود.

نمای ساختمانی ترکیب شده از آجر و سنگ، برای طراحی چه نوع ساختمان هایی مناسب است؟

این نوع نماها می تواند برای هرگونه بنایی مناسب باشد اما مناسب ترین و بیشترین کاربرد آنها در ساختمان های مسکونی می باشد.

انتخاب مناسب ترین آجر و سنگ برای طراحی نما

برای طراحی نماهای سنتی معمولا باید از آجرهای ماشینی مانند آجر قزاقی استفاده شود اما برای طراحی نماهای مدرن باید از نوع نسوز آنها استفاده گردد.
برای انتخاب رنگ آجر و سنگ نباید از رنگ های مشابه و یا نزدیک به هم استفاده شود تا نمای جذاب تری ایجاد گردد.
بهترین گزینه استفاده از سنگ ها با رگه های محو در طیف رنگی روشن می باشد تا با آجر جلوه بهتری داشته باشد.

قیمت نماهای ساختمانی آجری و سنگی

قیمت اینگونه نماهای ساختمانی بستگی به نوع طراحی، میزان استفاده از آنها و نوع آجر و سنگ کاربردی دارد. همچنین نحوه اجرا و چیدمان آنها نیز در این زمینه تاثیر گذار خواهد بود.

نورپردازی در نمای آجری و سنگی مدرن

در نماهای ترکیبی؛ نورپردازی بین آجر و سنگ موجب ایجاد کنتراست می شود که این امر دارای اهمیت بسیاری است. همچنین بیشتر طراحان بر این باورند که نماهای ترکیبی باید به صورت ساده طراحی و اجرا گردند بنابراین نورپردازی می تواند جلوه و جذابیت بیشتری به چنین نماهایی به خصوص در شب ببخشد.
نورپردازی نما امری کاملا تخصصی است که در چنین نماهایی غفلت از آن نتیجه مطلوبی را به دنبال نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *